Radare - Benzi, frecvenţe

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Radare - Benzi, frecven?e

Post by tipitip »

Am citit peste tot c? mili?ia emite doar pe K 24.158! Azi am dat peste un radar cu panou de vitez?, la Drumul Taberei 34 care emitea pe K 24.137 (parc?). ?i l-am luat, c? nu ?tiam de frecven?a asta, de?i detectorul se d?dea cu capul de geam! Dup? care, a sim?it ceva ?n band? Ka.

Animalul mi-a mai detectat X-uri (pu?ine) ?n zone cu sta?ii de emisie radio, c?teva Ka ?i POP-uri. ?tie cineva mai mult, ne mai pasc pericole ?n afar? de K 24.158 (pe care l-am prins ?i la un Lukoil - nici asta nu mai e sigur?) ?i...mai nou k 24.137 ?n care emit ?i u?ile de la marketurile albinu?a :cry: ?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

La 34 este radar fix? Ti-a facut si poza ? S-au apucat astia sa puna si d-astea prin Buc ...ar fi bine sa trecem aici ce locuri apar cu astfel de radare
Ce detector ai ?
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Am spus si la mare ca aceeasi frecventa pe care o au radarele se mai gaseste si in unele benzinarii, deci nu e relevanta... eu raman la liniutele de la detector, tot ce trece de 3 e radar SIGUR!!! 8)
Radar fix mai este si cand cobori pe langa Academia de Politie spre Eroilor.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

3 radare mobile azi toate pe K 24.147.
Nu m? descurc la faza cu liniu?ele, unul era printre benzin?rii ?i nu mi-a urcat mai mult de 2 linii :(
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: Radare - Benzi, frecven?e

Post by Stagiaru »

tipitip wrote:Am citit peste tot c? mili?ia emite doar pe K 24.158! Azi am dat peste un radar cu panou de vitez?, la Drumul Taberei 34 care emitea pe K 24.137 (parc?).
Nu cred ca detectoarele radar sunt gandite sa functioneze pe frecvente fixe. Mai degraba as spune ca au niste receptoare de banda destul de ingusta, in cat mai multe benzi utilizate frecvent de militienii din intraga lume. De aceea, pentru ca diferenta de frecventa dintre cele 2 e totusi, mica, mi se pare firesc ca detectorul tau sa reactioneze in ambele situatii.
Sigur ca militienii sunt dotati cu aparate, in general, uniforme d.p.d.v. tehnic, pentru ca le este dificil sa retina prea multe setari, cifre, s.a.m.d. Poate ca cel ce a "butonat" radarul nu retinut cum se face reglajul si tu ai avut ghinion.
Gandeste-te ca sunt deja 5 cifre de retinut, basca virgula. Cum asta depaseste 6 caractere, e greu, tare greu! Ca pe ei saracii, i-a invatat la cazarma ca tot ce e peste 6, e infinit!
Dar, sa nu confundam militienii cu politistii. Trebuie sa recunosc ca sunt tot mai multi politisti si mai putini militieni.
Sau poate era radar-ul un pic decalibrat. I-ai cerut sa vezi un buletin metrologic valabil?
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Post by iulian2007 »

tipitip wrote:3 radare mobile azi toate pe K 24.147.
Nu m? descurc la faza cu liniu?ele, unul era printre benzin?rii ?i nu mi-a urcat mai mult de 2 linii :(
peste tot pe unde am circulat prin tara, nu am gasit radare decat in banda K, si din discutii cu niste amici am inteles ca e singura banda in care lucreaza politia rutiera din RO
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

tipitip wrote:3 radare mobile azi toate pe K 24.147.
Nu m? descurc la faza cu liniu?ele, unul era printre benzin?rii ?i nu mi-a urcat mai mult de 2 linii :(
Adica l-ai luat? :(

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

tipitip wrote:3 radare mobile azi toate pe K 24.147.
Nu m? descurc la faza cu liniu?ele, unul era printre benzin?rii ?i nu mi-a urcat mai mult de 2 linii :(
Am auzit ca ai un bel RX 65 sau ma insel?
E bun de ceva pt ca vreu sa imi iau unul. :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Radare - Benzi, frecven?e

Post by tipitip »

tipitip wrote:Azi am dat peste un radar cu panou de vitez?, la Drumul Taberei 34 care emitea pe K 24.137 (parc?).
Stagiaru wrote:Sau poate era radar-ul un pic decalibrat. I-ai cerut sa vezi un buletin metrologic valabil?
Cui tat?? :lol: :lol: :lol:
Stagiaru wrote:De aceea, pentru ca diferenta de frecventa dintre cele 2 e totusi, mica, mi se pare firesc ca detectorul tau sa reactioneze in ambele situatii.
Aici n-am ?n?eles ce-ai vrut s? zici!

