Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Societati de asigurare CASCO

Post by adimot »

Ma gandesc ca multi dintre viitorii posesori de cee'd vor opta pentru o asigurare tip CASCO. Propun sa adaugam mesaje in care sa mentionam informatii despre tipul masinii, valoarea asigurata, tipul asigurarii (full, cu francize, etc.) si suma anuala de plata.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

In cazul meu, masina, urmand sa fie luata prin credit auto, are nevoie neaparat de CASCO.
Si cum creditul il fac la Volksbank, tot de la ei am cerut si o oferta de CASCO. Ei lucreaza cu Generali Asigurari si pentru valoarea de 12300 mi'au dat o prima de asigurare (fara francize din cate am inteles) de 1850Ron/12 luni
Mi se pare de departe cea mai buna oferta.

Daca m'as fi dus eu la Generali am impresia totusi ca prima de asigurare ar fi fost undeva la 2400ron/an :D

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Post by adimot »

La Generalli se asigura asistenta tehnica (tractarea masnii pana la service) si masina la schimb pe perioada cat masina e la service in reparatii, nu ?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Asigurarea CASCO la Generalii cred ca este una din cele mai bune optiuni. Eu am solicitat o oferta de la ei prin februarie si la o valoare de 13300 euro aveam de platit o prima de 616 euro/an. La cursul actual ar insemna in jur de 2020Ron. Cand le-am cerut oferta nu am specificat ca masina este achizitionate prin credit sau leasing. Se pare ca tie ti-au mai scazut vreo 150 Ron din prima anuala.
Interesant ar fi de stiut ce se intampla cu prima de asigurare in urmatorii ani. Este fixa pe toata perioada de contract? Scade de la an la an daca nu ai avut daune? Oricum, ar fi normal sa scada deoarece si valoarea bunului asigurat scade. Daca ai intrata in posesia contractului, poate ne mai dai cateva detalii.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Mai mult ca sigur nu scade valoarea asigurata pe perioada ratelor. Cel putin asa a fost cazul asigurarii la Asiban ptr Solenza. 4 ani plateam ptr valoarea de 6430 cat a fost masina initial (unul din motivele pentru care a si fost achitata integral masina dupa 2 ani :D)

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

adimot wrote:La Generalli se asigura asistenta tehnica (tractarea masnii pana la service) si masina la schimb pe perioada cat masina e la service in reparatii, nu ?
Numai daca defectiunea se datoreaza unui eveniment asigurat.
Exista si un serviciu denumit "asist plus" care insa costa suplimentar. Masina la schimb inca nu. Poate in viitorul apropiat

Intr-adevar Generali a trecut la un tarif segmentat care tine cond de varsta, experienta la volan, locatie geografica, etc. Pentru mine de exemplu la 12.500 euro este cam 24 de milioane. Liniile de leasing au tarife diferite - nu sunt sigur de credit insa
Mare atentie insa pentru ca incepand de luna viitoare este foarte posibila implementarea unui nou tip de tarif cu o fransiza minima obligatorie de 100 de euro. Cotele vor scadea, insa va exista aceasta fransiza

@andrei - am inteles ca ai luat credit de la VBL- poate dai niste detalii ..daca se poate ar fi interesant sa facem un thread cred cu cele mai bune moduri de a lua un ceed ( ma rog in afara de cash )

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

adimot wrote:La Generalli se asigura asistenta tehnica (tractarea masnii pana la service) si masina la schimb pe perioada cat masina e la service in reparatii, nu ?
Din discutiile pe care le-am avut cu un coleg care are asigurare CASCO la Generalii pentru un Logan (200 Euro/an prima :shock: dar se pare ca este fixa pe toti anii de contract) am inteles ca au un serviciu de tractare si de transport al pasagerilor pana la destinatie sau pana acasa. Nu stiu daca poti apela la acest serviciu daca nu este vorba de un accident si e o problema tehnica. Mai intreb maine cand ma intalnesc cu el si revin cu amanunte.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

andrei0241 wrote:Mai mult ca sigur nu scade valoarea asigurata pe perioada ratelor. Cel putin asa a fost cazul asigurarii la Asiban ptr Solenza. 4 ani plateam ptr valoarea de 6430 cat a fost masina initial (unul din motivele pentru care a si fost achitata integral masina dupa 2 ani :D)
Valoarea asigurata scade pe durata contractului conform grilei de uzura. Prima este calculata la valoarea asigurata din primul an si se mentine pe toata durata contractului de leasing.

