Taxa de poluare dupa 1 iulie

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mda...una peste alta, conform noilor regulatii...taxa pt inmatricularea (folosind calculatorul de pe mfinante.ro) unui ceed 1,4 este de 217.02 Eur !

eu am platit 160,191 Eur cand am luat masina, anul trecut ! Dupa cum svd, s-a mai "ieftenit" situatia +faptul ca se incurajeaza intrarea in tara a masinilor vechi si cu putine dotari, asta pt ca tot suntem pe primul loc la victimele accidentelor rutiere ! :P

numai bine....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

dorina_otp
Posts: 3
Joined: 06 Jul 2008, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by dorina_otp »

Stie cineva cat ar trebui sa platesc taxa de mediu sau poluare sau inmatriculare (cum i-o fi zicand acum) pentru:
Kia Carens (minivan)
Prima inmatriculare 2001
1783 Cm3
Este Euro 3? sau Euro 2?

M-ar ajuta tare mult.

Merci anticipat,

Dorina_otp[/list][/code][/quote]
interesat de kia

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

incearca aici:

http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/index.jsp

introduci datele masinii (trebuie sa stii emisiile de gCo2/km din certificatul de conformitate al masinii ) si apesi ..calculeaza ! :)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Exceptii de la plata taxei de poluare auto


Ministerul Economiei si Finantelor (MEF) si Ministerul Mediului si Dezvoltarii Durabile au semnat, vineri, un ordin comun prin care persoanele care au platit taxa auto pana la finalul lunii iunie isi pot inmatricula masinile fara actualizarea taxei si isi pot recupera o parte din aceasta taxa.

"Contribuabilii care au achitat pana la 30 iunie 2008 inclusiv, taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule reglementata de prevederile art. 2141- 2143 din Legea 571/2003, privind Codul Fiscal, pot depune dupa data de 01 iulie 2008,

la organele competente, documentatia in vederea inmatricularii autovehiculelor, fara a fi obligati sa actualizeze taxa conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului (OUG) nr.50/2008 privind instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule", se arata intr-un comunicat transmis, vineri, de MEF si citat de NewsIn.

De asemenea, acesti contribuabili pot beneficia, daca este cazul, de procedura de restituire prevazuta la art.11 din OUG 50/2008 si art.6 din Normele metodologice de aplicare a OUG 50/2008, se mai arata in comunicat.

Ministerul Economiei si Finantelor (MEF) si Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) au organizat o videoconferinta de informare, cu prefectii si directorii directiilor generale ale finantelor publice judetene, asupra modificarilor legislative prevazute in Ordonanta de Urgenta a Guvernului 50/2008 privind instituirea taxei pe poluarea auto si a Normelor Metodologice de aplicare a OUG 50/2008 aprobate prin Hotararea de Guvern (HG) 686/2008.

Taxa de poluare a inlocuit de la 1 iulie 2008 taxa de prima inmatriculare. Fiscul a transmis pe 2 iulie ca a deschis noi ghisee, a suplimentat personalul si l-a instruit, pentru a solutiona rapid orice solicitare din partea contribuabililor, ca sa evite aglomerarile create la sediile administratiilor fiscale, in urma aplicarii prevederilor Ordonantei pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule.

De la 1 iulie 2008, soferii se pot programa la reprezentantele Registrului Auto Roman pentru a efectua expertiza tehnica necesara la calculul taxei de poluare auto, care a intrat in vigoare de marti. Tarifele percepute de RAR sunt de 243,20 lei pentru autovehiculele cu masa maxima autorizata mai mica sau egala cu 3,5 tone si de 299 lei pentru cele care depasesc greutatea respectiva.

Taxa de poluare auto trebuie platita, de la 1 iulie, atat la inmatricularea unui vehicul nou, cat si la repunerea in circulatie a unuia mai vechi, si este calculata in functie de normele Euro si emisia de dioxid de carbon, mentionate de Registrul Auto Roman in cartea de identitate a vehiculului.

