Cu masina spre Thassos

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Cu masina spre Thassos

Post by eugenflorinmanea »

Salutare!
A fost cineva de curand cu masina in Thassos?

Vad ca sunt mai multe variante de traseu-lumea oscileaza intre a o lua prin Nova Zagora sau prin Stara Zagora.

Ce am gasit eu si se zice ca e traseul optim:

Ruse-V.T-Gurkovo-Tulovo-Stara Zagora-Sredets-Simeonovgrad-Harmanli-Ormenio

M-ar mai interesa care este ultima benzinarie in Bulgaria - in apropiere de Svilengrad- si de preferinta sa aiba GPL.
Am inteles ca e un Shell intre Harmanli si Svilengrad pe autostrada- dar nu stiu sigur daca are GPL.

Alte tips and tricks?

Multumesc anticipat
SAAB 9-5

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Cu masina spre Thassos

Post by mortymer »

cel mai usor(distanta/cost feribot) treci in thasoss din keramoti, nu din alta localitate... de ajuns acolo, am ajuns pe ruse-sofia-kulata-seres-drama-kavala-keramotsi... pe ruta asta, dupa sandanski pana la kulata se lucreaza si este drumul deviat prin petrich - m-am intors din kalamitsi pe 24.07-, iesi direct in kulata, in vama... de statii cu gaz, nu stiu ce sa zic, daor ca benzina in gretia era cam 1,68-1,76 iuro/l... cred ca e si cel mai rapid drum... incearca pe viamislen sau pe gugalmeps ... distractie placuta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

marcelm
Posts: 34
Joined: 27 May 2012, 16:04
Auto:
Location: bucuresti

Re: Cu masina spre Thassos

Post by marcelm »

Am fost de mai multe ori in Thassos, intotdeauna prin Svilengrad, prin Sofia nu se merita. De la Gurkovo poti merge spre Stara Zagora, ocolesti putin dar este drumul mai bun, sau mergi prin Nova Zagora un pic mai scurt dar era o portiune de drum de cativa km cu piatra cubica (in stare buna) si drum foarte prost in zona localitatii Polski Gradets (gropi in asfalt). Eu am mers intotdeauna prin Nova Zagora -Polski Gradets-Svilengrad. Prin Stara Zagora am mers doar cand am trecut prin pasul Sipka si mergeam spre Turcia, in urma cu mai multi ani. Pe 1 septembrie merg din nou si cred ca voi merge pe traseul pe care am mai fost (Buc-V.Tarnovo-Nova Zagora-Svilengrad- Keramoti-Thassos- aprox 700km). Mai exista varianta prin Zlatograd, traseu total in jur de 560km Buc - Thassos dar am inteles ca zona de trecere a frontierei BG - GR este prin munti si sunt foarte multe serpentine. Urmeaza sa se deschida un nou punct de frontiera BG - GR , poate chiar in august, la Makaza, drumul fiind cam la fel de scurt ca cel prin Zlatograd , dar fara atatea serpentine.
Kia Pro Ceed 1.6 DSL Power(128hp) Cassa White

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cu masina spre Thassos

Post by vas36 »

M-am intors eu de câteva zile. La dus am ales traseul postat de tine. Am alimentat cu gpl in Ruse, la OMV si la iesire din Harmanli, de la Lukoil. Shell-ul de care pomenesti NU are gpl. Am alimentat si in Gr cu gpl, 0.9E. La bulgari 1.18-1.19 leva, aprox 2.7lei. M-am intors prin Zlatograd.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cu masina spre Thassos

Post by eugenflorinmanea »

De unde ai alimentat in Grecia?
Cum a fost drumul - e bun?
Cam cate ore ai facut pana la ferry?

Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cu masina spre Thassos

Post by vas36 »

Drumul este foarte bun, se mai lucreaza la greci dar este semnalizat. La dus, traseul a fost cel clasic: GL-Ruse-Byala-Veliko T.-Gurkovo-Sud Maglizh-Stara Zagora(pe centura)-Harmanli-Ormenio-Keramoti.
Repere orare:
GL-20.00
Ruse-24.00
Harmanli-05.15
Keramoti, pe ferry:10.10
Am alimentat cu GPL(1,18 leva) de la OMV-ul din Ruse, b-dul Lipnik, tot de acolo am luat si 2 vignete.Apoi din Harmanli,la iesire din oras, de la Lukoil(1,19 leva=2,7lei). Am luat si 10l de benzina(2,59 leva=5,85lei) de la Shell-ul de pe autostrada(la aprox 23 km de Harmanli), care nu are si statie gpl. In Bg am platit tot cu cardul.In primii 50-60 km parcursi in Gr, am intalnit doar 2-3 masini. Dea lungul autostrazii, in Gr, nu sunt statii GPL insa sunt indicatoare (vreo 3-4)care te dirijeaza spre localitati invecinate unde sunt asemenea statii. Cu aprox 50 km inainte de Keramoti cat si in oras nu gasesti gpl. Am alimentat cu gpl, la intoarcere, in XANTHI.
Intoarcerea am facut-o prin Xanthi-Zlatograd-Kardzhali(alimentat cu gpl la OMV)-Haskovo-Sredets si apoi traseul clasic.Am trecut cu ferry de 10.45.
Pe insula este politie doar in Limenas si Potos, insa foarte discreti, ca prezenta. Deasemeni,in Thassos nu exista statii GPL. Benzina mai ieftina pe insula (1,7E). Sa nu ratezi nicicum Marble Beach. Am facut 150km pe insula si am vizitat mai multe locuri. Distractie placuta!
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”