Iti dai seama ca daca exista o dauna totala in al 3-lea an de asigurare nu se va despagubi la valoarea cu care a fost cumparata masina

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Da ca buna idee de topic ati avut. Si eu stau si caut agentii de asigurare, sa prind o "oferta" cu bun simt

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ajax26 ... stiu si eu cum ar fi normal, insa iti spun f sigur ca la Solenza (2004) era CASCO se facea pe toata perioada ratelor la suma initiala de 6430. In al doilea an nu a scazut si se interesase taica'miu si nu ar fi scazut nici in al treilea an. Daca nu ma insel asa si era stipulat in contract

Creditul inca nu este contractat, deoarece, printre alte acte necesare acordarii creditului (fiind vb de credit auto) trebuie si factura proforma de la dealer. Si aceasta nu pote fi eliberata pana nu vin seria motorului si a sasiului.

Oricum ... cautand pe site'urile bancilor si facand o comparatie si pe www.finzoom.ro ... de departe cel mai avantajos sistem de credit auto il au vei de la VB. Iar faptul ca au o intelegere cu Generali pentru Casco la un tarif mai mic (~4.5% din valoarea masinii) nu poate fi decat un plus ;)

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

andrei0241 wrote:Ajax26 ... stiu si eu cum ar fi normal, insa iti spun f sigur ca la Solenza (2004) era CASCO se facea pe toata perioada ratelor la suma initiala de 6430. In al doilea an nu a scazut si se interesase taica'miu si nu ar fi scazut nici in al treilea an. Daca nu ma insel asa si era stipulat in contract
Pai da ..asta iti ziceam si eu . Tu platesti in fiecare an aceeasi prima chiar daca valoarea asigurata scade. Asa e conventia ca rata de CASCO sa fie constanta pe toata derularea leasingului si sa fie calculata la Suma asigurata din primul an.

Si eu inclin tot spre VBL - mi se par cei mai ok

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Esti sigur de asta?
by Ajax26
Iti dai seama ca daca exista o dauna totala in al 3-lea an de asigurare nu se va despagubi la valoarea cu care a fost cumparata masina
Din moment ce valoarea asigurata era de 6430euro ... masina dupa 2 ani poate sa valoreze si 1000euro, ca ei sunt obligati (in caz de dauna totala) sa'ti despagubeasca valoarea asigurata. Gresesc undeva?

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

In primul rand trebuie vazut ce sistem de decontare exista intre asigurator si service in sensul ca sa existe decontari directe. Asta inseamna ca in cazul unui eveniment sa nu fi obligat sa achiti din buzunar si sa astepti nu stiu cate saptamani pana se inchide dosarul de dauna ca sa-ti iei banii inapoi.
Atentie la fransize! Sa nu va bucurati la o prima de asigurare mai mica cu un anume procent. Diferenta se va supoorta de asigurat.
La mine: Astra.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

@andrei0241 Ei calculeaz? devaloriz?ri ale ma?ini din...6 ?n 6 luni de exemplu! Eu am avut o daun? total? dintr-un accident produs dup? 6 luni de la ?ncheierea poli?ei ?i mi-au mu?cat 5% (unita).
Dac? ?nchei poli?a anual, valoarea asigurat? scade de la an la an (pl?te?ti mai pu?in ?n fiecare an, normal), corect? Pe parcursul contractului de leasing, pl?te?ti la fel fiind (cred eu!) o prim? medie de asigurare! De aia iese mai mic?, ?n afara discounturilor pt unit??i de leasing!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

andrei0241 wrote:Esti sigur de asta?


Din moment ce valoarea asigurata era de 6430euro ... masina dupa 2 ani poate sa valoreze si 1000euro, ca ei sunt obligati (in caz de dauna totala) sa'ti despagubeasca valoarea asigurata. Gresesc undeva?
DA ...Valoarea asigurata scade conform grilei de uzura ( la masinile pana in 25.000 EUro e de regula 10% / an) . Conventia este ca rata CASCO sa se calculeze la valoarea asigurata din primul an. In schimb ai parte de o cotatie mai mica. Polita se face pe cati ani ai leasing si nu poate fi modificata

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”