@c.ciprian Nu l-am luat pt.c? i-am v?zut frecven?a, dar dac? m? bazam pe intensitate, o luam probabil c? emitea foarte slab! Zic probabil pt. c? opriser? o victim? ?i posibil s? nu fi emis atunci la putere maxim?, nu ?tiu dac? se poate!

@Arnold Nu ?tiu ce s? zic, e cel mai performant (din clasa sub 1000 ron) dar ?nc? nu m-am obi?nuit cu serviciile lui. Sincer, m? a?teptam la mai mult ?i ?n condi?iile ?n care rutiera bag? radarele la 100m de curbe, sau "?n umbra" benzin?riilor, degeaba ?mi simte un radar la 3 km ?n linie dreapt? ?i ?mi arat? freven?a radarului dup? ce a ie?it din umbra benzin?riei! Deci face multe, dar de v?zut un radar ?n c?mp la mai mult de 100m ?i ?n zone f?r? benzin?rii vede ?i un cobra de 150 ron. M? rog, repet, ?nc? nu m-am obi?nuit cu el dar momentan eu zic c? nu merit?. E suficient unul care s? separe X de K ?i gata!

@iulian2007 A?a ?tiu ?i eu, poli?ia folose?te doar banda K ?i auzisem doar de frecven?a de 24.158, eu am dat peste 24.147 ?i parc? 24.137 la ?la fix de la Drumu Taberei 34. Dac? mai ?tie cineva alte frecven?e, v? rog posta?i! De fapt, de asta am deschis topicul...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

fratele nostru drag, ala de la '34 nu este decat un aparat care iti arata viteza. Merge pe acelasi principiu ca si radarele de la politia rutiera numai ca nu inregistreaza. Este la fel cu cel de pe Kiseleff. Stai linistit ca nu iti vine vreo amenda.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

D? Doamneee... [-o<
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

iti spun sigur pt ca parintii mei stau chiar in vis-a-vis de semafoare si s-a intamplat sa fiu la ei cand au montat semafoarele si i-am intrebat daca pun radar. Raspuns: NU . In plus, nu se vede nicio cutie cu camera video care sa inregistreze. Eu trec pe acolo de 2 ori pe zi cel putin.

kuguk
Posts: 45
Joined: 27 Oct 2007, 09:30
Auto:

Post by kuguk »

Kia Ceed 1,4 GSL LX Best, Compas Blue
Achizitionat 20 nov 2007

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: Radare - Benzi, frecven?e

Post by Stagiaru »

tipitip wrote:
tipitip wrote:Azi am dat peste un radar cu panou de vitez?, la Drumul Taberei 34 care emitea pe K 24.137 (parc?).
Stagiaru wrote:Sau poate era radar-ul un pic decalibrat. I-ai cerut sa vezi un buletin metrologic valabil?
Cui tat?? :lol: :lol: :lol:
Stagiaru wrote:De aceea, pentru ca diferenta de frecventa dintre cele 2 e totusi, mica, mi se pare firesc ca detectorul tau sa reactioneze in ambele situatii.
Aici n-am ?n?eles ce-ai vrut s? zici!
Imi cer scuze ca n-am citit atent! :( E ceva mai greu sa parlamentezi cu o masinarie... Dar, tehnic vorbind, de ce n-ar fi putut fi decalibrat, emitand pe o alta frecventa decat cea standard?
Din cum ai explicat tu, am inteles ca te miri de ce l-ai luat cand tu gasesti constant doar radare functionand pe anume frecvente fixe.
Eu incercam sa-ti zic ca detectorul radar (si radarul, de fapt) nu cred sa poata functiona doar pe niste frecvente fixe, cu un anume pas intre ele. Detectorul receptioneaza semnalele emise de radar in benzi de frecventa (cum e K sau Ka), baleindu-le de la un cap la altul. Radar-ul emite undeva in benzile astea, la o frecventa oarecare setata de politie.
Cum detectorul gaseste un semnal peste o anumita tarie, de o anumita durata/forma, tipice semnalelor radar, iti afiseaza frecventa acestuia, respectiv nivelul(taria) sa. Nivelul iti da o informatie cat de aproape esti de emitatorul radarului.
Altfel spus, poti receptiona semnale radar cu orice frecvente setate de politie, in banzile de receptie (K, Ka, etc) pentru care e facut detectorul.
Cum cele doua frecvente de care spuneai sunt atat de apropiate, clar din aceeasi banda, ce ti se pare anormal in detectia lor? Crezi ca radarul nu poate functiona bien-merci si la alte frecvente din banda K, Ka, etc?
Sau n-am inteles eu bine ce vrei sa zici...
Paranteza: usile de pe la benzinarii nu emit in benzi atat de ridicate ca cele ale radarelor. Ele "emit" mult mai jos, cu puteri destul de mari ca tu sa receptionezi de aproape a "n"-a armonica a acestora aceste armonici si reflexiile lor sunt undeva, mult mai sus in frecventa, drept in banda de receptie a detectorului radar.
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”