Casco Kia Cee'd

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
RaulGoldis
Posts: 4
Joined: 17 Dec 2017, 18:05
Auto: Kia Cee'd
Location: Arad

Casco Kia Cee'd

Post by RaulGoldis »

Salut.
As dori sa lansez si eu o intrebare la care evident, vreau sa aflu cate informatii si sfaturi.
Problema sta in felul urmator: am reusit sa fac o mica zgarietura pe bara din fata a masinii din cauza unui stalp mic combinata cu afundarea intr-un namol. Zgarietura nu e mare, doar mici puncte in care vopseaua e luata pana la plastic.
Detin si o asigurare Casco la Gothaer incheiata prin KIA, a fost pachetul cel mai mare si nu stiu cum se procedeaza in astfel de situatii (prima data cand detin o asigurare Casco).
Se merita reparatia prin Casco? S-ar merita in regim propriu pentru a evita majorari viitoare ale asigurarii Casco? Exista majorari Casco in functie de eveniment / cheltuieli / vinovat?
Multumesc si apreciez orice informatie:).

In poze nu se vede ca in realitate :D.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Casco Kia Cee'd

Post by BAU »

Reparatia la ceea ce se vede inseamna vopsirea intregului element (toata bara ) . Depinde si unde o faci . S-ar putea sa coste intr-o plaja larga 800-1200 lei .
Daca ai fransiza pe CASCO , calculezi singur daca merita . 1200- 450 suportati de tine = 750 lei suportati de asigurator . La anul daca reinnoiesti CASCO tot la ei , prima s-ar putea sa creasca cu 300-400 lei .

DACA NU AI FRANSIZA pe polita ( desi nu cred ), fa masina fara discutie pe CASCO

La anul , cand trebuie reinnoita polita , indiferent daca iti faci masina sau nu pe acest CASCO cere oferte si de la alti asiguratori si desi nu stiu cat te-a costat aceasta asigurare, sigur vei gasi si alte oferte bune .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

RaulGoldis
Posts: 4
Joined: 17 Dec 2017, 18:05
Auto: Kia Cee'd
Location: Arad

Re: Casco Kia Cee'd

Post by RaulGoldis »

Mi-au spus cei de la Casco ca am 2 variante:
1. Jumatate platesc eu din reparatii pana in limita de 50 de euro (sau 100, nu mai stiu sigur)
2. Reparatia va fi achitata integral de ei.
Am optat ptr a doua (fiind si mai scumpa). Sa fie asta fransisa?

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Casco Kia Cee'd

Post by Boogie Man »

Recomand sa folosesti un creion cu vopsea, nu cred ca merita sa vopsesti bara doar pentru atat. Deschizi usa de la sofer si ai acolo codul pentru vopsea. Pe mina m-a costat 50 lei din ce-mi amintesc.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Casco Kia Cee'd

Post by andrei1271984 »

RaulGoldis wrote: 17 Dec 2017, 18:52 Mi-au spus cei de la Casco ca am 2 variante:
1. Jumatate platesc eu din reparatii pana in limita de 50 de euro (sau 100, nu mai stiu sigur)
2. Reparatia va fi achitata integral de ei.
Am optat ptr a doua (fiind si mai scumpa). Sa fie asta fransisa?
prima varianta e de-a dreptul hazlie [-X =D> :lol: :lol: :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Casco Kia Cee'd

Post by Ogy »

Pe casco era acum ceva timp in reprezentanta (la inlocuire) 800lei bara+ 800lei vopsitul.
Ce ai tu acolo e parfum. Lasa-le sa se adune!

RaulGoldis
Posts: 4
Joined: 17 Dec 2017, 18:05
Auto: Kia Cee'd
Location: Arad

Re: Casco Kia Cee'd

Post by RaulGoldis »

Am mers pe varianta de creion sa nu ma complic cu Casco, desi de aia o platesc, ca in caz de nevoie sa o folosesc, dar cred ca nu merg atat de usor lucrurile.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Casco Kia Cee'd

Post by BAU »

Daca esti o persoana ce vrea ca masina sa stea in vitrina , ca noua, fa-o pe CAASCO. Daca esti de principiul ca masina trebuie sa functioneze , sa aibe motorul si cutia buna , sa te poti baza pe ea oricand , mai bine las-o sa se adune loviturile ( pe bara fata tot o sa mai ai ) . Sunt trei variante : 1 : Dupa ce se aduna zgarieturile , eventual treci in anul 2 cu CASCO ( cand trebuie sa ai o prima mai mica pentru reinnoire ), repara masina iar in anul trei poti face CASCO la alta Companie. 2: Mai asteapta si poate te atinge mai rau altcineva si ti-o faci pe RCA-ul lui . 3: Poate o atingi tu mai serios in fata si iti schimbi bara cu totul cand chiar nu mai conteaza prima platita la CASCO , oricum reparatia va costa mult mai mult.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

RaulGoldis
Posts: 4
Joined: 17 Dec 2017, 18:05
Auto: Kia Cee'd
Location: Arad

Re: Casco Kia Cee'd

Post by RaulGoldis »

Multumesc frumos pentru sfaturi si informatii.
Va doresc sarbatori fericite si drumuri bune. :)

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Casco Kia Cee'd

Post by panzer »

Si eu sustin ideea: daca e zgarietura pe plastic lasa-o asa. Sansa sa se mai stranga este mare. Nu are rost sa platesti toata bara aia de plastic degeaba la fiecare mica zgarietura.

Daca e pe tabla, oricat de mica repar-o ca se agraveaza.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”