credit auto

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Din cate stiou eu la credit de nevoi personale mai este si asigurarea de viata. Decat asigurare de viata mai bine platesc un casco.
http://www.conso.ro/sfatul-expertului/2 ... onale.html
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

In primul rand trebuie sa mergi la dealer sa intrebi daca pot lansa comanda fara sa platesti avans. Daca nu se poate. trebe mers la banca si sa vezi ce se poate face. Pentru ca, din moment ce tu nu ai lansat comanda, evident ca nu ai serie caroserie.

In primul rand problema aici ar fi la dealer, pentru ca, daca nu ma insel, oriunde ai face imprumutul auto, tot iti vor cere seria de caroserie. Trebe sa vb sa vezi cum poti lansa comanda doar ... pe "ochi frumosi".

Sau poti face altceva ... daca sunt de acord si cei de la dealer si cei de la banca. Cu cei 3000 ron platesti avans, insa cand iti va sosi seria de masina, pe proforma sa fie trecuta suma totala de plata. Si aceasta suma sa o soliciti ca imprumut. Iar cand toti banii sunt livrati in contul dealer'ului, tie ti se restituie avansul.

La mine pe factura de comanda asa si scrie, ca la data sosirii seriei si cand se vrea achitatarea integrala a masinii, avansul este restituit.

Insa, e clar, trebuie sa umbli sa te interesezi personal, eventual sa iei in scris acordurile. Eu m'am patit la VB la o filiala cu un ametit de'acolo care imi zice ca da ... se acorda creditul fara probleme. Peste 2 sapt ma duc tot la el ... si'mi zice altceva, de niste conditii de care nu spusese nimic pana atunci (eu deja platisem avansul dupa prima convorbire cu el). Insa pana la urma s'a rezolvat la filiala principala a VB CT

La VB, comisioanele de analiza dosar si deschidere cont pentru credit auto sunt in jur de 200 ron.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Post by vali40 »

gogu wrote:@vali40 - dupa analiza pe care am facut-o inainte de a face leasing la masina, a reiesit ca:
- creditele de nevoie personale nenominalizate, fara garantii sunt foarte scumpe din cauza de comisioane de risc si dobanzi un pic mai mari.
- creditele auto sunt garantate cu masina, deci nu mai au comisioane care sa acopere riscul, si dobanzile sunt o idee mai mici. in schimb trebuie sa faci full casco in favoarea bancii, cartea de identitate in original e la banca
- leasingul auto - dobanzile sensibil mai mici decat la credite, societatea de leasing se ocupa de inmatriculare, casco, rca, etc. in schimb, proprietarul masinii este societatea de leasing, si daca nu platesti iti ridica masina, iar durata maxima a leasingului poate fi mult mai mica decat la un credit.

exista http://www.finzoom.ro unde poti sa faci o comparatie intre credite nevoie personale/auto si leasing. informatiile nu sunt foarte departe de adevar.
Da, Gogu,
Nu se pune problema de credit fara garantie imobiliara, pt ca dobanda e prea inrobitoare. Noi vrem sa scapam de dobanzile mari de la leasing sau de la credite si alta sansa nu avem decat sa ne adaptam.
Sa-ti spun cum am facut eu si cum cred ca e cel mai avantajos. Am avut credit la Volksbank, nevoi personale garantat cu ipoteca. La 16.000 euro am avut rata de 143 euro/ luna. DAE era de 7,5%. Acum iau alt credit, in franci elevetieni, tot de la Volksbank. la 59.000 franci (aprox 34.000 euro), rata in RON e de circa 730, ceea ce mi se pare foarte ok. DAE e 6,29%. Nu cred ca sunt oferte mai bune sau poate sunt dar nu stiu eu...

