Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

pentru asigurari bune la allianz dc aveti firma va recomand penta asigurari, este cel mai mare broker al lor.
kia cee'd best black

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

polita va tine cont de dauna precedenta indiferent de firma pe care o alegi. mai ales ca acum si-au pus baza de date la punct
mihaizzz wrote:Luna asta imi expira contractul CASCO facut la Generali si trebuie sa fac altul tot la Generali sau in alta parte, sa vedem... Am cateva intrebari, poate ma puteti ajuta si pe mine cu informatii ...

1. Daca am o dauna in acest an pe polita casco ce sta sa expire, cu cat sa ma astept sa imi creasca polita daca o fac tot la Generali?

2. Daca aleg alta societate de asigurari, se va mai tine cont de dauna aceasta sau se va tine cont doar de valoarea masinii dupa un an de folosinta?

3. Service-ul IMG cu ce societati de asigurare are contract de decontare directa?

4. Ceva societati recomandate sau dimpotriva, de evitat ?

Multumesc frumos !
kia cee'd best black

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

malybe wrote:polita va tine cont de dauna precedenta indiferent de firma pe care o alegi. mai ales ca acum si-au pus baza de date la punct
Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate lista de asiguratori cu decontare directa cu IMG e cam mica ...

In legatura cu dauna, la Asirom, de exemplu, ar trebui dusa o hartie de la fostul asigurator cum ca nu am avut probleme, pentru a beneficia de reducere. Altfel calculeaza normal. La Generali nu o sa mai prelungesc polita pt ca, dupa ce am deschis dosar de dauna la ei recent, mi-au evaluat paguba la 2600 de lei iar polita, in conditiile astea mi-ar creste de la 1800 de lei cat a fost anul acesta la 2550. Mi se pare aberant de mult dar asta e... trebuie sa ma reorientez spre alta societate.

Inca o intrebare, cat e de rau daca service-ul la care apelez, in caz de probleme, nu are decontare directa cu societatea de asigurari?
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

BCR asigurari
498 eur / an , cu 10 % fransize dauna totala sau furt total , 100 eur dauna partiala , include si vandalism , furt in afara patriei etc
- cu polita RCA semnata tot la ei


atentie - FATA asigurari nu mai are nici o legatura cu Generali assicurazioni , oferta lor prin asigest e tentanta dar .. am preferat BCR
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

4adrian
Posts: 34
Joined: 19 May 2008, 23:02
Auto:
Location: Ploiesti

Post by 4adrian »

Pe mine CASCO o sa ma coste 485 EUR (1750ron) valoarea e calculata pt plata integrala si are asigurat dauna interna si externa si furt intern. Fransiza este 0 la avarii \:D/ ,societate Euroasig prin AsiEuropean broker de asigurari
pentru mai multe detalii si daca suntet interesati trimite-ti un mail la duca_adrian_mihail@yahoo.com

valabil pentru cei din Ploiesti
SNICKERS aveti?... nu... at dati-mi un MARS red :D
kia cee'd 1.4 best mars red

de vanzare: aspirator de femei => Hyundai Coupe galben,model 2004, detalii prv

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

BCR- Full Casco fara francize-630 euro-in 4 rate.(vaoare asigurata 10660)
...anul trecut am platit 617 euro pentru o valoare asigurata de 12000. :?
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by florin-adrian »

O intrebare, voi aveti la Generali, cei care v-ati facut Casco si asigurare de vandalism, zgarieturi si alte alea? Mie mi-a iesit 1961 casco cu franciza de 100 euro dar nu am gasit ca zice de vandalism. Am pus alea cu apa la motor, asigurarea ocupantilor, pierderea cheilor/furt.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

oko
Posts: 17
Joined: 11 Aug 2008, 18:06
Auto:

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by oko »

cine imi spune si mie ce soc de casco sunt agreate de img si cam care societate ar fi cea mai indicata?
mersic

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by Ogy »

Una ti-o spun eu (ca doar la ea am casco) BT Asigurari ...la o valoare de 52100 ron mi-a bagat o polita de 2350 ron.
Dezavantaje :la fiecare eveniment platesti acea fransiza de 100E (ma gandesc sa le platesc in valuta sa vedem ce fata fac), chiar daca este din vina ta sau o faci pe RCA-ul vinovatului.....anul viitor iti creste polita casco (chiar daca isi recupereaza banii de la rca).
Inspectorii si consilierii de la aceasta firma zici ca dau banii de la ei si iti dau tot felul de sfaturi care mai de care mai bune (de folosesti telefonul mai ceva ca o secretara si te deplasezi pentru rezolvarea problemelor de zici ca esti in sejur).
Cum frate sa-mi repare aripa cand masina are doar 3 luni (aproape) cand inspectorul de la asirom (unde are vinovatul rca) a scris clar inlocuire ...sun la consilier ...lasa ca e mai bine reparatie decat inlocuire ca sa nu se mareasca foarte mult polita la anul : PLATESTI TU BA!?Mergi tu cu masina chituita?
Eu per ansamblu momentan sunt multumit. Doar ca nu inteleg faptul ca daca eu platesc polita si rca de ce sa fie atatea probleme cand doresc sa imi repar masina.
NU va doresc sa aveti de a face cu cei de la asirom (pentru orice problema).
PS:scuze dar trebuia sa rabufnesc si in alta parte.
Mai bine ne infiintam noi o firma de casco cred ca iesim mai bine. :)

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by xp »

Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugiti de Asirom .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by Orlando_LR »

Eu am avut Casco la BCR si a fost buna.
Am mai avut o polita de asigurare la Omniasig si am fost incredibil de surprins cat de repede au venit banii si cat de operativi au fost cei de acolo.
Acum pe masina care va veni asigurarea tot Omniasig va fi.
Chiar daca este mai scumpa,ganditi-va ce ar insemna sa stati 2-3 saptamani pana sa va luati masina din service pentru ca cei de la asigurari nu au virat banii,sau mai rau sa dati banii din buzunarul dvs. si sa va returneze bani dupa ceva timp.;)
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by MihaiM »

De spre ce sume a fost vorba?

