Diferenta curs avans-plata finala

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Diferenta curs avans-plata finala

Post by stef »

Hello,

Sunt intr-o mare dilema si va rog sa ma ajutati in a o lamuri.
Am fost pe la jumatatea lui Iunie sa achizitionez o Cee`d cu plata integrala. Spre marea si neplacuta mea surpriza, am constat ca nu-mi ajungeau banii ( imi lipseau vreo 800 RON ) din cauza diferentei enorme de schimb valutar ( ~1200 RON). Drept urmare am fost nevoit sa achit doar o suma rotunda (43.000) din totalul de ~44200 RON cat valora masina la cursul din ziua respectiva, urmand sa achit in urmatoarea perioada si diferenta de 1200 RON.
L-am sunat ieri dimineata pe dealer sa-mi trimita factura pentru diferenta sa o pot achita.
Si dilema vine aici. Spre mare dar de aceasta data placuta mea surprindere, am observat ca euro s-a devalorizat extraordinar de mult intre timp ( de la 3.73 cursul la care am platit suma initiala la 3.62 astazi ).
In aceste conditii, valoarea masinii a scazut de la ~44200 RON la 42907.
Ce se intampla in conditiile acestea? Eu practic in acest moment nu mai am nimic de achitat... mai mult, am achitat initial cu ~100 RON mai mult?
Astazi imi va trimite dealerul factura. Voi mai avea ceva de achitat? Va rog sa ma ajutati.

Multumesc !
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Cred ca cel mai indicat ar fi sa contactezi dealerul pentru lamuriri suplimentare.

Depinde ce ai semnat la plata avansului. Daca ai semnat un contract pentru suma de 44200 RON atunci mai ai de dat diferenta.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

practic 43000 la vremea respectiva au insemnat 11528 euro, ramane de achitat diferenta pana la 11850 euro (sau cat costa masina in euro), care teoretic o sa fie la cursul euro de acum.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

are dreptate arka, tu ai achitat atunci o suma in euro transformta in ron cu un curs din ziua respectiva. se calculeaza diferenta pana la pretul final al masinii, si acea diferenta se plateste la cursul din ziua respectiva...deci nu te entuziasma prea tare, nu o sa iti dea nimeni bani inapoi...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Am vorbit cu dealerul, bineinteles ca nu m-am putut intelege cu el.
Haideti sa va explic si voua ceea ce am incercat sa-i explic si lui.
El astazi imi cere, cum a zis si arka sa achit diferenta dintre suma in euro la momentul in care am dat avansul si suma de lei contravaloarea a diferentei dintre cat am achitat eu in euro atunci si cat valoreaza masina acum.
Fals. Si va explic si de ce.
In Romania, conform legislatiei, orice plata se face in LEI ( RON ). Deci eu daca merg acum sa achit masina, ar trebui sa achit contravaloarea in RON din valoarea masinii. Eu zic de altfel si ca, KIA Romania face o ilegalitate prin a cere sa se achite contravaloarea masinii la cursul DE CUMPARARE de la o anumita banca. Din cate stiu si sper sa nu ma insel, in astfel de cazuri se achita la cursul BNR + 1.5. In cazul meu platesc contravaloarea in euro la unul dintre cele mai mari cursuri de pe piata ( cursul Unicredit - deoarece acolo au domnii contul) ceea nu mi se pare corect. Ei practic au niste sume in lei, pe care ar putea sa le speculeze si a trimite banii la fabrica in euro cumparati la un curs mult mai mic...
Sa revenim la cazul meu. Ei nu au stornat o factura care sa certifice plata contravalorii unui bun in data respectiva. Eu doar am virat o suma de bani (care sa fie considerata avans pentru plata finala) pentru care am primit o chitanta de la banca(virament bancar) cum ca am virat in data respectiva o suma ( in RON!). Ca sa fie cat mai clar, eu in data de am virat in contul KIA suma de 43000 RON care reprezentau avansul pentru plata finala a masinii care, conform contractului, se face in RON!!! la cursul Unicredit din data platii!. Dar eu atunci nu am facut nicio plata, eu astazi vreau sa fac plata !!!! E ca si cum eu am tinut banii la banca pana acum pentru ca nu-mi ajungeau atunci iar acum ii retrag si fac plata masinii!!!
Calculul respectiv nu are nicio valoare legala. Pe o factura nu are nicio valoare legala contravaloarea in euro a unei sume pe care au am virat-o in contul lor ca un avans. Nu are nicio legatura dupa cum spuneam si pentru ca eu atunci nu am cumparat niciun bun... Am primit de la banca doar o hartie doveditoare ca am virat o suma de bani ( In RON ) in contul lor.
Deci ei practic ma pun pe mine sa calculez ce echivalent in euro avea suma de bani pe care am depus-o in contul lor atunci ( lucru fara nicio sutinere legala sau prin acte ) si sa platesc diferenta (in RON) din valoarea masinii in euro la cursul de azi.
Inca ceva si cu asta inchei. Logica de mai sus este cat se poate de stupida, pentru ca ei nu au trimis nicio suma de bani in euro la fabrica pentru masina atunci. Ei practic platesc masina in momentul in care primesc seria ei. Deci trimit o suma de bani evhivalenta in euro la data respectiva. Deci daca eu platesc acum diferenta asta, ajung cu valoarea masinii in momentul platii ( la cursul din data platii, sa zicem azi ) la 44170 in conditiile in care factura propriu-zisa a masinii ( la cursul de azi ) este de 42674!!!!
Rog daca exista un avocat pe forum sa-si exprime parerea.
Eu cel mai probabil va urma sa-i dau in judecata. Eu tot ce am acum legal din punct de vedere al platii este o chitanta de la Unicredit cum ca am virat 43000 RON nu ca am achitat 11528 de euro...
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Am uitat sa mentionez, scuze de post dublu.
Daca eu azi platesc si diferenta ( la cursul de 3.6 cum mi-a zis dealerul ) si ajung la suma de 44170 RON achitati pentru un automobil KIA Cee`d 1.4 Best, la acelasi curs de 3.6 inseamna ca eu platesc pentru factura acestuia 12.269 euro. Ce s-a intamplat cu cei 11.853? :?:
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

