Finante. Suma totala, rata, avans, etc

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Finante. Suma totala, rata, avans, etc

Post by Vlazduhu »

Buna ziua,

Topicul asta e valabil doar pentru cei care si-au achizitionata masina in rate, nu cu banii jos. M-ar interesa sa aflu detalii despre felul in care va achitati masinile pe care le-ati cumparat. Respectiv, care a fost valoarea finala a masinii, ce avans ati dat, pe ce perioada ati facut creditul/leasingul, cat e rata, cat e CASCO si daca imi mai scapa ceva... completati.

Multumesc.

andrei_pga85
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008, 22:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by andrei_pga85 »

eu unu am comanda de vro 2 saptamani si achizitonez in leasing.
pana m-am hotarat mi-a fost destul de greu.
pretul final al masinii e de 13540 parca oricum 13500 si ceva. initial voiam sa fac leasing pe 6 ani pt ca astfel sa-mi vina rata mai mica. avansul pe care l-am dat e de 5000 de euro. iar rata care mi-a iesit e de 229 de euor pe 5 ani.
acum sa-ti povestesc cateva detalii:
am studiat oferta otp, unicredit si motoractive, insa iti spun ca pana nu te duci direct la showroom sa-ti spuna dealeru exact ce si cum nu o sa stii nimic sigur(mai sunt si dealeri care au si conditii speciale si prieteni, etc pe la firmele de leasing). cand am intrat in showroom eram chitit sa fac pe 6 ani la otp. tipul mi-a facut calculatiile si diferenta dintre otp pe 6 ani si unicredit pe 5 ani era de vro cativa euro, ceva de genu 12 euro parca.
deci pana la urma am ramas la unicredit pe 5 ani cu 5 mii avans casco la omiasig cu valoare de 4,3% din ddp si cu toate astea rata e de 229, acceptabil si suportabil in acelasi timp pentru mine.
a si inc ceva la unicredit dobanda e de 8% dar e fixa, iar la otp e de 7,7% dar e variabila.
dc te intereseaza pot sa-ti recomand pe cineva, la mit motors in baneasa : Rzvan Tiron, un baiat super ok, care m-a ajutat cu tot inclusiv cu contractul de leasing care l-am semnat in 2 zile.
sper ca te-am ajutat in vr'un fel sa te hotarasti sa dai comanda repede pt ca masina merita toti banii, eu unu cred ca ar merita chiar si un pic mai ult, dar e foarte ok asa cum e.
spor si bafta..:)
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL BLACK Pearl
<<B-49-NIG>>

Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Vlazduhu »

Salut si multumesc foarte mult pentru postul de-a dreptul lung

Cred ca maine ma duc in showroom ca sa priemsc raspuns pentru toate intrebarile.

La mine situatia sta cam asa> masina pe care vreau sa o iau ajunge la 17.000. Avans nu as da mai mult de 4250 (25%) si in acelasi timp rata nu as vrea sa depaseasca 250 euro sau 1000 lei. Din cauza asta am intrebat, ca sa vad daca e cazul sa mai renunt la ceva optionale sau sa ma orientez la un motor mai mic (am de ales intre 2,0 style si atat sau 1,6 style si cateva optionale, ambele pe benzina).

Masina ar putea, intr-adevar, sa coste mai mult dar totusi nu cred ca s-ar vinde la fel de bine. Oricum, sa ne bucuram ca e asa cum e.

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Eu am credit la alpha bank cu o rata de 960 lei pe 7 ani, masina a costat 14000 si avansul a fost 0%, ma rog 1700 lei la dealer pt comanda.

Multa bafta si spor la cumparaturi.

andrei_pga85
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008, 22:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by andrei_pga85 »

hmm, n-as vrea sa te demoralizez, dar la o valoare de 17 mii ddp e cam greu sa te incadrezi la o rata de 250 euro...poate doar pe 7 ani(si singura firma care face leasing pe 7 ani e motoractive, si la ei dobanda si dae sunt destul de maricele.) uite gandeste-te ca la mine pe 5 ani si avans de 5000 a mi-a iesit rata de 229 (13540 ddp). plus ca o parerea personala, nu se merita sa faci pe 7 ani leasing pt ca platesti mult prea mult si masina se va devaloriza. acum na fiecare stie ce are in curte...ah si un mic amanunt, la unele banci nu se accepta un avans mai mic de 35% pt a obtine un leasing pe perioada maxima..cel putin la unicredit asta a fost conditia.
ca o sugestie... iti recomand 1.6 gsl classic, e mai mult decat decenta si se misca si foarte bine motorul, iti spun pt ca asta voiam eu initial dar ofcourse ca nu m-am incadrat.
spor si bafta
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL BLACK Pearl
<<B-49-NIG>>

Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Vlazduhu »

Da, sunt constient ca se poate sa fie nevoie sa scad... acum depinde si cu cat ajunge rata peste limita de 1000 lei pe care am pus-o... in fine, depinde de multe lucruri. Am deschis oarecum in graba topicul pentru ca mai bine m-as fi dus eu intai la dealer si as fi vazut exact cum stau lucrurile in cazul meu. Sper ca maine sa ma mobilizez si sa ma duc. O sa va spun ce a iesit, daca intereseaza pe cineva. Multumesc.

