credit auto

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

credit auto

Post by twiny »

Din cate am citit prin forum exista o serie de probleme legate de creditul auto.
1. Banca nu acorda creditul daca masina nu este in tara iar dealear-ul nu aduce masina daca nu este platita integral
2. In momentul in care banca ar achita totusi masina ar trebui facut FULL CASCO care inca nu stiu daca se poate face fara ca agentul sa faca poze la masina.
3.Pe factura proforma pentru banca trebuie specificat avansul pe care l-am platit atunci cand am comandat masina? Eu am o proforma cu toata valoarea masinii si nu stiu daca e buna

Deoarece ma aflu in situatia de a apela la credit auto(alpha bank) rog pe cei care au facut credit auto sau vor face sa posteze aici problemele intampinate.
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: credit auto

Post by vali40 »

@twiny

twiny,
Daca te ajuta cu ceva:
din cate stiu, creditul auto in ro are inca dobanzi foarte mari, motiv pentru care eu nici nu l-am luat in calcul. e muult mai convenabil creditul de nevoi personale. iei o suma mai mare, pe perioada mai lunga la dobanda mult mai mica. nu te intreaba nimeni ce faci cu banii, nu te constrange nimeni cum sa faci asigurarea la masina si la ce-ti mai iei, in fine, e mult mai convenabil: ai banii in cont, iti place masina, o achiti si e a ta.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

eu tot credit de nevoi personale am facut dar cu ipoteca pt ca e dobanda si mai mica.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

@vali40 - dupa analiza pe care am facut-o inainte de a face leasing la masina, a reiesit ca:
- creditele de nevoie personale nenominalizate, fara garantii sunt foarte scumpe din cauza de comisioane de risc si dobanzi un pic mai mari.
- creditele auto sunt garantate cu masina, deci nu mai au comisioane care sa acopere riscul, si dobanzile sunt o idee mai mici. in schimb trebuie sa faci full casco in favoarea bancii, cartea de identitate in original e la banca
- leasingul auto - dobanzile sensibil mai mici decat la credite, societatea de leasing se ocupa de inmatriculare, casco, rca, etc. in schimb, proprietarul masinii este societatea de leasing, si daca nu platesti iti ridica masina, iar durata maxima a leasingului poate fi mult mai mica decat la un credit.

exista http://www.finzoom.ro unde poti sa faci o comparatie intre credite nevoie personale/auto si leasing. informatiile nu sunt foarte departe de adevar.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: credit auto

Post by andrei0241 »

twiny wrote: 1. Banca nu acorda creditul daca masina nu este in tara iar dealear-ul nu aduce masina daca nu este platita integral
2. In momentul in care banca ar achita totusi masina ar trebui facut FULL CASCO care inca nu stiu daca se poate face fara ca agentul sa faca poze la masina.
3.Pe factura proforma pentru banca trebuie specificat avansul pe care l-am platit atunci cand am comandat masina? Eu am o proforma cu toata valoarea masinii si nu stiu daca e buna
1. Eu stiu sigur de chestia asta la VolksBank ... si se pare ca si la Raiffeisen e la fel. Chestia e cam nasoala ca nu pre ai cum sa te duci la banca sa intrebi direct: "imi dati credit si daca masina intra in tara sapt viitoare?" si dup'aia sa te duci cu o serie de motor la intamplare ... ca s'ar putea sa dai de banuit si sa verifice mai bine.

2. In momentul in care banca iti aproba imprumutul, pentru a vira banii in contul dealer'ului trebuie sa le prezinti asigurarea Casco pe masina, cesionata in favoarea lor. CASCO se poate face si inainte sa vina masina ... e nevoie doar de seria caroseriei.

