credit auto

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

cos_ejay wrote:am cautat si eu cea mai buna varianta sa'mi platesc masina si din ce am vazut m'am oprit la VB.
-e clar ca la fiecare varianta exista avantaje si dezavantaje. pe mine m'a interesat sa fie rata acceptabila si la sfarsitul ratelor diferenta intre suma contractata si cea returnata sa nu fie prea mare.
-mi'am facut credit la VB (de fapt am dus dosarul) si la o suma contractata de 34500 ron dupa 6 ani voi fi dat bancii 43900 cu o rata de 640 lei, ceea ce mi se pare OK.
-ca dezavantaje...faptul ca nu pot vinde masina atata timp cat am creditul
-casco nu'l trec la dezavantaje ptr ca oricum la o masina noua nu ma riscam fara.
-banca nu m'a obligat sa'mi fac asigurare la o anumita firma
-banca mi'a cerut si seria motorului pentru a putea vira banii dar dealerul mi'a spus ca masina e pe drum si ca nu influenteaza cu nimic data in care o platesc
Asta inseaman ca o sa asteptam sa vina masina ne uitam la seria de motor si dupa depunem actele la banca pt credit auto??
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Poate sunt si care nu cer seria la motor ...
Sau faci o smecherie ... care insa nu prea e legala ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

am avut si eu problema asta cu seria de motor la alpha dar dealerul a discutat cu cel de la banca si s-a rezolvat! am intrebat si pe cei de la omniasig daca este vreo problema cu casco doar pe seria de sasiu si au zis ca nu. deci se poate, insistati

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai la CASCO nici macar nu trece seria motorului in polita (cel putin asa e la Generali)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

boglaw wrote:am avut si eu problema asta cu seria de motor la alpha dar dealerul a discutat cu cel de la banca si s-a rezolvat! am intrebat si pe cei de la omniasig daca este vreo problema cu casco doar pe seria de sasiu si au zis ca nu. deci se poate, insistati
La ce agentie alpha bank ai facut creditul?? Ca la militari nu vrea gagica sub nici o forma...
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

in cele din urma am optat la leasing prin unicredit......
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ei n'au cerut serie motor?
Ce conditii ai obtinut? Suma imprumutata / suma care se ramburseaza
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Un post un pic mai lung ca n-am mai intrat de mult ...

@ vali40 1. francul elvetian e o moneda f stabila si sunt slabe sanse sa creasca; 2. daca faci credit in franci, in franci vei rambursa si rata => atentie mare la cursul de schimb al bancii pentru s-ar putea sa pierzi bani din diferenta de curs

@catalin2804 - daca ai credit auto, poti vinde masina pentru ca vanzarea cumpararea se poate face cu un act notarial prin care primesti un avans pentru rambursarea creditului in schimbul promisiunii de a da masina celui care-ti da avansul. Platesti creditul, esti proprietar, vinzi masina. Chiar si la leasing (unde nu esti proprietar) poti face cedare de leasing.

@twiny si altii interesati - eu fac credit la alpha bank in urmatoarele conditii

Valoare masina - 12674 euro
Avans - 1900 (15%, dar putea fi si 0, am ales eu 15 pt ca aveam banii, depinde de venit)
Valoare credit - 11000 (comision acordare 1,3% inclus in credit)
Durata - 5 ani
Rata lunara - 223 euro
Rambursare anticipata - 2%
DAE - 9,53
Comparativ cu leasing (incluzand costuri intiale de leasing 3% comis acordare, 200 euro taxa inmatriculare, etc) suma totala platita pentru a obtine 11000 de euro este cam aceeasi, avantajul fiind ca prin credit alpha numele meu apare in cartea de identitate a masinii.
Cum am procedat :
Am depus documentele cerute de alpha (copie carte munca, buletin, factura utilitati, proforma masina fara nici o serie, etc.), dupa 2 sapt m-au sunat ca s-a aprobat creditul si ca vor factura proforma cu seria de motor si de sasiu. Masina e comandata la MIT Baneasa. Am seria de sasiu, nu si cea de motor, dar am promisiunea ca o voi obtine sapt asta. Maine platesc avansul prin OP la MIT, iar cand voi primi proforma cu seriile, cu ea si cu dovada platii avansului ma duc la alpha. In baza acestora, in max 2 zile alpha face plata pt restul de bani la mit. Intre timp, eu iau cartea de identitate secretizata de la mit, inmatriculez masina in ploiesti si cand ma duc sa o iau, ma duc cu numerele mele.
Asta e planul si ar trebui sa fie gata cel tarziu lunea viitoare. Voi reveni cu eventuale probleme intalnite.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

eu am leasing la masina in valoare de 14.035 cu tva si am rata 230 inclusiv casco pe 5 ani. iar in privinta cartii nu e problema ca in momentul in care vreau sa o vand, firma pe care mi-am luat masina mi-o vinde mie cu 100 euro sa zicem, ii fac carte de identitate noua in care apar eu, ii scot talon si declar cartea pierduta. imi fac alta in care apar doar eu. Asta pt cine nu intelege ca eu am fost propietarul masinii pana in momentul vanzarii, chiar daca masina a fost pe firma.

asa am facut cu ultima masina vaduta. firma a vandut direct noului proprietar, iar proprietarul era al doilea pe carte. Daca va vrea sa o vanda, poate sa zica ca a fost primul proprietar dar ca a avut-o pe firma.
Sper ca m-am facut inteles....:)

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

cat ai dat avans?
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

2800

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

sigur 230 euro/luna include si casco?
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Poate sa includa si casco pt ca el nu plateste TVA-ul.

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

adica un leasing pe pf ar insemna 230 euro + tva?
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Restul conditiilor nu se pastreaza la fel. In primul rand, CASCO e mai mare de obicei pentru PF. Plus dobanzile asemenea.

Mie mi s'a aprobat azi creditul la VB ... am dus deja OP'ul la dealer.

And now we wait :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”