Facand credit de nevoi personale avantajele sunt mai mari:
- iei suma mai mare, din care iti iei masina si ''altceva'' (eventual astupi alte ''gauri'')
- nu faci credit pe doar 4-5-7 ani ca la leasing
- ai rata mai mica
- iei imediat masina care iti place de la dealerul care vrei (nu te conditioneaza nimeni nicicum)
- faci asigurare la masina cu cine vrei
- poti vinde/ schimba masina cand vrei, ca doar esti proprietar si e mai usor decat la leasing
- la un credit de nevoi personale in euro, dolar sau franc elvetian platesti rata in RON. valutele au scazut si scad continuu, iar salariile noastre cresc, chiar daca in ritm lent. Intr-un an-doi, trei ajungi sa platesti o rata mult mai mica si suportabila decat ai contractat. la creditul in euro pe care l-am avut am platit prima rata 500 ron, pentru ca peste un an sa platesc 460, in conditiile in care veniturile mi-au crescut cu mai mult de 50%

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

de acord cu tine. la creditele de nevoi personale cu ipoteca DAE este mult mai mica.

in schimb, parerea mea, nu se merita sa garantezi cu casa un credit de nevoi personale. e dincolo de limita pe care mi-am trasat-o.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

tocmai am vb cu dealer-ul si nu poate sa-mi dea seria de motor pana cand masina nu este in curtea MIT MOTORS...Deci tehnic nu am cum sa fac credit auto la alpha bank pt ca aia de aclo vroia si seria motorului pe langa cea de sasiu...
Ma mai interesez luni....
Daca ma enervez cred ca gasesc pe cineva care vrea KIA ceed si il pun sa-mi dea avansul si ii las masina
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Banuiesc ca le'ai explicat ce si cum celor de la MIT. Au fost categorici in afirmatia lor ca masina nu va fi trimisa in tara pana nu se confirma plata integrala? Ei oricum nu au nimic de pierdut ... iar fabrica refuz sa vred ca nu le'ar trimite in tara o masina pentru care deja s'a platit avans ... si care oricum s'ar vinde catre altcineva foarte usor daca s'ar intampla ceva si nu ar mai lua'o cel care a dat comanda. Deci au doar de castigat un client fericit: ori tu ... ori (sper sa nu fie cazul) alta persoana
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

@vali40 f bine ce ai spus.

As mai aduga ceva.

- nu esti obligat sa iti faci casco
- poti face pe o perioada mai mare si vei avea o rata mica sa nu te rupa, iar daca strangi banii platesti anticipat.
- alt avantaj ar fi ca daca doamne fereste ai vreo problema financiara vinzi masina si acoperi o parte din credit (la credit auto nu poti sa o vinzi pt ca girezi cu ea)

Eu la BRD ce am platit pt credit a fost : taxe 840 ron care am spus sa ii ia din suma care o vreau si 700 ron ipoteca. comision de rambursare anticipata 3%.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da ... dar ai grija ca la BRD sunt m**sti. Taica'miu a facut prima oara credit auto la ei pentru Solenza, in 2004, pe 4 ani. In 2006 l'a achitat integral si a solicitat credit de nevoie personale (ptr Symbol). Ei au zis ca sunt aceleasi conditii de rambursare ca si la cel auto. Numai ca in luna mai, anul acesta, s'a dus sa achite in avans ceva in genul a 12 rate. Toate bune si frumoase ... numai ca de data asta nu s'a micsorat numarul de rate ramase, ci numai suma lunara. La toate astea, adaugandu'se comisionul de rambursare anticipata (care a fost perceput si pentru luna curenta, desi nu aveau de ce), dupa niste calcule a vazut ca daca pastra banii in cont, castiga 2 mil, pentru ca dobanda la credit nu a scazut in masura in care calculase el cu metoda de scadere a duratei ratelor, nu a sumei

CASCO sa nu faci la o masina de o valoare de >12k nu mi se pare o idee prea buna. Mai ales la cum s'au aglomerat strazile la noi. Intr'adevar, s'ar putea sa nu ai nevoie de ea si sa faci economie, dar si daca se intampla ceva cu masina ... incepi sa dai din buze pe langa ea. Una e sa platesti 2000ron la o data stabilita (esti pregatit, stii sa strangi banii) si alta sa fie envoie sa platesti 2000ron brusc, dupa un accident sau stiu eu ce. Si 2000ron ca reparatie ptr un Cee'd e putin. De obicei sumele depasesc acest prag foarte frecvent

Mie deja 7 ani mi se pare foarte mult pentru o masina. Rata mai mica se datoreaza perioadei mai mari, nu dobanzilor mai mici (ma refer la aceeasi moneda).

