Numere rosii expirate ,cine este vinovat ,ce se poate face ?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply

Ati avut probleme cu expirarea nr. provizorii ?

Poll ended at 24 Jul 2008, 19:15

Nu , am primit nr. la timp (valabil pentru leasing ) ..
11
69%
Da , am asteptat 1/2 zile dupa nr.
2
13%
Da , am asteptat 2/4 zile dupa nr.
1
6%
Da , am asteptat 4/6 zile dupa nr.
2
13%
Da , am asteptat peste 6 zile dupa nr.
0
No votes
 
Total votes: 16

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Numere rosii expirate ,cine este vinovat ,ce se poate face ?

Post by alex_0722876565 »

Oare chiar nu se poate in tara asta ca ceva sa mearga cum trebuie .. nu stiu citi au patit asta ( sa te trezesti ca ai totul platit la zii si sa vezi ca nu poti merge cu masina platita cu atita truda si cu destul de multa dobinda )
Pe scurt :
Am ridicat masina (cumparata de la OZ Maraton Craiova )pe data de 23.05.2008 masina o am in leasing prin UniCredit (leasing 5 ani ) am primit nr. provizorii si cu toate ca am fost la dealer de 2/3 ori sa intreb cind primesc nr. de leasing am fost linistit cu fraza "stati linistit le primiti prin curierar rapid cu citeva zile inainte de expirare nr. rosii ) din pacate nu sa intimplat deloc asa ...plicul cu actele pentru inscriere la financiar au ajuns la mine pe data de 19.06.08 am alergat imediat la financiar am pus stampila si am trimis in aceasi zii actele (spre Bucuresti ) pentru a primii nr. de leasing .. Deci in concluzie de pe data de 21.06.08 masina sta in fata bl. si nu ma pot folosii de ia cu toate ca platim destul de multe comisioane si destul de grase .. Astazi am fost la UniCredit acolo dau vina ca cei de la Oz Maraton au trimis actele tirziu (ei spun ca au primit actele pe 15.06.08 ) deci foarte tirziu ... am mers la Oz Maraton ...dealerul care mi-a vindut masina foarte senin ca acum nu am ce face decit sa astept ...(Cristi se numeste ) seful de acolo mi-a promis ca se intereseaza la Bucuresti si ca incearca sa urgenteze si ca azi dupa 14,30 ma suna sa-mi spuna ce a rezolvat ( logic ca nu ma sunat nimeni ) ...
Sa va mai spun ce am patit la UniCredit ... domnisoara destul de draguta a dat un telefon la Bucuresti (cred) sa intrebe ce se poate face avind in vedere ca eu Joi seara plec in concediu la mare :( si aveam urgenta nevoie de masina .. culmea impertinentei cel de la capatul celalalt al firului ia zis sa-mi spuna ca "poate sa plece cu trenul" ...si alte idiotenii .. gen daca pot venii dupa nr. Vineri la Bucuresti ( asta daca le vreau mai repede ) ....

A mai fost cineva in situatia asta ?cum a rezolvat problema , chiar nu se poate face nimic ...poate ca urmatorii cumparatori sa nu mai pateasca ce patim noi .. sa nu mai fim bataia de joc a unor functionari ...
OPC poate face ceva daca depun ( am sunat si mi-au zis sa ma duc sa depun o plingere scrisa ) ...dar astept sa vad cit dureaza pina primesc nr. ... si cite zile sint nevoit sa stau cu masina parcata ... avind totul platit la zii ...
Cred ca ar trebuii sa ne organizam ( nu stiu ceva care sa ne reprezinte drepturile ) Cred ca de noi depinde sa schimbam ceva in tara asta ... si sa nu mai asteptam sa faca cineva ceva pentru noi .. asa cum il stimez pe cel care a "avut curajul " sa dea statul in judecata pentru taxa auto ...