In functie de gradul de poluare a motorului, taxa poate fi diminuata, la reducere fiind luate in calcul vechimea autovehiculului, rulajul mediu anual, situatia tehnica generala si nivelul de dotare, deprecierea fiind stabilita contra cost de RAR.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bosca »

Deci tocmai mi-a venit factura de la leasing pt taxa de poluare:
873.01 RON.
Ce formula au folosit, numai ei stiu...
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Post by kempes64 »

ti-au adaugat si tva ;) asa se practica.... :evil:
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Altcineva?
A mai platit cineva taxa de prima inmatriculare pentr 1.4 dupa 1 iulie?
Postati va rog sa stim si noi ce ne asteapta... :cry:
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

se aplica TVA ( adica o taxa ) la o taxa ? care si asa e nepermis de mare !?
deja ma doare capu' la ce m-asteapta
wtf
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Post by Bonzai2 »

ciprianeagu wrote:Daca ai cumparat-o direct de la dealer, masina este NOUA, nu <1 luna...incearca aici...
http://taxainmatriculare.ro/calculator- ... triculare/
Pai daca masina a stat in showroom sa zicem 4 luni,asta inseamna ca e mai veche de 1 luna,nu? Presupun ca se calculeaza in functie de data cand a fost fabricata masina, cand a iesit din fabrica, nu cand o cumperi tu de la dealer. Eu asa vad logica,asta nu inseamna ca Tariceanu vede la fel :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bosca »

Deci situatia sta in felul urmator: tampitii de la leasing au intarziat sa imi trimita o factura cu taxa de prima inmatriculare care este de 639,84 RON (537,68 fara TVA). In schimb, cea care o platisem acum 2 saptamani cica reprezinta taxa pentru efectuarea formalitatilor vamale (200 euro fara TVA).
Intrebarea mea e: a mai platit careva vama?
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

kempes64 wrote:ti-au adaugat si tva ;) asa se practica.... :evil:

Taxele si asigurarile nu au TVA
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

mda

Post by pis2008 »

Eu am inmatriculat-o saptamana trecuta, vineri am luat numerele!
Pasi in mare:
*mers RAR in grivita pentru securizare CIV si pentru trecut CO2 pe carte, au securizat si trecut CO2 in 10min si au trecut ce trebuia adica "145CO2" - vreo 25ron (atentie la RAR va pune sa scrieti voi de mana pe o copie a CIV niste date, un tont a scris pe cartea originala - ATENTIE MARE)
*platit taxa de talon si de inamtriculare la CEC - vreo 82sau 85ron
*luat in evidenta la taxe si impozite +platit impozit pe ultimile 6 luni din an - vreo 25ron
*depus acte la ANAF pentru eliberarea impunerii de plata pentru taxa de mediu, ei au calculat si mi-au dat in 2 zile impunerea de plata pe care scria 729 ron
*mers la trezoreria sectorului 4 unde am achitat efectiv taxa de mediu - 729ron
*mers la Udriste la "baietii" care fac fisa de inamtriculare, acolo mi-am facut fisa de inmatriculare, imputernicire pentru inmatriculare si cerere pentru inamatriculare (imputernicirea si cererea trebuie la politie la Aurel Vlaicu, iar fisa deinmatriculare si la Politie dar si la taxe si impozite cand te iau in evidenta) - vreo 18ron
*facut copii la tot
*mers la birou inmatriculari la Aurel Vlaicu, acolo m-am asezat la coada la 12:30 si am ajuns in fatza la 15:30, depsu toate actele si chitantele, copii si originale - 85 ron numere preferentiale eu (sau 40ron la rand cine vrea)
* dupa cum mi s-a spus dupa 2 ore si jumatate adica la 18:00 eram la poarta unde prima data am avut un soc ca cica inchisesera, din fericire era inchis doar la partea de ILFOV si am putut intra prin lateral pentru BUCURESTI
*am ridicat numerele de la ghiseul 4x (cred ca 46 sau 48) cum se intra in dreapta, eu le-am luat de la leasing pentru ca de acolo se luau numerele de leasing sau numerele masinilor inmatriculate pe firma (eu o am pe firma)

Ca idee, eu in alea 2:30 am fost sa mananc, e un MC' la BILLA!

SPER SA VA FIE DE FOLOS!

Datele sunt pentru Kia Cee'd 1,4 inmatriculata pe firma!

Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bosca »

Extras din contract:
Utilizatorul va suporta o taxa pentru efectuarea formalitatilor vamale, inmatriculare, RAR, dupa caz, in valoare de: 200 EURO, fara TVA. Aceasta se va achita la scadenta celei de a doua rate de leasing.
Voi ce puteti intelegeti de aici, ca taxa de inmatriculare (sau de poluare cum este astazi), precum si vama + RAR vor costa 200 euro fara TVA sau ca doar vama ma va costa atata?
Eu din ce am intrebat, am auzit ca vama se plateste la sfarsitul contractului. In fine, am semnat...la revedere!
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

vama ? pai masina e fabricata in Europa , taxe vamale = zero
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

am platit si eu la a mea taxa respectiva.... 1274 RON :((((((....
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”