Atentie ! Escrocherie in trafic

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by Gerula »

Mare atentie !
In traficul bucurestean a aparut o noua specie de pradatori ce utilizeaza metoda santajului in trafic.

Metodele sunt variate de la caz la caz functie de victima si de imprejurari.
De obicei lucreaza in grupuri de cate 3 - 4 indivizi si obligatoriu este utilizata si o masina, din considerente pe care le voi explica imediat.
In majoritatea situatiilor tinta este aleasa in timpul mersului intre doua intersectii consecutive in perioade cu trafic intens.
Cu predilectie sunt alese femeile ca victime pentru modul in care pot reactiona la asemenea situatii, pentru ca prefera sa scape cat mai repede din situatia creeata..
Masinile utilizate sunt inmatriculate exclusiv in provincie sau in Bulgaria.
Unul din banda merge paralel sau in spatele masinii vizate iar ceilalti asteapta la urmatoarea intersectie sa li se comunice tipul si culoarea masinii victimei.
Imediat ce autoturismul vizat ajunge in proximitatea urmatoarei intersectii se trezeste in fata cu un individ din gasca venind in fuga cu miscari imprevizibile pentru care soferitele sunt nevoite sa franeze brusc sau sa faca manevre de eschiva in asa fel incat sa nu-l lovesca pe dobitoc.
Acum intervin doua scenarii-
1. Daca autoturismul victimei are contact cu dobitocul, sar ceilalti doi de pe trotuar ca le-ai omorat prietenul. Sumele cerute sunt mari. Nu scapi fara 500-1000.
2. Daca insa soferita noastra are reflexe bune si experienta la volan, si nu-l loveste pe dobitoc, insa inevitabil este concentrata asupra acestuia, intervine cel cu masina care produce contactul mult dorit in asa fel incat sa reclame ca a fost lovit in trafic in timp ce victima incerca sa nu-l faca praf pe complicele lor. In acest caz se pretind bani pentru reparatii, polish, 200-300 lei dar accepta chiar si mai putin.

Intersectiile alese cu predilectie sunt cele aglomerate, cu tramvai, treceri pietoni, trafic cu cel putin 2 benzi pe sens.
Masina utilizata de grup inafara de implicarea directa in producerea infactiunii este folosita si pentru a fugi in caz ca situatia devine groasa, soferita suna la 112, sau intervin alti participanti la trafic. (mira-m-as) Asta este si motivul pentru care grupul nu este mai mare de 4.

Caz concret - ieri la intersectia Turda cu 1 Mai (Ion Mihalache)
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by quelloo »

bine de stiut. o solutie e sa mearga toata lumea tare sa nu se tina nimeni dupa tine si sa nu se incumete ala sa sara in fata masinii.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Asta e veche stai sa vezi cum am ramas eu fara carnet fara sa imi fi condus masina. Tot din cauza unor nenorociti din astia......

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Post by catalinos »

@colin - poti da detalii suplimentare?

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Da. Am avut masina parcata. Au dat cu masina in curu masinii mele. Si-au stricat bara la un hyundai accent. Kia nu a vut nici o urma vizibila. Apoi au fost la politie ca am dat cu spatele eu. Am fost chemat la politie dupa aprox 45 de zile. Fara nici un alt telefon in acest timp. Am incercat sa fac contestatie insa dosarul era deja facut cu 3 martori pe langa sofer si semnat de comandant. Am incercat inclusiv pe pile sa o rezolv si nu s-a putut. Am primit amenda minima si permis suspendat 30 de zile. Se intampla in februarie 2014. Ca idee

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Avand in vedere ca forumul nu ma lasa sa editez mai fac un post.

Am reusit doar sa aflu tot pe pile ca respectivul avea in 3 luni 37 de accidente declarate. Toate dupa acelasi tipar.

Din pacate pentru acest grup infractional rcaul meu avea datele gresite din cauza brokerului si nu a primit nici un leu de la carpatica din aceasta cauza.....evident nu a indraznit sa ma contacteze respectivul

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by dragosv »

la tine colin e de DNA. cum adică semnata de comandant? fără sa te confrunte în prealabil? dacă aveai și tu martori? ai lăsat o asa? cu permis suspendat? și amenda? și după ce ca nu i au decontat, încă un motiv în plus!
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Am lasato asa. Desi initial voiam sa ma duc la Protv or something insa la sfatul tatalui meu si al unui amic coleg cu indivizii astia cu sapca am lasat sa treaca 30 de z si aia e. M-am impacat cu gandul

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by dragosv »

înțeleg, nu ai vrut bătaie de cap, dar tocmai asta ii face pe ei sa continue. din păcate...
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by Gerula »

Astazi am verificat pe lumina daca intr-adevar exista urma de coliziune/contact. Nimic. Nicio urma.
Sotia mea spune ca individul care a coborat din masina era congestionat la fata cu ochii injectati.
Nici nu a vrut sa auda de amiabila. Il interesau doar banii.
Ea, saraca a fost timorata pana a ajuns acasa. Nu a retinut despre masina decat ca era inmatriculata in Prahova.
Congestionatul i-a spus ca mai bine dadea cu masina peste dobitocul ala de facea flick-flackuri pe strada.
Acum stau si ma intreb daca nu cumva s-a dus la politie sa declare ca i-a distrus masina... :evil:
Maine verific la Biroul Accidente de pe Calea Grivitei.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re:

Post by Gerula »

colin wrote:Asta e veche stai sa vezi cum am ramas eu fara carnet fara sa imi fi condus masina. Tot din cauza unor nenorociti din astia......

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk
Veche? N-auzi ca e de alaltaieri dupa-amiaza?
Bine, o fi metoda veche, dara la noi abia acum a ajuns.

Asta e un alt efect al migratiei refugiatilor. Ai nostri nu mai au loc de ei prin Germania si se-ntorc in Romanica sa opereze aici.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by Flavyus »

In Piata Unirii mi-au aruncat un boschetar in fata, sa-l tamponez cat de cat, acum vreun an jumate.
Te pandesc cand pleci de la stop, sa nu ai viteza mare sa-l omori, Doamne fereste...
Era un grup colorat pe trotuar in fata si cand am plecat l-au lansat pe unul in strada, ala s-a intins jos pe asfalt, eu am franat puternic si am oprit la 3m de el. Grupul se holba sa vada daca il ating ceva cat de cat. Nasol ca dupa aia, de frica, m-am dus la politie sa declar incidentul, sa nu ma pomenesc cu o plangere ceva. Mi-au pus etilotest !

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by BAU »

Din acest motiv este bine sa ai o camera pe bord .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by Ogy »


darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Atentie ! Escrocherie in trafic

Post by darksleep »

Ogy, folosesti aplicatia respectiva ? Pare destul de interesanta tinand cont de informatiile oferite de ea, inclusiv viteze. Faptul ca poti filma cu telefonul mi se pare OK, mai ales ca poti opta pentru un storage mare.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”