Idei , sfaturi , solutii ... si poate urmatorii cumparatori vor fii mai cistigati ... si nu vor mai trece prin ce trecem noi ... :)
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Din cate stiu eu, firma de leasing este cea care trebuie sa se ocupe de inmatriculare. La mine asa a fost. Cere reducerea sumei datorate pentru perioada de nefolosire a masinii. Precizeaza si posibilitatea de a sesiza OPC.

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Am trecut eu prin asa ceva dar s-a rezolvat elegant,datorita interventiei reprezentantei firmei de leasing(care a fost o draguta in tot procesul de contractare a imprumutului)in speta Romstal Leasing-Focsani.Mai exact m-am trezit ca si tine ca-mi expira numerele rosii si cele negre nu mai aveau a veni.Am sunat la leasing si de acolo mi-au spus ca nu le-a fost transmisa factura fiscala,parca,si de aceea nu putaeu sa-mi elibereze numerele negre.Am sunat la dealer(Bacau) sa cer detalii si acestia initial au incercat sa ma abureasca,ca nu e vina lor,ca nu au cum sa-mi prelungeasca numerele provizorii,etc.Am vorbit iar cu leasingul,care a facut presiuni si ulterior,cand am luat iarasi legatura cu dealerul,acestia au recunoscut ca greseala era de la ei si mi-au promis ca-mi vor trimite in timp util un alt set de numere rosii.Lucru care s-a intamplat,bineinteles fara sa le mai platesc.
Deci,daca se vrea se poate,ideea e trebuie sa fie receptivi cei de la leasing,deoarece ei sunt propietarii.

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Post by alex_0722876565 »

O sa merg si eu azi ... iar .... sa vad ce-mi zic ... e jenant sa ai o masina noua si sa nu te poti folosii de ia cu toate ca platesti destul de mult in plus ... ma deranjaza enorm ca esti tot timpul mintit .. mergeti acasa ca va sunam noi ...

O alta problema ... uneori nu vrea sa se logheze ... bag parola (repet ) si de 3/5 ori si degeaba ... am PC setat sa tina minte parola .... si uneori nu vrea sa se logheze ore in sir ...
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Si eu am tot leasing la Unicredit dar s-au miscat cit se poate de repede. Mie, cei care mi-au dat emotii au fost idiotii din primaria lui ciuhandu care mi-au dat termen de 30 de zile pentru rezolvarea declaratiei de impunere (lucru care in alte primarii se rezolva pe loc).
cee'd EX+ 1.6 DSL

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

@alex_0722876565, eu am patit la fel ca tine, am stat in concediu cu masina pe bara din cauza incompetentei celor de la BCR Leasing.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Post by alex_0722876565 »

Hm ... azi se fac 5 zile de cind stau cu masina .. pe dreapta ... a mai trecut o zii si nici macar un telefon nici cei de la Oz Maraton nici cei de la UniCredit ... asa cum au promis ... azi o sa merg din nou peste ei .. :(
Cred ca o sa astept sa vad cite zile stau cu masina pe dreapta si dupa merg la OPC si depun plingere ...poate asa o sa fie mai atenti cu urmatorii clienti .. :( azi incerc sa vorbesc si la ziarul local Gazeta de Sud ...mi-ar place sa-i vad in ziar ... :D Sper sa nu am probleme cu ei dupa .. dar sint prea de tot ... :D nu e normal sa suferim noi pentru incompetenta lor ...
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Post by alex_0722876565 »

In sfirsit ... azi la ora 16,30 au ajuns si nr. negre ( nu stiam ca nu mai apare data cind se termina leasing pe ele ) ... , certificatul de inmatriculare , copie dupa cartea de identitate si polita de asigurare de raspundere civila ( cu bulina (de pus in geam )cred ...oricum nu am de gind sa o lipesc pe geam ( decit poate cu scoci ) ...

Ce trebuie sa faci cu nr. rosii ? se predau la politie , la dealer ? ...
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

In Brasov numerele rosii nu se primesc inapoi (la Militie) - cum era pe vremuri ...
Poti sa le arunci ...

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”