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Sa fii sigur ca ne intereseaza. Daca masina e 17000 cum spui si dai vreo 4000 avans ... raman de achitat vreo 13000, nu?

Asa cum am zis eu am rata de 10 mil la o masina de 14000 ... deci nu ar trebui sa mai renunti la nimic .... asta daca iti convine sa platesti 7 ani ca mine. Nu ai zis nimic de perioada, nu? Cel putin mie asa mi s-a parut!

Numai bine

Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Vlazduhu »

in stadiul in care ma gasesc acum nu am de gand sa schimb masina mai repde de 6 ani, sau chiar 7. Daca o sa imi creasca veniturile, asta sa fie problema... ma descurc eu cumva :lol:

Nu am zis nimic de perioada, insa va fi mare fara discutie (6 ani de preferat).
Dupa calculele mele, rata iesea sub 200 euro, fara casco si fara dobanda, undeva pe la 180. Deci cu toate cele, eu zic ca nu ar trebui sa ajunga mai mult de 280 euro, deci in limitele acceptabilului. Sa vedem.

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Ce ziceam eu e doar la banca. Casco am la ASIROM si a fost cam 22 mil un an. Deci la 960 se mai adauga cam 180 casco. Plus locul de parcare anual, plus rovinieta plus RCA plus revizia .... plus benzina.

Dar nu te speria ;)

Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Vlazduhu »

Trebuie sa ma duc la dealer pentru ca am impresia ca o sa ma coste mai putin de 17.000. Nu mi-e clar daca niste optionale pe care le-am adaugat nu sunt cumva incluse in echiparea style... iar 433 din suma totala e trapa la care tin foarte mult, dar nu mai mult decat la motorul 1,6 fata de cel 1,4. Deci zilele astea, ca sa nu zic maine, ma duc la dealer.

luka
Posts: 14
Joined: 14 Mar 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti

Post by luka »

Eu am facut credit auto de cu avans 0( 11860 E din care se scad 500E dati avans) pe 6 ani la Unicredit. Rata e in jur de 215 E si casco full 770E pe an la Omniasig
Cee'd 1.4 Best -Machine Silver ODO 36.500

andrei_pga85
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008, 22:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by andrei_pga85 »

acum, ori e posibil sa-mi fi scapat mie ori tu nu ai specificat, daca vrei sa-ti faci credit sau vrei sa faci leasing.
eu unu ti-am prezentat situatia mea. dat fiind faptul ca nu am cum sa fac credit a trebuit sa recurg la leasing. oricum rata aia de care iti vorbeam mai sus e finala (cu tot cu taxe tva dobanzda si casco).
dar cel mai bine te duci tu si vb direct cu dealeru ca sa intelegi exact ce si cum.
si app vezi ca multi dealeri au conventii cu diferite firme de leasing si uneori ti le baga pe gat...asa ca studiaza bine oferta. si la mine a fost la fel dar faptul ca cu toate conventiile lui mi-a dat o oferta foarte buna am acceptat.
totu depinde de tine...si app nu uita sa tragi cat mai multe de la ei..eu unu am primit si discount si pachet dela legislativ si presuri si acum negociezi si o alarma.
deci spor si nu lasa garda jos ca e interesu lor sa vanda.
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL BLACK Pearl
<<B-49-NIG>>

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Pentru cei din zona Mioveni - Pitesti ma pot cauta pe PM pentru o calculatie rate credit bancar, deci fara fara obligatia Casco :D ...oricum, ca si idee, eu asa mi-am luat masina (cu credit pe dobanzi preferentiale, ca lucrez in domeniu) si mi-am facut casco la Astra cu 200 ron/luna. Va rog sa-mi dati o adresa de mail, deoarece este destul de greu sa stau tot timpul pe PM...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

catalin_ceed
Posts: 79
Joined: 22 Jun 2007, 22:20
Auto:

Post by catalin_ceed »

mai vlazduhule, mai baga avans tata sau taie din pretul ddp (aka renunta la optionale) pt ca 17000 este si DDP-ul meu si platesc 240 Euro pe luna (pe 5 ani), val reziduala inclusa iar avansul este 9000 Euro. Asa ca baga mare...

Vlazduhu
Posts: 12
Joined: 18 Jun 2008, 10:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Vlazduhu »

:D

la avans nu am cum sa mai bag, mai bine o rata mai mare...
ei, pot sa sper ca daca il fac pe 6 ani sa nu am mai mult de 300 rata...
renuntatul la optionale e o varianta, clar

ai putea sa imi spui cam care ar fi configuratia la tine, Catalin, te rog? Inclusiv optionalele.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”