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by florin-adrian »

La valoarea masinii 11854 cei de la generalii imi cer 1961 lei cu franciza de 100 euro iar cei de la bcr mi-au calculat rapid, nu am intrat in amanunte vreo 649 euro cu franciza 0 la toate inclusiv dauna totala din cate am inteles. Inca nu stiu toate detaliile. Din acestea doua care vi se par mai serioase ? La pretul asta ar merge cea de la BCR, dar nu stiu cu transportul, cu vandalism, trebuie sa merg la alta agentie, unde am fost, mi-a calculat pe o bucata de hartie, nici macar calculator nu aveau.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by Orlando_LR »

MihaiM wrote:De spre ce sume a fost vorba?
in jurul valorii de 1200 de euro in ambele cazuri.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Societati de asigurare CASCO

Post by florin-adrian »

Astazi m-am plimbat pe la diferite Societati de Asigurare pentru plata Casco, cumulata cu RCA-ul. Calculele sunt facute toate pentru varianta de KIA CEED, echiparea BEST, valoare DDP 11854 EURO. Iata rezultatele:
1. Generali
- Valoarea este 1962 lei cu fransiza de 100 euro pentru fiecare eveniment, in afara de cel in care este vina altcuiva si se face pe RCA-ul respectivului. Aceasta include incediu, furt, avarii accidentale, evenimente naturale si evenimente socio-politice, asistenta rutiera, accidente de persoane trnsportate in limita a 3500 lei, apa la motor pierderea/furtul cheilor.
- RCA incheiat cu Casco este 361 lei si fara Casco este 392 lei.
Aceasta este valoarea pentru plata integrala, daca se plateste in rate, se mai adauga cam 60 lei maxim la asigurarea CASCO.

2. BCR Asigurari
- Valoarea este 649 euro fara nici un fel de franciza. Din pacate nu stiu mai multe date, mi-a fost calculata pe un pliant, nici calculator nu aveau, asa ca trebuie sa mai fac o vizita la o alta agentie pentru a afla mai multe detalii. La fel pentru plata integral.
- RCA pe 1 an este 250 lei la BCR.

3. UNITA
- Valoarea este de 1003 euro pentru un Full CASCO, fara nici un fel de franciza.
- Valoarea este de 785.20 euro cu fransiza de 10 la suta pentru furt total, in rest nu este nici o fransiza. Mentionez ca acest pret este impreuna cu RCA care costa 264 lei pe an si se ofera si asigurare internationala cadou si reducere 10 la suta din pretul asigurarii. Fara RCA, pretul asigurarii CASCO cu fransiza de 10 la suta pentru furt este de 872 euro. La acest pret se mai adauga 12 euro asigurarea pentru ocupantii din masina si se ofera 1000 euro pentru invaliditate permanenta si 500 euro pentru deces.

4. OMNIASIG
- Valoarea CASCO este de 590 euro in rate si 561 euro plata integrala. Acest pret contine fransiza de 10 la suta pentru furt total si fransiza 100 euro pentru orice eveniment.
Acum, la aceasta valoare se adauga asa:
- vandalism - 101 euro
- vandalism+anvelope - 160 euro
- apa la motor - 59 euro
- furt chei - 5 euro
- accidente persoane - 60 euro (se ofera 1000 euro pentru fiecare loc ocupat )
- avarie dr - 89 euro ( spre rusinea mea nu mai stiu ce inseamna aici)
Total Asigurare CASCO 963 euro in rate, sau 934 plata integral.
- RCA este 300.2 lei pe an sau 154 lei pe 6 luni.

5. ASIBAN
- Valoarea CASCO MEDIANA - este 676 euro plata in rate sau 642 euro plata integral. Aceasta contine: fransiza de 100 euro la orice eveniment, avarii in Romania si Europa, Furt in Romania si daca vrem sa fie valabila si in strainatate trebuie luata polita RCA care costa 280 lei pe an. La acest pret se adauga si 15 euro pentru asigurare ocupantilor unde se ofera 1000 euro pentru invaliditate, 500 euro pentru deces, cheltuieli medicale in pretul a 50 euro. Pentru transportul masinii de la locul accidentul, primul transport este platit de pagubit si se ataseaza chitanta la dosar, urmand sa se restituie banii. Nu stiu ce se intampla cu al doilea, banuiesc ca nu o sa mai primiti nimic.
- Valoarea CASCO EXTINSA - este 766 euro plata in rate, sau 728 plata integrala.
Aceasta contine: fransiza de 100 euro pe eveniment, CASCO MEDIANA + Riscuri Civile (vandalism,, greve, demonstratii, etc.)

In speranta ca am fost de ajutor cu aceste informatii pentru cei ca mine care cauta sa incheie o polita CASCO+ RCA pentru masinile noi care vor veni, astept orice fel de completare, de la alte societati sau corecturi la ce am scris in acest post.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”