Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Post by danycxxx »

Din ce stiam eu, daca drumul are 2 sau mai multe benzi pe sensul de mers, scuar sau refugiu, dai priorotate doar la pietonii de pe sensul tau de mers, altfel, dai priorotate pietonilor din ambele sensuri. In codur rutier, am gasit la Art. 100 (3) b):
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati în traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
Cum e corect atunci? De preferat ar fi sa clarificam folosind legea cat mai detaliat posibil.

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Post by DDI »

Legea nu precizeaza alte detalii sau cazuri speciale (scuar, refugiu, etc.) ; pietonii au prioritate daca sunt pe acelasi sens de mers.

Din cate imi amintesc asa imi spusese si mie instructorul (dar au trecut 14 ani de atunci :twisted: ), este mai degraba o recomandare, nu o obligatie.

Cu toate acestea, e mai bine sa fim extra-atenti. Eu de regula dau prioritate si daca pietonii sunt pe sensul celalalt, intrucat sunt in deplasare si in cateva secunde ajung pe sensul meu.
Mai bine nu riscati nimic [-X

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Post by quelloo »

si eu stiam ca se da prioritate la pietonii de pe partea ta doar daca e scuar sau sina.
oricum cred ca amendeaza astia si daca nu le dai alora de pe sensul opus... :(

mersi DDI asta vroiam sa zic :)
Last edited by quelloo on 30 Oct 2013, 16:01, edited 1 time in total.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Post by DDI »

@quelloo : vrei sa zici de pe sensul opus, cred?

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Prioritate pieton - Hai sa lamurim cum e corect

Post by danycxxx »

Si eu dau prioritate, nu fortez, eram doar curios. Daca drumul e cu 1 banda pe sens, iar pietonul pune abia are un pas - doi facut pe sensul opus, pot trece, fara sa il incomodez si fara sa am probleme

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”