intrebari despre credit, leasing si dealeri.

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
citraian
Posts: 5
Joined: 18 Jun 2008, 18:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

intrebari despre credit, leasing si dealeri.

Post by citraian »

Salutare,

Sunt nou pe acest forum si intentionez sa-mi cumpar un KIA cee'd 1.4 + toate optionalele. Nu stiu inca ce dealer si ce tip de finantare sa aleg. Am cautat pe diferite site-uri dar vreau sa aud deja parerea unor oameni care au trecut pe asta.

1. Sunt din Bucuresti si ca nu stiu sigur ce dealer sa aleg. Recomandari de dealer?
2. Cam cat este perioada de asteptare medie pentru un cee'd?
3. Dealerii lucreaza numai cu anumite institutii de credite/leasing? Daca da, care sunt acestea?
4. Care sunt avantajele si dezavantajele creditului si leasing-ului?
5. Ce companie de asigurari recomandati (RCA si CASCO)?
6. In afara de avansul care trebuie acordat la banca mai trebuie sa platesc un avans si la dealer?
6.2 Legat de intrebarea anterioara: daca banca nu imi cere avans pentru credit trebuie platit un avans la dealer?
7. Ce institutie de finantare recomandati pentru credit/leasing?
8. Bancile tin cont de toate celelalte credite atat la credit cat si la leasing? Daca nu, spuneti si care banca este mai "permisiva" din acest punct de vedere.

Sper ca nu e prea lung mesajul. :) Vreau doar sa ma documentez bine inainte de a-mi lua vreo tapa. S-a mai intamplat...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

mda

Post by pis2008 »

Parerea mea: Bancile si restul institutiilor de creditare sunt cei mai mari camatari din tara asta! Nu merita! Eu am tras tare sa-mi pot plati masina cu banii jos si am reusit!
Daca nu esti asa norocos:
Intra pe Conso.ro, acolo selectezi tipul de credit si vezi care-i mai avantajos! Eu daca nu reuseam sa fac banii cash cred ca ma bagam la un credit auto la C.E.C.! Nu stiu cat de buna as fi fost alegerea mea, documenteaza-te si tu!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

uitasem

Post by pis2008 »

Pentru casco, dupa ce te hotarasti asupra unuia din ce-i 2 dealeri din Buc., suni si-i intrebi care firma de casco are decontare directa cu ei?! Afli ca sunt vreo 5-6 (generali, tiriac, bcr si inca cateva)... eu imi fac la BCR 498E - persoana juridica in 4 rate (trimestrial) franchize: 100E la orice paguba+ 10% la furtul masinii si + 10% la dauna totala, cu acoperire si in restul tarilor nu numai in Romania! Daca vrei poti renunta la franchiza de 100E, restul conditiilor fiind aceleasi, pret: 598E !
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

citraian
Posts: 5
Joined: 18 Jun 2008, 18:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by citraian »

Multumesc mult pentru raspuns. Eu din pacate nu pot sa fac rost de atatia bani. Casa noua, alte prioritati...
Dupa cum am spus, vreau sa vad si parerea celor care au trecut prin asta deoarece de interesat pe net m-am tot interesat (inclusiv conso.ro).

Multumesc inca o data pentru raspuns. O seara minunata!

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Am mai spus undeva, leasingul e avantajos pentru persoane juridice.Motivul : TVA-ul care apare la orice serviciu si factura .Exemplu: RCA la persoana fizica e la jumate de pret fata de cea de juridica.
Pentru persoane fizice credit auto sau credit nevoi personale (doar cu buletinul).
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”