am citit cu atentie ce ai scris,si sa stii ca mi se pare in regula ce zici tu. la fel gandesc si eu, si tocmai de aceea nu am acceptat sa platesc o suma mare ca avans, am ales sa platesc minimul (500 de euro, cu titlu practic de taxa de rezervare) si sa platesc restul sumei la venirea seriei. asta pentru ca practic nu ma ajuta cu nimic sa achit masina integral inainte, nu o sa vina mai repede, si in plus ma pot folosi eu de bani in timpul asta, sau sa iau dobanda pe ei, nu sa o ia ei... daca ai mijloace sa te bati cu ei, nu te lasa...eu cred ca fac multe manevre cu chestiile astea, diferentele de curspot aduce venituri frumusele la volumul de comenzi pe care il au...
ce ti-am scris mai sus e practic un citat din ceea ce am discutat cu dealerul, si la discutia aia m-am hotarat sa nu achit o suma mare inainte, am preferat sa nu ma cert cu ei...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

stef wrote:Am uitat sa mentionez, scuze de post dublu.
Daca eu azi platesc si diferenta ( la cursul de 3.6 cum mi-a zis dealerul ) si ajung la suma de 44170 RON achitati pentru un automobil KIA Cee`d 1.4 Best, la acelasi curs de 3.6 inseamna ca eu platesc pentru factura acestuia 12.269 euro. Ce s-a intamplat cu cei 11.853? :?:
nu poti rationa asa...poimanie poate e euro 40 de ron, si o sa iesi tu in castig daca faci atunci calculul...valoarea e relativa, trebuie sa te impaci cu ideea, asta datorita fluctuatiilor de curs... o solutie ar fi sa se faca contractele in ron, nu euro, si atunci am avea o sansa sa nu mai luam plasa la curs...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Mda, multumesc pentru raspunsuri.
Am vorbit cu dealerul si o sa platesc diferenta care a mai ramas.
Asta e, m-am pacalit, cu o suma considerabila, dar sa dea domnul sa fie singura problema in relatia mea cu aceasta masinuta...
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

luuc
Posts: 24
Joined: 26 May 2008, 07:30
Auto:
Location: Arad

Post by luuc »

te-a fentat ! eu am dat avans in mai, maine platesc diferenta la cursul de maine.(castig 1600 ron sfatuit de dealer)
sw 1.4 Best MSilver

x7r3m3
Posts: 135
Joined: 06 Jan 2008, 17:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by x7r3m3 »

Salut,
Din pacate de aceeasi problema m-am lovit si eu, spre deosebire de tine.. (din pacate nu mai stiu in ce conditii imi scrie undeva pe foaia de virament ca suma de x lei reprezinta x euro in ziua de la cursul de). Nu sunt avocat si nici nu cunosc prea bine legile din Romania in ceea ce priveste aceste aspecte dar normal asa mi se pare: achiti avans x lei reprezentand in ziua respectiva la cursul y, z euro. Acesti z euro ti se scad din pretul masinii care este in euro. Iar ulterior sa mai ai de achitat diferenta de euro, problema cred ca apare la faptul ca ei nu pot factura in euro, ci doar in lei, iar cand ei factureaza iti factureaza o singura data suma totala si daca tu ai dat un avans considerabil apar diferente mari in cazul fluctuatiei cursului.
O solutie cred ca ar fi doua facturi, una cu avansul pe care sa se stipuleze ca ai platit suma de x lei reprezentand z euro la cursul y dar sa fie scris ca avans; si cea de a doua factura cu restul.
Din pacate totul este posibil la noi :(
Imi pare rau pt tine dar nu cred ca ai ce sa faci.

O zi buna.
Image
Kia Cee'd 1.6 5DR 115 CP CRDI EX MT, Classic, Piston Grey + diverse optionale, comanda 24.01.2008, serie 05.03.2008, livrata 21.03.2008
http://picasaweb.google.com/icstreme/22032008

x7r3m3
Posts: 135
Joined: 06 Jan 2008, 17:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by x7r3m3 »

Nu mi-a mers edit-ul anyway:
Am foaie de varsamant incasat de la ..... bi seria/nr suma de x ron pentru kia romauto srl cont bla bla bla OBSERVATII: fact proforma seria nr etc / 1173 eur
Deci pe foaia de varsamant scrie ca suma in ron repr 1173 euro, bani care la plata finala s-au scazut din valoarea masinii eu platind doar diferenta.
Oricum mi se pare strigator la cer cursul care il practica banca, dar asta-i altceva.

O seara placuta !
Image
Kia Cee'd 1.6 5DR 115 CP CRDI EX MT, Classic, Piston Grey + diverse optionale, comanda 24.01.2008, serie 05.03.2008, livrata 21.03.2008
http://picasaweb.google.com/icstreme/22032008

destrug
Posts: 25
Joined: 02 Jun 2008, 01:09
Auto:

Post by destrug »

Daca e asa cum zici solutia e simpla dar implica potenta financiara. Ii ceri factura, o platesti si apoi soliciti returnarea avansului, la fel ca in cazul avansului de 500euro.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”