Taxa de poluare dupa 1 iulie

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

Nu prea inteleg .. ati achitat taxa de poluare pur si simplu ?? pt. ca eu la finante a trebuit sa completez o cerere, prezentat CIV in original cat si copie pt. ca un inspector de-al lor sa faca efectiv calculul acestei taxe .. iar ce a pus capac : abia in 48 de ore obtin acea hartie pe baza careia sa pot achita suma
si asta in ciuda faptului ca aveam printat de pe site-ul ministerului de finante / calculator taxa poluare - concret suma , cica "nu e valabil"

frate ce tara de crocodili
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

Cred ca ar fi trebuit sa citesti mai cu atentie ce au scris altii, altfel ne tocim degetele de pomana iar scopul acestui forum se duce pe apa sambetei:
*depus acte la ANAF pentru eliberarea impunerii de plata pentru taxa de mediu, ei au calculat si mi-au dat in 2 zile impunerea de plata pe care scria 729 ron
*mers la trezoreria sectorului 4 unde am achitat efectiv taxa de mediu - 729ron
Prin urmare nu esti singurul care a trecut prin incercarile statului roman! Iti trebuie cel putin 2 zile de alergatura (asta daca stii exact unde sa mergi si ce sa achiti si fara cele 2 zile pana iti elibereaza anaf-ul impunerea de plata)!
Hartia cu calculul tau nu are nici o valoare, valoare are doar impunerea de plata calculata de ei, care oricum ajunge la suma de pe site-ul ministerului de finante, deci n-or sa te traga in piep (asta daca ai calculat tu bine)!
In alta oridine de idei odata depusa documentatia (cerere+civ) la ANAF dosarul trece mai pe la toti inspectorii lor care-si pun stampilele!
Eu am avut mici probleme pentru ca 2 inspectori refuzasera sa puna stampilele pana cand nu au vorbit personal cu mine!

PS: Citeste cu atentie posturile altora care au patit ca tine, pe mine m-a ajutat enorm postul acela "imatriculare pe persoana juridica la sectorul 3", am facut in principiu ca acolo si toate au mers ca pe roate.
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

da, scuze - cred ca e primul topic citit pe diagonala , din varii motive ..
merci de precizari @pis2008

aberatia ramane , iar timpul pierdut pe la ghisee nu poate fi rascumparat , nu ? iar cand aer conditionat nu e pt. ca se lupta pt diminuarea efectului de sera atunci totul devine diafan
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

duzv
Posts: 58
Joined: 28 Jul 2008, 18:57
Auto:
Location: Tulcea
Contact:

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by duzv »

Domnilor, vă rog să confirmaţi sau infirmaţi dacă aşa aţi păţit :
Am înmatriculat maşina în august şi mi s-a încasat taxa de poluare aferentă maşinilor fără filtru de particule (catalizator), ori se ştie că cele E 4 sunt dotate cu aşa ceva ! (Aţi observat pe site-urile de simulare calcul ambele variante ale taxei : cu şi fără filtru)
Luîndu-i la întrebări mi-au replicat că nu am nici un document din care să rezulte echiparea cu filtru, de parcă E 4 nu asta înseamnă !! (cred că KIA Rom Auto trebuia să înscrie pe CIV menţiunea asta ...). Åži uite aşa mi-au încasat în plus peste 170 lei !...
Åži la voi au procedat la fel ?
Cee'd 1,4 GSL Best SW Machine Silver din sept. a.c.
Voi, cei care mă iubiţi, aveţi grijă să nu mă omorâţi cu dragostea voastră !

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by patton »

Filtrul de particule (DPF) retine particule de funingine rezultate in urma arderii combustibilului diesel. Peugeot a introdus acest filtru, iar grupul VAG incepand cu 2004. Micro particulele retinute de acest filtru sunt daunatoare omului pentru ca ataca sistemul nervos, blocand caile sinaptice, sau ceva de genul. Cert este ca s-a stabilit ca expunerea la aceste particule timp de doar 30 min, afecteaza creierul.

Incepand cu 1 ian 2008 sau 2009(nu stiu sigur), in urma studiilor efectuate, s-a introdus obligativitatea acestui filtru pentru motoarele diesel euro 4 in tarile civilizate din europa.

DPF nu are nici o legatura cu standardul de poluare euro 4 sau euro 3, acestea referindu-se in principal la cantitatile de CO2 si NOx. Presupun ca a pune filtru de particule pe un diesel mai jos de euro 3 e cam imposibil, data fiind sensibilitatea acestora la infundare.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

duzv
Posts: 58
Joined: 28 Jul 2008, 18:57
Auto:
Location: Tulcea
Contact:

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by duzv »

In parte înţeleg explicaţiile, dar n-ar fi fost mai corect, ca, prescurtate, ele să fie postate şi pe site-urile celor care au calculatoare ale taxei sau să se precizeze că filtrele echipează numai motoarele diesel ?!
De ce am zis "în parte" : am mai înmatriculat recent un Ford Fiesta 1,4 diesel E 4, nou, fabricat în Spania. Este posibil ca acesta să nu fie echipat cu filtru, pt. că taxa plătită a fost tot cea pt. non-filtru ? RAR-ul ar putea confirma/infirma existenţa filtrului (bineînţeles şi acolo alţi bani ...) ?
Cee'd 1,4 GSL Best SW Machine Silver din sept. a.c.
Voi, cei care mă iubiţi, aveţi grijă să nu mă omorâţi cu dragostea voastră !

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by pis2008 »

Pe siteul Ministerului de Finante exista caluclatorulpentru taxa de poluare, singurul calculator oficial! In meniul acestuia avem: "Reducere taxa cu 25 % (pentru autovehicul motor Diesel dotat cu filtru de particule)"!
Cu alte cuvinte se specifica negru pe alb, extrem de clar!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by pis2008 »

De ce am zis "în parte" : am mai înmatriculat recent un Ford Fiesta 1,4 diesel E 4, nou, fabricat în Spania. Este posibil ca acesta să nu fie echipat cu filtru, pt. că taxa plătită a fost tot cea pt. non-filtru ? RAR-ul ar putea confirma/infirma existenţa filtrului (bineînţeles şi acolo alţi bani ...) ?
RAR-ul poate certifica, dar 100% nu are, deci dai banii de constatare de pomana!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by Arnold12 »

Dap, nu are filtru de particule.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by serdimi »

Eu am platit aceaste taxa pt Pro_Ceed 1,4adica 729 ron,calculati la trezoreria mun.Dej si achitati in urmatoarele 10 min.
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Taxa de poluare dupa 1 iulie

Post by pis2008 »

Eu am platit aceaste taxa pt Pro_Ceed 1,4adica 729 ron
Corect! Si in Bucuresti tot atat este :D

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”