Numere rosii sau numere definitive??

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Numere rosii sau numere definitive??

Post by smotocel »

problema sta in felul urmator: am numere rosii valabile pina in 24 iulie 2008. ieri am depus dosarul pentru numere definitive, talon, etc. si astazi ar trebui sa le ridic de la politie. ideea este ca saptamana viitoare am un drum pina pe linga Brasov si nu am "disponibilitatea" de a-mi cumpara rovinieta (pentru numere definitive). acum vin variantele de legalitate din care trebuie sa aleg:

1. NU ma duc astazi sa ridic numerele definitive, si raman cu numerele rosii pina prin 20+ iulie, deci nu am nevoie de rovinieta... intrebare: sunt in legalitate??

2. ma duc sa ridic numerele definitive, dar NU le montez pe masina si circul tot cu numerele rosii pina la expirarea lor.... intrebare: sunt in legalitate??

mentiuni:
- la politie am intrebat daca trebuie sa predau numerele rosii cind le ridic pe cele definitive si au spus ca nu.
- NU VREAU ca acest topic sa degenereze in "rovinieta e aiurea", "de cind circul nu am cumparat-o", "o taxa in plus" etc. eu o voi cumpara, dar nu acuma. as dori raspunsuri la cele 2 intrebari, care ar fi varianta "optima".

multumesc.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

varianta 1, parerea mea,
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alecsz99 »

Din moment ce numerele rosii sunt inca valabile si ai autorizatia de circulatie provizorie cu tine - drum bun!
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

am mai vorbit acum cu un coleg, este posibil ca, la politie cind ma duc sa ridic numerele definitive sa imi retina ei autorizatia de circulatie provizorie pentru numerele rosii?

:shock: :shock: :shock:

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

nu cred. Eu inca mai am autorizatia provizorie
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Numerele rosii nu se mai predau la Politie.
Eu cand am fost sa inmatriculez masina fratelui meu l'am intrebat pe cel de la ghiseu daca trebe sa predau numerele provizorii si el mi'a zis ca "sunt de unica folosinta" ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Eu dupa ce am inmatriclat masina am mai mers 2 zile cu numerele rosii. Aveam si placutele de inmatriculare si autorizatia + RCA-ul pe o luna inca valabile. Din moment ce ei nu anuleaza explicit respectivele documente, nu cred ca e o problema sa circuli cu ele.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Eu am luat numerele si talonu vinerea trecuta si am circulat duminica cu numerele rosii si autorizatie provizorie.

Am considerat ca din moment ce la politie nu mi le-au cerut inca sunt valabile.

Chiar am intrebat pe politaiu care mi-a dat talonu daca pot sa circul cu numerele rosii, iar raspunsu lui a fost de genu : "Pana expira autorizatia de circulatie, da".

Asa ca mergi cu alea rosii.
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

pentru viitorii fericiti posesori de kiutze.... si care erau in dubii:

mi-am luat inima-n dinti si m-am dus sa ridic numerele definitive si talonul si am intrebat la politie daca pot sa circul in continuare cu numerele rosii. mi-au spus ca pot circula cu ce numere vreau atata timp cit nu sunt expirate (referire explicita la numerele rosii).

P.S. HD - 11 - BMC \:D/ \:D/ \:D/

multumesc tuturor pentru informatii.

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Exact ce iti ziceam si eu.
Oricum la ei esti inregistrat si cu numerele rosii si cu numerele permanente.
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

in taxa de 110 lei pe care ai platit-o pt numerele rosii intra si rovinieta pt 30 zile. eu zic sa iei numerele permanente dar sa nu le montezi. nu te pot obliga sa faci asta atata timp cat numerele rosii au valabilitate 30 zile, nu pana la obtinerea celor permanente.
este perfect legal sa le folosesti maxim 30 zile
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Legal: 24 iulie 2008...dar sa nu depasesti ora 23,59...pana atunci au valabilitatea :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

Teddy wrote:Legal: 24 iulie 2008...dar sa nu depasesti ora 23,59...pana atunci au valabilitatea :smt023
23:59:59 :P

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

asta daca 'nea "cap de creta" nu are ceasul cu cateva minute dat inainte
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

olteanra
Posts: 1
Joined: 27 Aug 2015, 06:34
Auto: None

Re: Numere rosii sau numere definitive??

Post by olteanra »

Raspunsul e NU! Odata ce ai incheiat procesul de inmatriculare nu mai ai voie sa circuli cu numerele rosii desi ele teoretic sunt in continuare valabile.

Citez din codul rutier:

Art.13. - (1) Autovehiculele si remorcile se înmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta în a carei raza teritoriala proprietarii îsi au domiciliul, resedinta ori sediul, în conditiile stabilite prin reglementarile în vigoare.

(3) Pâna la înmatriculare, vehiculele prevazute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatea competenta.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”