Telefon mobil - detector de radar?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Telefon mobil - detector de radar?

Post by danycxxx »

Acum o vreme era ceva pe la Nokia: se seta closed user group si 00000. Cica putea sa detecteza radarul. Stiti daca e adevarat? Eu am un nokia cu symbian. Sunt ceva programe pentru el? (de detectare).

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

astea-s povesti... :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

E prima oara cand aud de asa ceva...dar suna a poveste. Totusi sunt benzi diferite, nu ?
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Eu aveam un Alcatel One Touch Easy care cica avea un cod secret ce permitea folosirea lui ca detector de radar. Nu l-am incercat niciodata.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

catalin1984

Post by catalin1984 »

alcatelu ala mergea 100% pentru detectare, insa nu pentru actualele benzi K

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

:) ha `... na ` ca si eu am auzit de unele chesti ....care merg la unele aparate nokia gen 1600 sau 1100... daca bagi u scobitoare in capatul acela mic de casti .... se comporta ca un radar .... iar pe ecranul telefonului apare o masinuta... iar daca conectezi un accesoriu adecvat pe ecran apare semnul de casti :shock: TESTAT ;) dar nu si daca detecteaza ceva .... cert e ca am mers cu un telefon asa ... si camerele fixe de la noi din oras nu a zis nimic ... a tacut malc ..
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

thunder80
Posts: 19
Joined: 09 Jan 2008, 16:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by thunder80 »

Hmm astea sunt mituri dar ma distreaza.

Unele radare sunt cu unde radio unele cu laser. Cele cu laser clar - nici o sansa.
Cele cu radio - probabil ca ar fi capabile sa prinda ceva - daca stai sa schimbi frecventele si sa stii exact care este sunetul caracteristic dar ma indoiesc :P.
Kia Cee'd 1.6GSL MT classic + optionale, piston gray

thunder80
Posts: 19
Joined: 09 Jan 2008, 16:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by thunder80 »

Ah si apropo banda K din ce am observat cu detectorul personal (nu sunt 100% sigur) este pentra radarele cu laser.
Iar radarele cu radio merg pe benzi de aprox 2GHz si nu prea cred ca un mobil le poate prinde :).
Kia Cee'd 1.6GSL MT classic + optionale, piston gray

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”