Intr'adevar, creditele in valuta par a fi indicate, insa nu poti sti cum evolueaza cursul, desi in ultima vreme acesta e favorabil monedei nationale

@vali, pe cati ani e creditul acela de 39k euro?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Pai dupa 7 ani apare deja noul cee'd iar noi o sa platim rate la vechiul :P
Image

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

@andrei0241 ce i s-a intamplat tatalui tau la brd i s-ar fi intamplat la toate bancile. E la fel peste tot cu rambursarea. Eu imi fac alt cont unde voi tine bani si cand ii strang toti platesc deodata ca nu are rost sa le dau 3% la fiecare rambursare anticipata.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

am cautat si eu cea mai buna varianta sa'mi platesc masina si din ce am vazut m'am oprit la VB.
-e clar ca la fiecare varianta exista avantaje si dezavantaje. pe mine m'a interesat sa fie rata acceptabila si la sfarsitul ratelor diferenta intre suma contractata si cea returnata sa nu fie prea mare.
-mi'am facut credit la VB (de fapt am dus dosarul) si la o suma contractata de 34500 ron dupa 6 ani voi fi dat bancii 43900 cu o rata de 640 lei, ceea ce mi se pare OK.
-ca dezavantaje...faptul ca nu pot vinde masina atata timp cat am creditul
-casco nu'l trec la dezavantaje ptr ca oricum la o masina noua nu ma riscam fara.
-banca nu m'a obligat sa'mi fac asigurare la o anumita firma
-banca mi'a cerut si seria motorului pentru a putea vira banii dar dealerul mi'a spus ca masina e pe drum si ca nu influenteaza cu nimic data in care o platesc

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

@cos_ejay

Si pe langa cei 34500 ai dat si avans? Si daca da cat? O veste buna. Se poate sa-tzi vina masina fara sa fie achitata integral. Cu siguranta insa o sa trebuiasca sa fie ca sa o ridici :D

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

catalin2804 wrote:@andrei0241 ce i s-a intamplat tatalui tau la brd i s-ar fi intamplat la toate bancile. E la fel peste tot cu rambursarea.
Da, posibil sa fie asa cum zici tu. Insa la creditul auto facut pentru SLZ platise anticipat de vreo 2 ori cate 4-5 rate si se scazuse numarul ratelor, nu cuantumul acestora. Si cand a facut creditul de nevoi personale a intrebat daca's aceleasi conditii si i s'a spus ca da. Insa, abia dupa ce a platit 8500 ron i s'a spus ca s'a schimbat treaba ... desi contractul semnat prevedea altceva ...
La Cee'd oricum peste 2 ani s'ar putea sa il platesc integral ... depinde ce avantaje financiare voi avea pe urma acestui fapt
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

catalin2804 wrote:Eu imi fac alt cont unde voi tine bani si cand ii strang toti platesc deodata ca nu are rost sa le dau 3% la fiecare rambursare anticipata.
3%*(x+y+z) = 3%*x+3%*y+3%*z
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu e chiar asa ... pentru ca daca plateste de'odata, va plati mai tarziu, deci nu va fi vorba chiar de x+y+z, ci de o suma mai mica. Plus ca in cont banii aduc si o dobanda ;)
Oricum, taica'miu a calculat la plata partiala in avans ptr Symbol si a iesit in pierdere decat daca tinea banii in cont
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”