Legislatie locuri parcare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Legislatie locuri parcare

Post by eugenflorinmanea »

E cineva care se pricepe, sau poata sa imi indice si mie unde pot gasi ce scrie legea- cum se acorda locurile de parcare?
De 2 ani mi am cumparat un apartament in Aviatiei. Parcare in fata blocului, sta mai mult goala..ma duc la primarie sa cer loc si - SOC - nu e niciun loc ba mai sunt 6 inaintea mea pe lista de asteptare.
In tot acest timp ma uit cu jind cum eu parchez pe un loc pe colt care e si cam expus (asta cand il gasesc liber) iar altii vin de la cateva scari/blocuri departare si parcheaza in parcarea din fata blocului, nu mai zic ca sunt masini cu numar de Ilfov Gorj etc care parcheaza pe aceste locuri (probabil stau in apartamente inchiriate).

Astazi am mai avut un soc: parchez si eu pe un loc din parcare (am zis sa nu mai parchez pe colt ca pe ghetusul asta nu ia unu' curba calumea si se infige in mine) pe care chiar nu parcheaza nimeni niciodata si vad un domn care isi deszapezea masina lg mine (normal ca si acel domn de la cateva blocuri distanta). Il intreb: stiti ceva de locul asta, e marcat, platit.
Si zice: Da e al meu, de fapt e al lui fiu miu il tine pentru motor dar acum iarna motorul e in garaj. Ma gandesc una la mana stiam ca se acorda doar un loc de apartament (sau poate gresesc eu- de proprietar?), si 2 la mana nu stiu cum sta treaba- daca se da loc si pentru motocicleta.
In fine l-am rugat frumos sa parchez eu acolo pana la primavera...dar dupa aia o sa revin la indeletnicirea mea preferata.

Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Legislatie locuri parcare

Post by Caralumba »

Daca te ajuta un pic...m-as bucura :

"Inchirierea locurilor de parcare de reşedinţă se face în conformitate cu prevederile H.C.G.M.B. nr. 124/2008 cu privire la strategia de parcare în Municipiul Bucureşti, modificată prin H.C.G.M.B. nr. 61/2009, potrivit cărora, atribuirea locurilor în parcările de reşedinţă se face numai cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) nu se poate aloca mai mult de un loc de parcare/apartament;
b) se pot atribui numai pentru autoturisme;
c) se pot atribui numai persoanelor fizice care domiciliază în imobilul respectiv;
d) se pot atribui numai pentru autoturismele proprietate personală, pentru autoturismele utilizate în baza unor contracte de leasing și pentru autoturismele utilizate în baza unor contracte de comodat.

Pentru informații suplimentare, vă puteţi adresa Serviciului Parcaje al A.D.P Sector 1, telefon: 021/319.32.58 tasta 2"
Fair day, be well !
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Legislatie locuri parcare

Post by quelloo »

din ce stiu se fac liste de la inceputul anului pana pe 31 martie sau ceva de genu... si atunci se aloca cate un loc pe apartament in functie de listele alea. (primul venit primul servit) - noroc ai avea daca nu ajung astia care au locuri sa le plateasca pana la data de 31 (atunci le pierd)

cat despre nenea cu 2 locuri... poate au 2 apartamente (el si fisu) ... am multi prieteni prin zona aia si sunt multi cu 2 sau mai multe apartamente in familie (e misto cartieru :P de ce ar vrea sa plece)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie locuri parcare

Post by eugenflorinmanea »

Da intr adevar e f tare cartierul!
Multumesc amandurora- aceste 2 fraze ma intriga pe mine si mai ales a 2 a:
b) se pot atribui numai pentru autoturisme;
c) se pot atribui numai persoanelor fizice care domiciliază în imobilul respectiv;
Parcarea de care vorbesc este in jurul blocului meu- am inteles ca atunci cand s-a facut s-a luat acord de la asociatia blocului meu sa se manance din spatiul verde.
Parcarea la primarie este inregistrata pe adresa blocului meu - care are un singur numar- 16, iar blocul are o singura scara.
Conform literei c , se pot atribui locuri doar celor ce domiciliaza in imobilul respectiv, ori in parcare au loc persoane de la Nr 18, Nr 20 ba chiar si de pe strazi cu alta denumire.- aici nu stiu eu sigur care e regula.
Cred ca cel mai bine ar fi sa consult un avocat si singura sansa este sa dau ADP ul in judecata.
Stiti ce m-a deranjat cel mai mult-ieri m-am certat cu un vecin (care of course ca sta la cateva scari distanta n-are nicio treaba cu blocul).
El are loc platit la cativa metri de coltul ala unde parchez eu. Si ce credeti - cateodata parcheaza le locul pe care parchez eu . Ii zic aseara vecine te rog eu frumos daca tot ai loc platit- lasa mi si mie locul asta ca e chiar su ferestra mea.
Raspunsul a fost 'atunci cand imi gasesc locul meu platit ocupat parchez pe locul ala pentru ca e loc la liber- tu n-ai niciun drept asupra lui. Pai da-o in sant...ai loc platit Dumnezeu stie cum l ai obtinut si imi ocupi si locul pe care parchez eu.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Legislatie locuri parcare

Post by quelloo »

:O daca si acolo unde-s numa blocuri de 4 etaje cu 16 apartamente pe scare sunt asa mari pb cu locurile de parcare io ce sa mai zic cand unde stau eu sunt 5 blocuri unu langa altu doar cu o scara si 250-300 de apartamente fiecare :P (desi, banuiesc ca acolo la tine are lumea bani de 2-3 masini in familie)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie locuri parcare

Post by eugenflorinmanea »

Mda uite ca sunt- al meu are 3 etaje blocul :)
Ideea e ca eu sufar de sindromul parcarii- am stat 6 ani in Dristor intre blocuri de 10 etaje si iarna cand ningea era o adevarata aventura cu locurile de parcare- de aia vreau sa fac cumva sa am loc'soru meu ca uite acum cu zapada... probleme cu locurile chiar si in Aviatiei.
SAAB 9-5

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Legislatie locuri parcare

Post by Caralumba »

Daca nu uiti, spune-ne si noua cum ai rezolvat. [-o<
Fair day, be well !
Image

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Legislatie locuri parcare

Post by Caralumba »

:lol: Ca sa mai si radem un pic "quelloo" zice :
quelloo wrote:: unde stau eu sunt 5 blocuri unu langa altu doar cu o scara si 250-300 de apartamente fiecare
si acum intrebarea : da unde stai domnu' quelloo ? in New York, in zgarie nori, cu 300 apartamente pe o scara de bloc ? #-o #-o :lol:
Fair day, be well !
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Legislatie locuri parcare

Post by quelloo »

prin titan mai sunt si d-astea :)
asa mai mari ar mai fi mastodontii aia numai cu garsoniere pe la dristor sau costin georgian dar au si ceva mai multe scari.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”