Trecere Kia Ceed din leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
viobastea
Posts: 17
Joined: 29 Jul 2008, 08:39
Auto:
Location: Bucuresti

Trecere Kia Ceed din leasing

Post by viobastea »

Salutare,

Am luat o Kia Ceed in 2008 pe leasing, si in 2010 am reusit sa o achit in avans. Am intrebat atunci la leasing daca trebuie sa mai fac eu ceva in legatura cu talon si alte alea si mi-au spus ca nu trebuie sa mai fac nimic.
Am tot omis sa verific daca mai trebuie sa fac ceva sa trec masina pe numele meu, si ma uitam zilele trecute pe talon si am vazut ca la "Detinator" e trecuta tot firma de leasing.

Aveti idee cam cat m-ar costa sa o trec pe numele meu? Trebuie sa platesc taxa de mediu si toate cele?
Kia Cee`d 1.4 BEST, ODO 7700Km +

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Trecere Kia Ceed din leasing

Post by alex79 »

Poti vedea si topicul: viewtopic.php?f=48&t=6800&p=138173&hili ... re#p138173

"In cazul meu situatia a fost:
Inmatriculare dupa leasing pe persoana fizica( transcriere ) varianta mea. Se pare ca termenul corect este transcriere.
Inainte de ultima rata de leasing am facut cerere de preluare si inchidere contract de leasing. Leasingul a fost pe persoana juridica.
Dupa achitarea ultimei rate de leasing si a tuturor taxelor si comisioanelor s-a semnat un contract de novatie ( intre 3 parti Brd Sogelease, eu si firma pe care s-a facut leasingul). Practic in urma acestui contract noul utilizator am devenit eu.

Am trimis certificatul de inmatriculare la finantator pe care l-am primit cu stampila si mentiunea "Instrainat catre...". Deasemenea de la Finantator am primit fisa de inmatriculare cu stampila,cartea de identitate a autovehicului in original, certificat fiscal si factura cu ultima rata, taxele si comisioanele.
Cu aceste documente m-am deplasat la taxe si impozite Bacau. Am facut o cerere de impunere auto persoane fizice(se gaseste acolo ). Am lasat o copie la documentele necesare ( factura, copie CI, carte identitate auto ). Am platit taxa de inmatriculare de 52lei. Am mai fost la CEC si am platit taxa certificat inmatriculare 37lei.
Am facut programare la RAR pentru certificarea autenticitatii ( se elibereaza un certificat de autenticitate in urma confruntarii datelor din certificat inmatriculare, carte identitate auto cu cele de pe masina - serie sasiu, serie motor ). Programarea se face pe net.

Dupa primirea certificatului de autenticitate m-am dus la Serviciul pt inmatriculari. La un birou de dactilografieri si xerox mi s-a completat in cartea de identitate numele meu, data nasterii si adresa.
La ghiseu am prezentat urmatoarele: Cerere transcriere ( se gaseste pe site ), taxa numere, numerele vechi, cartea de identitate auto in original si in copie, certificat autenticitate, copie CI si original, copie acte proprietate ( factura ), chitanta taxa inmatriculare, chitanta taxa certificat inmatriculare. Am asteptat 2 ore si am primit noile numere. Noul certificat de inmatriculare il trimit prin posta in 3 zile. In noul certificat noul proprietar am devenit eu.

Taxe:
1) Taxa inmatriculare - 52lei
2) Certificat autenticitate RAR - 95lei
3) Taxa numere - 40lei nr. la rand ( 80lei preferintiale )
4) Dactilografiere carte identitate si copie - 5lei
5) Taxa certificat inmatriculare - 37lei

Metionez ca taxele sunt pt Bacau, pt alte judete e posibil sa fie mici diferente.
Durata formalitati = 2 zile. "

Poate te ajuta!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Trecere Kia Ceed din leasing

Post by aeon »

ai facut actele pe numele tau?
daca nu ai actele pe numele tau e normal sa fie asa...cand o treci pe numele tau vei preda certificatul vechi si vei primi unul nou.
dar citeste topicul indicat de colegul....ai acolo tot ce iti trebuie
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”