Statie ITP

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
zurry80
Posts: 2
Joined: 12 Jun 2013, 14:36
Auto: Kia Cerato

Statie ITP

Post by zurry80 »

Salut! La inceputul lunii viitoare trebuie sa fac itp-ul da nu cunosc service-uri cu statie itp prin bucuresti ,daca stii dvs va rog frumos sa imi spuneti si mie adresa si as dori ca service-ul sa nu fie unu dasta luxos sa zic asa sa fie mai de cartier , Astept cateva adrese cu service ITP multumesc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Statie ITP

Post by BAU »

Sint destule statii ITP prin toate cartierele .
Daca ne spui care sector iti este mai convenabil (eventual pe unde locuiesti) sint convins ca vei primi multe raspunsuri.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

zurry80
Posts: 2
Joined: 12 Jun 2013, 14:36
Auto: Kia Cerato

Re: Statie ITP

Post by zurry80 »

m-am mutat recent in sectorul 3,pe langa mall vitan

bvlady
Posts: 6
Joined: 20 Nov 2011, 13:36
Auto:

Re: Statie ITP

Post by bvlady »

eu am facut itp pe calea vitan nr.281A si revizia de ulei si filtre recomand cu drag
intra aici si suna e fara programare www.itp-itp.ro =D>

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Statie ITP

Post by Flavyus »

https://stirileprotv.ro/stiri/auto/talo ... ntati.html

Din 20 mai, dacă va expiră ITP-ul, se suspendă automat şi certificatul de înmatriculare al maşinii, fără să fiţi anunţaţi direct. Dacă nu vă daţi seama şi circulaţi aşa, riscaţi o amendă de aproape 3 mii de lei, rămâneţi fără plăcuţele de înmatriculare şi apoi trebuie să faceţi, alte drumuri la poliţie şi la RAR, ca să reintraţi în legalitate.

În prezent, fiecare şofer este obligat să facă inspecţia tehnică periodică la maşina o dată la doi ani, dacă vehiculul nu este mai vechi de 12 ani. Însă mulţi uită, ori nu au maşinile în regulă aşa că nu le duc la verificare, iar Ministerul de Interne a înăsprit legea. După 20 mai, dacă va expira ITP-ul, înmatricularea maşinii va fi automat suspendată, online.

Schimbul de date se va face între RAR şi DRPCIV, online. Dacă sunteţi prinşi în trafic cu înmatricularea suspendată, nu numai că trebuie să plătiţi o amendă de până la 2950 de lei, ci rămâneţi sigur şi fără plăcuţe de inmatrculare. Nu veţi avea voie să plecaţi cu maşina, va trebui să chemaţi o platformă. În acest caz, trebuie să mergeţi şi la Poliţia Rutieră pentru a demonsta că maşina a fost verificată tehnic.

În culpă sunt şi cei care şi-au cumpărat o maşină dar nu au mers în termen de 90 de zile să depună actele doveditoare. Dacă noii proprietari amâna să intre în legalitate, nu vor mai putea circula cu vehiulul pe străzi.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”