Bucuresti - solutie pe asfalt

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by clrandrei »

Salut,

Am intrebat cativa prieteni si mi-au confirmat. De cand a venit frigul, desteptii de la primarie au dat cu o solutie pe marile bulevarde si masina fuge in toate partile.

Aseara pe magheru plecam de la semafor, normal, incet si simti cum masina trage intr-o parte, defapt nu trage, aluneca.
Am coborat pe kogalniceanu si la o frana UN PIC mai tare a intrat ABS-ul zici ca eram pe gheata.
Am urcat spre MARIOT si in curba masina se ducea spre perete...a intrat si ESP la un moment dat.
IDeea e ca rotile aluneca amandoua in acelasi timp....
La prosper spre razoare e un sens giratoriu, am fortat un pic si mi-a fugit de sub mine masina...e incredibil.

Am vorbit si cu inca 2 prieteni si patesc la fel.

PS: Acest mesaj este de a-mi confirma si voi ca patiti asa ceva ...si sa atentionez si pe altii.
Azi ploua si nu am incercat nimic ca nu am iesit din casa, dar mi se pare f urat sa investesti in cauciucuri de iarna si sa dai cu solutie care te duce spre patioanar.
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by kTL »

la fel patesc si eu de vreo saptamana pe marile bulevarde.. ieri era uscat si facand dreapta de la Royal catre Unirii am piscat sofereste usor frana fiind inca pietoni pe trecere.. mi'a intrat instantaneu absul.. apoi iar, pe Mihai Bravu, odata ce am iesit din benzinarie si m'am incadrat am vrut sa imi pun centura din mers si in procedura asta am mereu reflexul de a pisca frana cat sa se aprinda stopurile.. ei bine, iar abs.. repet, uscat fiind pe jos si abia piscand frana.. eu credeam ca s'a tacanit masina mea :)

P.S. Vrem poze cu noua achizitie!!!!!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by BAU »

Ieri, venind dinspre Plevnei , dupa ce am traversat podul Hasdeu am virat la stinga , pe splai ,spre Unirii. Este adevarat, am luat curba ceva mai tare, dar masina a avut o tendinta puternic supraviratoare , am avut impresia ca ma voi rasuci in interesectie (senzatie de sosea acoperita de ulei ). Apoi am facut dreapta pe B-dul Libertatii , am intrat de asemenea mai tare in curba si am avut aceeasi senzatie de pierdere a aderentei.
Numai ca eu am crezut ca este de la trecerea de la anvelopele de 225 (de a caror stabilitate in curbe eram foarte multumit si cu care eram obisnuit) la cele de iarna de 195. Ulterior mi-am dat seama ca nu este de la anvelope si citind posturile de mai sus nu-mi vine sa cred ca primaria da pe sosea cu "sapun".
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by quelloo »

la fel mi s-antamplat si mie pe victoriei acum cateva zile...(se observa un fel de mazga pe jos)
pe stefan cel mare si mihai bravu nu e... (am avut cateva situatii de frana mai brusca si nu a aparut fenomenul)
or fi dat astia de la primarie cu ulei pe strazi sa nu inghete :)) dar nu s-au gandit ce se intampla la ploaie...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by BAU »

Si eu cred ca este de la mizga de pe sosea ,combinata cu temperaturile scazute .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by Ogy »

Toamna este cel mai periculos. Se formeaza mazga. Aluneci si la 15-20grade.
Acum in Bucale este intre toamna si iarna...
Nu au dat astia cu nimic altfel vedeati alb/roz pe masini.

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by clrandrei »

Este foarte ciudat. Cu cauciucurile de iarna SAVA, anul trecut nu era pb asta.
Acum am GoodYear....

Cred totusi ca au dat cu ceva pe jos....
Daca asa reactioneaza cauciucurile de iarna pe ud...e grav de tot....din cate stiu pe ud si zapada si temp scazute ....sunt mult mai ok decat cele de vara.

Andrei
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by quelloo »

nu e de la anvelope daca avem si noi aceasi problema sigur au dat cu ceva... (ps: io am nokian 2 si BF Goodridge 2)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by Ogy »

Sa vezi pe nisip sau pietris... :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by BAU »

Si eu am tot "nokian wrd3" , noi , de care am fost si sint foarte multumit. Daca nici nokian-ul nu face anvelope bune de iarna ... Culmea este ca anul trecut chiar nu am simtit nimic anormal in comportament. Dar nici nu-mi vine sa cred ca primaria "da" cu ceva neconform pe sosele .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Bucuresti - solutie pe asfalt

Post by MeGeNe »

Una e un asfalt udat si spalat bine de ploaie si alta e un asfalt umed si plin de mazga. Daca in perioada asta vedeti asfaltul umed, mare atentie ca sigur acolo e mazga. Condens + praf este o combinatie foarte alunecoasa. Mai ales atentie pe poduri, acolo aproape sigur dati de asa ceva. Cred ca condensul se formeaza "selectiv" pe unele strazi datorita canalelor care exista pe sub acestea.
Daca asfaltul este bine spalat dupa o ploaie mai zdravana, acolo aderenta e mult mai buna decat pe un asfalt plin de praf pe care s-a format mazga din cauza condensului.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”