UNDE STA POLITIA LA PANDA!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

UNDE STA POLITIA LA PANDA!

Post by clrandrei »

Salut,

Cum toti circulam cu masina unii mai mult altii mai putin, ma gandeam ca ar fi ideal un topic de genul asta pentru a evita greselile in trafic si amenzile.

De exemplu, aseara me intorceam de la socri de pe langa Corabia city ....Oltenia region.
Sunt mai multe rute de a ajunge acolo, gen Bucuresti-Alexandria-Rosiori, dar drumul e in lucru sau Bucuresti - Alexandria - Turnu Magurele dar iar drumul e periculos asa ca eu aleg Bucuresti - Pitesti - Slatina - Slatioara- Caracal etc

In fine, aseara am oprit la OMV-ul din Slatina, cel de pe partea dreapta cum intri in oras dinspre Pitesti. Eu veneam dinspre Caracal asa ca am traversat linia discontinua. Cand am iesit de la OMV, nu ai voie sa faci stanga (dubla linie continua), faci dreapta si intorci pe la sensul giratoriu.
Eu obisnuit ca in Bucuresti, am facut evident, stanga. ....masina de politie era oprita la 200m, daca ma orientam, ii vedeam din timp...
Imi faci nea politistul cu mana, initial am zis ca e control de rutina, si apoi incepe:
Garcea: Buna seara, locotenent dracu mai tine mine, nu ne-ati vazut si pe noi aici? Actele va rog (atunci mi-am dat seama)
Eu: Buna seara! Nu v-am vazut....dar... (nu am mai apucat)
Garcea: Nu ati vazut semnul de interzis la stanga cand iesiti din OMV? Trebuia pe la sensul giratoriu....aveti vreo explicatie?
Eu: Sincer, nu am nici o explicatie, circul des pe aici si e prima data cand se intampla...nici nu am observat.
Intre timp i-am dat actele, RCA...se uita pe ele
Garcea: Mai aveti puncte?
Eu: Nu
Garcea: Stiti ca amenda este de 700 lei + 6 puncte penalizare
Imi da RCA-ul inapoi si imi spune
Garcea: Veniti la masina sa va arat
Nevasta: Hai, ia un milion si da-i :)
MA duc la masina la politist cu RCA-ul in mana.
Eu: Stiti, am gresit, am nevoie de masina, alte vrajeli scurte....v-am adus RCA-ul
Garcea: Pai l-am mai vazut o data....?!?!?!
Eu: Pai m-ai uitati-va o data... ?!?
Garcea: Unde lucrati?.....
.
.
.
A luat bani si m-a lasat ...dar m-a intrebat si unde lucrez inainte de bani ca sa fie sigur ca nu sunt bulangiu :) :).

Cine circula pe acolo sa fie atent....cafeaua buna de la OMV si toaleta curata te pot lasa fara carnet :)
Andrei
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: UNDE STA POLITIA LA PANDA!

Post by quelloo »

mergi pe Tr Magurele ca e teava :)
au mai asfaltat zonele alea de drum drept de la tr magurele la furculesti si dupa si acu poti sa depasesti 120 fara sa decolezi (la propriu :) )
dezavantaj la partea asta sunt radarele de pana in Alexandria
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: UNDE STA POLITIA LA PANDA!

Post by MeGeNe »

Mare grija in Bucuresti la intersectia Camil Ressu cu Fizicienilor. Daca veniti de pe Fizicienilor si vreti sa faceti dreapta spre Piata Salajan, de multe ori am vazut politie dupa colt, mai ales seara. Si au destui clienti care forteaza trecerea de pietoni...
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: UNDE STA POLITIA LA PANDA!

Post by adrian05ro »

Eu unul cred ca lista o sa fie asa de mare incat o sa iti ia prea mult timp ca sa o citesti , dar sa o mai tii minte #-o
Cea mai simpla si mai putin stresanta regula este acea de a merge in limitele normale ( nu cu mai mult de 10km/h peste limita stabilita pe acel tronson de drum ) iar daca ai de gand sa faci vreo "ghidusie" in trafic fii atent sa nu ajungi pe post de erou principal la inregistrarile camerelor de pe masinile de politie
Imi place si mie sa "o calc" asa ca sa o mai dezmortesc , dar nu exagerez in localitati , iar de "taiat" linii continue am taiat de nu mai are de unde sa curga atata sange
Nu fac absolut nici o afacere ca ma prinde radarul si ma tapeaza de 100RON , sau ma tine in cursuri de legislatie "la botul calului" 15-30min ; nu sunt genul care sa adoarma la volan , si nici sa stau dupa toti impiedicatii , dar nici nu vreau sa sponsorizez vreo chermeza de-a politistilor
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”