Carte de salvare la bord

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Carte de salvare la bord

Post by ionutu_neagu »

Noroc Tututror !

Nu stiu daca stiati acesta informatie !
Am aflat si eu ca fiecare autovehicul aflat in trafic sa fie dotat cu o asa-numita carte de salvare la bord, in fapt o schita a elementelor periculoase si de rezistenta ale fiecarui autoturism.
In 2005 ACR si OMV - Petrom a desfasoara o campanie de constientizare a proprietarilor de autovehicule, despre carte de salvare la bord
Cu copia cartii de salavare la bord tiparita color te duceai la orice statie Petrom-OMV si primeai un autocolant cat o vigneta, ce trebuie lipit pe parbriz si care va semnala prezenta cartii la bord.

Cartea tiparita color trebuie pusa in parasolarul soferului, iar autocolantul lipit in partea stanga a parbrizului, in zona superioara, astfel incat sa fie vizibil din exterior, dar sa nu incurce vizibilitatea soferului.

Nu stiu daca se mai distribuie autocolantul la statiile OMV - Petrom , dar cu copia cartii de salavare la bord te poti duce la sediile ACR si ridici autocoantul

Informatii aici
Carte de salvare la bord ,
Cum se obtine ,
Descarca Cartea de Salvare

Pentru masinile Kia descarcati de aici :
Masini KIA
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

max123
Posts: 27
Joined: 22 Oct 2014, 20:54
Auto: Kia Ceed 1.6

Re: Carte de salvare la bord

Post by max123 »

Au carte de salvare pe site numai ceed-urile din 2012 sau mai noi.
Oricum nu este obligatorie http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... lui-683976
Kia Ceed 2009, 1.6 benzina

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”