Cum sa procedez in cazul leasing-ului

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
tainted
Posts: 8
Joined: 04 Apr 2008, 12:49
Auto:
Location: Bucuresti

Cum sa procedez in cazul leasing-ului

Post by tainted »

Salut tuturor,

Voi fi si eu in curind (sper cit mai curind) posesor de Ceed. Am dat comanda la dealer-ul de pe Cantemir si ieri am fost sunat ca a venit seria. Azi am dus toate actele pentru leasing. Daca a mai facut cineva leasing (prin BCR leasing) i-as fi recunoscator daca m-ar ajuta cu pasii pe care trebuie sa-i urmez in continuare ca sa-mi vina masina cit mai repede (o vreau pina de Paste). Dealer-ul mi-a zis ca BCR leasing nu va face plata integral pina nu inchei si polita CASCO.

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

eu am luat masina prin OTP Leasing. Politele de CASCO si RCA sunt incheiate de proprietar (BCR Leasing) nu de utilizator (tu).

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Bine ai venit pe forum.

Nu iti face griji pt ca cei din Cantemir te vor ajuta pas cu pas iar polita CASCO se face cind semnezi si actele de leasing daca o faci tot prin ei.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Arnold12 wrote:Nu iti face griji pt ca cei din Cantemir te vor ajuta pas cu pas.
Corect! ?n schimb, BCR Riesling au o procedur? mai de-a-n pra?tia, dup? ce semnezi la ei contractul (c?nd va fi dosarul gata!) te duci la un asigur?tor (nu accept? broker!) ?i ?nchei CASCO ?i RCA cu m?nu?a ta! Dup? asta, le dai o copie de pe CASCO celor de la BCR Leasing ?i o copie de pe RCA celor de la IMG!
S-o st?p?ne?ti s?n?tos!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Si cine e beneficiarul politei? La mine e precizat clar ca beneficiarul e OTP Leasing si ca eu sunt autorizat sa incasez sau sa cer virarea banilor catre service-uri, cu exceptia daunei totale, pe care o pot incasa doar ei.

tainted
Posts: 8
Joined: 04 Apr 2008, 12:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by tainted »

Am inteles.

Polita CASCO se incheie pe toata perioada leasing-ului sau anual?

tainted
Posts: 8
Joined: 04 Apr 2008, 12:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by tainted »

Arnold12 wrote:Bine ai venit pe forum.

Nu iti face griji pt ca cei din Cantemir te vor ajuta pas cu pas iar polita CASCO se face cind semnezi si actele de leasing daca o faci tot prin ei.
Multzam de urari. Intr-adevar dealer-ul de la IMG e foarte amabil. Eu nu prea mai am rabdare si as vrea sa accelerez procedurile :)

Bond
Posts: 40
Joined: 12 Mar 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bond »

tainted wrote:Am inteles.

Polita CASCO se incheie pe toata perioada leasing-ului sau anual?
Ar trebui sa fie la alegerea ta. Daca o faci pe un an, in urmatorul ar trebui sa scada (sau sa creasca daca ai daune :lol: )
In rest si eu tot prin BCR Leasing am luat-o (si am facut CASCO si RCA la BCRAsigurari). La casco e fara fransiza si a fost 5% din val DDp a masinii
AG-04-EKG Dacia Berlina 1310i GPL ... a vazut grecia :D
B 82 LSN KIA Ceed 1.4 GSL MT LX BEST, black pearl+folie+alarma+volan piele+...
ImageClick pentru foto

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”