Taxa de prima inmatriculare - Varianta dupa 1 iulie 2008

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Taxa de prima inmatriculare - Varianta dupa 1 iulie 2008

Post by stef »

Salut,

A platit deja cineva taxa de prima inmatriculare dupa noua formula (care a intrat in vigoare incepand cu 1 iulie 2008 )?
Va rog sa postati aici cat ati achiatat si pentru ce motor... sa stim si noi, cei care inca mai asteptam masinile, ce ne asteapta...
Multumesc.
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by djniki4 »

DIn surse sigure stiu ca pentru motorul de 1.4 benzina de la 1 iulie se plateste cu 200 de euro mai mult.

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Pfoaaa, eu chiar sper sa nu..
Adica de la 161 la 361?? Mai mult decat dublu??!!!
Pai ce naiba e asta...
Off, doamneee, in ce tara traim...
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Post by incognito »

dupa calculele mele... taxa va fi 218 euro si atat pentru 1.4 gsl
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Treaba sta foarte urat. Eu am platit taxa pe 27 iunie si nu pot sa o inmatriculez deoarece imi vreau numerele inapoi pe care le-am rezervat si stau dupa respectivul sa o inmatriculeze si apoi ma duc si eu. Eu sper sa nu ma puna sa platesc diferenta pt ca prefer sa-i dau in judecata decat sa le mai dau alti bani, sa mai fac iar alte drumuri , timp pierdut si nervi tone. Din cate am inteles un baiat din arad in aceiasi situatie k mine a putut sa o inmatriculeze cu taxa veche, sper sa fie la fel si la mine, cu toate k un idiot de la informatii politie zicea k trebuie sa trec prin RAR apoi la circa pt recalculare taxa si apoi inmatriculare. Oricum o sa fac scandal mare daca nu vor sa o inmatriculez asa. Cum zicea cineva "este periculos sa traiesti in Romania" nu stii ce te omoara sau cine iti mai ia banii.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

Din surse documentate, si nu "sigure", taxa e cu vreo 200ron mai mare, mai precis 729 RON, vorbim aici de motorul 1.4 benzina.
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by PDI Romania »

doio77 wrote:Treaba sta foarte urat. Eu am platit taxa pe 27 iunie si nu pot sa o inmatriculez deoarece imi vreau numerele inapoi pe care le-am rezervat si stau dupa respectivul sa o inmatriculeze si apoi ma duc si eu. Eu sper sa nu ma puna sa platesc diferenta pt ca prefer sa-i dau in judecata decat sa le mai dau alti bani, sa mai fac iar alte drumuri , timp pierdut si nervi tone. Din cate am inteles un baiat din arad in aceiasi situatie k mine a putut sa o inmatriculeze cu taxa veche, sper sa fie la fel si la mine, cu toate k un idiot de la informatii politie zicea k trebuie sa trec prin RAR apoi la circa pt recalculare taxa si apoi inmatriculare. Oricum o sa fac scandal mare daca nu vor sa o inmatriculez asa. Cum zicea cineva "este periculos sa traiesti in Romania" nu stii ce te omoara sau cine iti mai ia banii.
Nu o sa poti sa o inmatriculezi cu vechea taxa platita.
Uite stirea :
http://www.protv.ro/filme/avem-o-noua-t ... 6660#56660
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

luuc
Posts: 24
Joined: 26 May 2008, 07:30
Auto:
Location: Arad

Post by luuc »

corect : la 1.4 taxa e 730 ron
sw 1.4 Best MSilver

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

PDI Romania wrote:
doio77 wrote:Treaba sta foarte urat. Eu am platit taxa pe 27 iunie si nu pot sa o inmatriculez deoarece imi vreau numerele inapoi pe care le-am rezervat si stau dupa respectivul sa o inmatriculeze si apoi ma duc si eu. Eu sper sa nu ma puna sa platesc diferenta pt ca prefer sa-i dau in judecata decat sa le mai dau alti bani, sa mai fac iar alte drumuri , timp pierdut si nervi tone. Din cate am inteles un baiat din arad in aceiasi situatie k mine a putut sa o inmatriculeze cu taxa veche, sper sa fie la fel si la mine, cu toate k un idiot de la informatii politie zicea k trebuie sa trec prin RAR apoi la circa pt recalculare taxa si apoi inmatriculare. Oricum o sa fac scandal mare daca nu vor sa o inmatriculez asa. Cum zicea cineva "este periculos sa traiesti in Romania" nu stii ce te omoara sau cine iti mai ia banii.
Nu o sa poti sa o inmatriculezi cu vechea taxa platita.
Uite stirea :
http://www.protv.ro/filme/avem-o-noua-t ... 6660#56660
ba poti...crede-ma....si eu m-am infierbantat ieri cind am citit o stire de genul asta.... am platit taxa in 26 iunie si am inmatriculat-o in 3.07.2008, depus dosarul in 2.07.2008. daca vrei, poti sa ma crezi pe cuvant, daca nu... iti fac o poza cu talonul sau cartea de identitate ca sa vezi ca apare data de 3 iulie, iar taxa a fost platita in 26 iunie.

cu stima.

P.S. nu ma mai iau de mult dupa ce "spune" proTEVE-ul ... no offence.

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Pai si atunci de ce dobitocii de la informatii pe care i-am sunat azi din nou au spus k nu mai este valabila taxa veche si ca trebuie sa merg la RAR sa o bage pe calc pt noxe apoi sa recuperez banii de la circa financiara si apoi sa o inmatriculez. Ce tara de kkt scuzati-ma dar se pare k astia se joaca cu nervii nostrii. pana atunci votati aici http://www.urbaniulian.ro/2008/07/03/vo ... g-50-2008/ poate iese ceva.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

@doio77

am primit pm tau, din pacate am copia dupa taxa acasa... daca te ajuta numai talonul (desi ca nu cred) asta il am la mine... si pot sa iti trimit o poza.

zi-mi daca vrei acuma poza sau acasa cind ajung.

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

@doio77

am fugit pina acasa sa iau copia... am facut poze.... vedeti la album... prima poza (evident din cele unde apar acte) este chitanta de la politie pentru numere preferentiale, cu data de 02.07.2008, a doua poza este cu talonul, cu data de 03.07.2008 si a 3-a poza cea cu taxa de prima inmatriculare cu data de 26.06.2008. astept orice alte intrebari.

sper ca acuma ma credeti pe cuvant.... :P :P

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Ms mult pentru poze si sper sa o pot inmatricula si eu la fel k tine.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Lrk »

Eu am dat masina la inmatriculat luni, printr-o firma. Am platit taxa veche. Firma nu m-a sunat sa imi zica ca trebuie sa platesc iara taxa, dar nici ca sa imi spuna ca e gata. Sper sa fie bine.
Kia Cee'd SW 1.4 Gsl Best in Oil Blue

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”