Inmatriculare urgenta

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Dado
Posts: 7
Joined: 11 Apr 2008, 10:18
Auto:
Location: Baia Mare

Inmatriculare urgenta

Post by Dado »

Salut !
Va urmaresc de cand am hotarat sa aleg o kia, dar acum e prima data cand scriu. Sunt o viitoare posesoare de kia cee'd sw, 1.4, black pearl din Baia Mare. Am comandat masinuta in data de 18 februarie (cu un avans de 15%). Kiutza a intrat in fabrica cu 1 aprilie, pe 6 aprilie am primit seria de sasiu si ieri am achitat masina integral (desi dealer-ul spune ca a platit-o cam de pe data de 4 aprilie). Se pare ca masinutza urmeaza sa ajunga cam pe 21 aprilie.
Problema mea este urmatoarea: mi-am facut planuri ca in weekendul de dupa Paste (cel cu 1 mai), sa plec din tara cu masinuta. Dar, cum nu se poate iesi din tara cu numere rosii, ar trebui sa o inmatriculez cat se poate de repede. Am inteles ca trebuie sa astept ceva acte de la importator, fara de care nu pot inmatricula masina. Se pare ca aceste acte ajung cam la o saptamana dupa ce vine masina... asa zice dealer-ul !
Ati mai trecut careva printr-o situatie asemanatoare? Ati reusit careva sa inmatriculati masinuta in maxim o saptamana de cand ati preluat-o? Sau mai bine zis, ce ma sfatuiti sa fac ca sa reusesc sa o inmatriculez intr-un timp atat de scurt?

Multumesc !

O zi buna !

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Teoretic in momentul livrarii masinii trebuie sa primesti si toate actele masinii inclusiv acea hartie din care rezulta in ce tara e fabricata masina.
De inmatriculat, cel putin in Bacau poti sa o inmatriculezi intr-o singura zi, la RAR dureaza foarte putin, apoi mergi la un birou de facut acte, la impozite si CEC achiti impozitul , taxa de certificat, la trezorerie sau finante ( depinde) taxa de prima inmatriculare si apoi cu tot dosarul la politie. Daca reusesti sa depui dosarul la poltie pana in ora 12 ai sanse ca dupa amiaza sa ai numerele definitive.
Bafta!
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Dado
Posts: 7
Joined: 11 Apr 2008, 10:18
Auto:
Location: Baia Mare

Post by Dado »

Iti multumesc pentru raspuns. Ar fi tare bine sa vina masina cu toate actele. Dar poate ca aici nu e la fel. De ce sa imi fi zis delaer-ul ca actele nu vin cu masina, ci dupa aceea le trimite importatorul?

Oricum, mi-ai mai dat curaj. Este un miniconcediu planuit de cand am comandat masina. Tare greu trec zilele astea care au ramas....


Sute de mii de kilometri fara probleme !!!! javascript:emoticon(':D')
Very Happy

Wild Bear
Posts: 30
Joined: 12 Dec 2007, 17:16
Auto:
Location: Sibiu

Post by Wild Bear »

Eu am asteptat cam 7 zile pana am primit cartea de identitate a masinii, fara de care nu prea poti face nimic. Asa era prin luna februarie, poate acum este altfel. Iti doresc succes. Oricum un rodaj cam de o 1000 de Km pe drumurile patriei este mai indicat decat pe autostrazile de afara.(Nu este indicat ca in primii 1000 Km sa mergi cu viteza constanta multi km).
Kia CEED Sw 1.4 Classic +optionale
http://picasaweb.google.com/ciocanliviu

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

@Dado Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare, concediul e programat la vreo 2 saptamani dupa ce vine masina, nu vreau sa te descurajez, dar mie dealerul mi-a zis ca dureaza o saptamana (dupa ce ridici masina) pana vine si Cartea de identitate a masinii, fara de care nu poti incepe inmatricularea. Situatia poate fi alta in cazul in care masina e luata de pe stoc si teoretic are si CIV-ul.
Cat despre rodaj, colegul Wild Bear are dreptate, e bine sa-l faci in tara.
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Eu ma ridicat masina intr-o vineri, am luat actele de la masina martea urmatoare, si joi seara aveam numerele montate pe masina. Mentionez ca sunt din Bucuresti si nu am cerut numere preferentiale.
Numai bine si sper sa nu ai surprize neplacute.

Dado
Posts: 7
Joined: 11 Apr 2008, 10:18
Auto:
Location: Baia Mare

Post by Dado »

Va multumesc tare mult de raspunsurile de pana acum. Sper sa reusim sa o inmatriculam pana pe 1 mai. Daca nu, mai amanam un pic miniconcediul.

Ma gandesc cum o sa o inmatriculez cat mai repede dar inca nu mi-am pus problema ca poate nu vine masina pana de sarbatori.... cred ca ii fac scaunul guler dealer-ului daca se intampla asta... :)


Drive safe ! :P

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

eu zic sa nu-ti faci asa mari sperante...sunt sanse mari ca masina sa intarzie.....lucru care s-au intamplat la 80% din utilizatori :cry:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

bogdan-m
fan Stiinta
Posts: 44
Joined: 04 Apr 2008, 22:18
Auto:
Location: Constanta

Post by bogdan-m »

Eu am luat masina acum o saptamana, dar inca nu am vesti despre actele masinii. Inca nu ma preseaza timpul pentru ca mai am pana la sarbatori, dar as prefera sa schimb numerele pana atunci, mai ales ca expira pe 03.05.2008...
Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue Constanta

crios339
Posts: 25
Joined: 17 Mar 2008, 15:38
Auto: Sportage 2014
Location: Galati

Formalitati inmatriculare

Post by crios339 »

Care sunt mai exact formalitatile de inmatriculare (ordine, acte necesare, sume) ?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sper ca vei gasi utile informatiile de aici
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Dado
Posts: 7
Joined: 11 Apr 2008, 10:18
Auto:
Location: Baia Mare

Post by Dado »

Chiar daca nu am crezut, am reusit sa inmatriculez masina. Lucrurile au decurs in felul urmator. In 22 aprilie (marti) am ridicat masina. In 25 aprilie (vineri) mi-au ajuns actele (CIV-ul). Azi, 29 aprilie, am reusit sa o inmatriculez. Pana la urma se pare ca ne vom bucura de miniconcediul dorit !

PS: Kiutza este BESTIALA !!!!!

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”