3. Mie pe proforma mi'a trecut si ca am platit avans 1850 euro si a specificat clar si cat mai ramane de plata. Altfel, te poti trezi la banca in situatia ca ei vor sustine ca tu trebuie sa iei credit de la ei pe toata valoarea masinii. De aceea trebe sa ai specificat si cat a fost avansul si de preferat sa ai si chitanta la tine, in caz ca o cere la banca ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

tocmai am venbit de la banca....si ca de obicei trebui sa fie un functionar mai ciufut ca altu...alpha bank
Am aflat ca se iau in considerare si cardurile de credit, deci perioada de finantare va fi mai mare de 4 ani cat vroiam eu ....Este nevoie de seria motorului si seria sasiului si toate caracteristicile masinii precum si asigurarea full casco, asta la credit auto cu DAE 9.78 si comisioane 130 euro!
La credit de nevoi personale DAE 12.71 si comisionb de acordare 6%, care mi se pare enorm...la 8000 euro vine cam 480 de euro....
Vestea buna vine de la Unicredit leasing pe perioada de 4 ani platesti aproximativ 1400 de euro in plus(mai putin decat orice credit, aici find incluse si comisioanele) iar casco Asiban vine undeva la 520 de euro pe an care este inclus in rata si se plateste lunar!

Daca dealer-ul nu face rost de serie de motor ca sa ma bag la credit o sa ma indrept sigur catre Unicredit Leasing.....
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

mai este cineva in situatia asta in care banca nu da credit fara serie de motor??
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

omule ute-te la un credit de nevoi personale cu ipoteca. Eu am dae pe an 8% pe an la euro la brd.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

pai pe cesa pun ipoteca????pe casa cui ca a mea nu e inca pe numele meu
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

la banca nu ii intereseaza pe casa cui pui ipoteca, trebuie doar sa convingi pe cineva sa faca ipoteca pentru creditul tau :D

stupida situatie, nu?
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

nu trebuie sa fie a ta. Poate sa fie si a lui gigel numai sa fie si el de acord.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Poate ca banca nu e interesata daca e casa lui gigel, dar gigel daca nu e mama sau tata e sigur interesat, asa ca mai greu.
Acu' pt partea cu leasingul auto, in situatia mea, cam pica ca astia vor avans.
Si mai ramane maretzu credit la VOLKSBANK care macar pe hartie vor avans 0. Asta inseamna conform www.finzoom.ro ca la 50.000 RON o dobanda anuala fixa de 5.95% (DAE 8.77%) dai dupa 5 ani inapoi 61.227 RON. Prima rata 1.066RON ultima 968RON ceea ce suna foarte bine, repet pe hartie.
Ce va rog, pe cei cu credit, eventual kiar la Volksbank da-tzi mai multe detalii.

Si ca sa nu par lipsit de respect, va salut pe toti.
PS. E primul post ever (si nu numai pe situ asta :D)

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

banca nu este interesata a cui este locuinta. La ce contracte beton au....
Finzoom.ro e asa informativ. eu tot dupa ala m-am orientat si cand am fost pe la bani alta mancare.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

@razvan2002: welcome

referitor la creditele auto cu avans 0, e doar pe jumatate adevarat.
ca la orice credit, exista anumite costuri initiale - comision de acordare, taxa deschidere cont, taxa de inregistrare arhiva electronica (pentru credit auto), taxa analiza dosar, etc.

am un coleg care a luat un megane sedan manager cu credit auto de la BRD, cu avans 0. costurile initiale au fost de ~1700 RON.

la CEC, pentru credit auto, costul initial, cand am fost eu la ei, la credit in euro era undeva la 2-300E.

la AlphaBank erau in jur de 200E.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Mersi pentru promtitudine.
1. Banca normal ca nu e interesata de cine e proprietarul case .. ca au asa cum ai zis contracte beton si raman cu casa ... eu altceva sustineam ... dar nu conteaza ca divagam ... ;)
2. Stiu si eu ca ce zboara nu se mananca si ce zica astia pe hartie nu e in realitate asa (am trecut pprin chinurile unui credit la casa .. nu vreau sa imi amintesc)
3. Ma astept la costurile initiale de care vorbiti voi (comisioane de deschidere, taxe etc). Ma astept sa platesc numere taxe de inmatriculare, casco, etc. Probabil ca o sa se duca toate astea undeva peste 3000RON faza e ca nu mai am inca 40-60 mil de avans.

Mie inca imi e neclara faza cu uite serie, nu e seria uite banii nu sunt banii. O sa intreb si eu si o sa ma documentez si o sa postez.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”