Lesing pro_cee'd 1.6 style

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Lesing pro_cee'd 1.6 style

Post by moonwalk »

Am ales un model pro cee'd 1.6 style care ar veni cam 16000 euro . Doresc sa fac un leasing cu un avans de 40% si apoi sa fac asa incat ratele sa nu depaseasca 160 euro pe luna. Credeti ca este o alegere buna? Mentionez ca leasingul va fi pe firma. De asemenea daca iau doua modele de kia in acelasi timp credeti ca mi se va face un discount ceva de la pretul de lista?
nu vreau sa ajung sa platesc 20000 euro in total pe o masina de 16000...oare la asta s-ar ajunge prin leasing?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Tu ai facut vreun calcul? Cat vrei sa ai valoarea reziduala?
Daca dai avans 40% si ai valoare reziduala 0, ca sa ai rata 160 euro, ar trebui minim 60 de rate (asta fara sa iei in calcul dobanda) si mai ales Casco'ul (care la valoarea aia e vreo 60euro/luna)
Iar daca te intinzi pe o perioada asa mare, fii sigur ca vei ajunge sa platesti undeva in jur de 20k ... si ptr asta nu conteaza ca's rate/leasing sau orice alt tip de imprumut.
Discutii despre rate/leasing sunt destule pe topicurile deja existenta, citeste'le si vei afla mai multe informatii
Uite un exemplu:
"pretul final al masinii e de 13540 parca oricum 13500 si ceva. initial voiam sa fac leasing pe 6 ani pt ca astfel sa-mi vina rata mai mica. avansul pe care l-am dat e de 5000 de euro. iar rata care mi-a iesit e de 229 de euor pe 5 ani. ".
Deci pentru 8500 pe 5 ani, rata este 229euro/luna
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”