Contract

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Contract

Post by Teleleu »

As avea nevoie de putin ajutor.daca nu am semnat un contract(pentru ca dealerul a mintit ca nu are contracte) ,plata integrala pe 2 iulie, serie venita pe 13 iulie .m-a anuntat ulterior ca mi-a dat seria gresita cum as putea sa rezolv situatia pentru ca e clar ca acum profita de faptul ca nu am semnat nimic.. :)
LX BEST 1.4 SO RED

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

join the club....si eu am patit la fel...sunt porcusori cei de la valcea...si proofita de faptul ca sunt instantzele in vacantza....
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

sal stiu.. ti-am scris pe mess.masina ta a venit deja
LX BEST 1.4 SO RED

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

mare parte si dvs o aveti deoarece ati platit fara sa semnati un precontract de rezervare. Sper ca problema dvs sa se rezolve in cel mai scur timp

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

merci pentru raspuns am vorbit azi la telefon. ideea e ca as avea un precontract cu numele meu care nu e semnat.ei il au in fisiere. am factura finala pe 2 iulie in plus au dat vina pe mit motors spunand ca nu au nici un contract.
LX BEST 1.4 SO RED

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

se poate face rezervare fara contract?
LX BEST 1.4 SO RED

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

pe cine pot contacta sa verific seria pe care mi-au dat-o, daca faceam pe casco pe seria asta cine era responsabil? doar din intamplare nu am facut deja.avansul platit ar trebui sa insemne automat rezervare pentru ca oricum mare lucru nu scrie in el.decat datele comenzii si unde se efectueaza plata.atat.e usor sa fim noi responsabili ,dar atata timp cat am factura finala, plata integrala de pe 2 iulie pentru ca dealerul mi-a zis ca ajunge masina si-mi da seria de la sasiu(mi-a trimis-o,dar gresit) ar trebui sa insemne ceva.am intrebat de contract pt livrare mi-au zis ca nu au.adica automat sunt max 14 zile lucratoare de la plata integrala. pana la urma chiar asa dealerii pot minti cum vor fara consecinte? din cate stiu eu ei sunt responsabili in fata importatorului direct..adica Mit Motors.pe dvs va reprezinta. importatorul ar trebui sa regleze situatia
LX BEST 1.4 SO RED

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

cel mai bine dai un tel la opc si le spui ce ai patit si iti spun ei mai bine.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

chiar nu vreau sa ajung la opc deocamdata , vreau sa aflu daca dealerul m-a mintit intentionat ceea ce oricum sunt convins 90% . confirmarea cea mai buna este verificarea seriei de sasiu pe care mi-a dat-o. daca plateam casco integral eu pierdeam 700- 800 e.in plus ei folosesc banii mei de 3 saptamani.ideea este ca acelasi dealer a facut acelasi lucru unui alt client "dan 032" care e si el pe forum si nimeni nu ia masuri. in speta importatorul.hai sa dam vina pe clienti.de vorbit nu pot sa vorbesc cu nimen daca sun la eii.nu imi plac chestiile cu "traim in romania..bla blabla.." noi suntem vinovati ca nu comentam si nu luam masuri.. asa cum vad ca nu se comenteaza nici topicul asta si sunt siguri ca sunt multi in situatii ca asta ,dar care prefera comfortul de a nu face nimic. daca tot se face un club kia ar trebui sa ne sprijinim cand avem probleme .. nu doar sa discutam cand se aprinde sau se stinge lumina la parasolar
LX BEST 1.4 SO RED

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Mie sincer imi pare rau de aceste intimplari...si intr-adevar noi suntem cei care acceptam si nu facem altceva decit sa postam cite un mesaj si ramine doar mesajul scris. Asa ceva nu ar trebui acceptat...sicner daca mie mi s-ar fi intimplat asemenea lucru mergeam direct la dealer si il puneam de fata cu mine sa verifice totul sa ma convinga ca e asha cum a zis....daca nu in juma de ora poti sa fi pe ei cu OPC....si nu serios vorbind ar trebui sa mergi pese chiar daca pina la urma reiese ca e asha cum au zis ei.....nu te costa nimic. Ultima varianta ar fi nishte ucrainieni care sa-i bage mintile in cap...daca la noi altfel nu merge si daca ei cred ca fac cu noi ce vor ei. Sincer ash veni cu tine acolo....dar sunt in tm. Deci un pic de scandal nu strica...si daca ai prieteni mai grei nu strica sa le ai backup.....pentru ca asha ceva nu se accepta. Poate sa citeasca toti dealerii ce scriu si sa vina cu replici ca ii ameninti...da...pentru ca altfel domnilor nu merge......deci pe banii tai ai mei sa faca ei afaceri. Oricum cred ca sunt putin cei care ishi permit sa faca asha ceva...adica sper sa fie asha.
Deci daca alegi optiunea mea...atunci in juma de ora daca poti ajungi la ei...dar tre sa fi calm sa vezi cum te trateaza...daca nici asha nu merge atunci e clar ca acel agent a pus ceva la cale. OFFFFFF ca acu ma enervez eu. Cum poate sa ne ia de fraieri. E o problema grava. Inchei ca cums criu mai mult cum imi creste adrenalina.

ITI UREZ BAFTA!!!
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Multam.

I deea este ca toti dealerii din tara depind de importatorul direct care isi ia banii si plateste comisionul celui care ii reprezinta, dar kia romania nu se implica. pe contract scrie mit motors. daca sun la ei nimeni nu vorbeste cu mine.am reusit cu d-l burcea care oricum m-a ajutat fara sa fie responsabil(e doar la vanzari)le-am dat seria sa mi-o verifice dar nu am primit nici un raspuns.eu sunt in bucuresti si comanda am dat-o in ramnicu valcea. de ce? pentru ca am domiciliul acolo si cand am sunat la ei mi-au spus ca pot sa-mi livreze masina repede pentru ca ei o comandasera deja din mai si platisera pentru ea.nu-i asa ca e funny?

pana la urma un contract se poate rasuci pe toate partile .. valoarea cea mai importanta e data de relatia client-vanzator si incredere reciproca. faptul ca noi platim masinile in avans cu cel putin 2 saptamani e un mare serviciu pe noi il facem importatorului, dar aprecierea nu este pe masura. DACA NOI NE-AM STRANGE MAI MULTI SI AM LUA MASURI AM REZOLVA SITUATIA. si nu numai am mea nu uitati ca in continuare avem 7 ani de garantie. acceptam toate suturile?buni crestini ,intoarcem obrazul?un raspuns simplu :SUNTEM FRAIERI
LX BEST 1.4 SO RED

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Deci din ce citesc inseamna ca asha e...SUNTEM FRAIERI si mai bine zis SUNTEM FRAIERII LOR!!! Nu ai ceva cunoshtintza pe la rimnicu-vilcea care s-ar putea interesa? Cunosc un caz similar cu un coleg care shi-a luat alta mashina de la alt concern...dar a ashteptat 6 luni....si ce facut? un mare scandal care a ieshit urit foarte urit pentru reprezentanta din tm. A scris direct la producator si a fost trimis comisie.
Deci tre sa mergi la rimnicu vilcea in cazul in care saptamina asta nu se rezolva cu mashina ta....care ar trebui sa fie printre mashinile ce ajung acu.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

de mers personal oricum trebuie s-o fac. in mod sigur masina nu ajunge acum.eu nu am o noua serie de sasiu .mi-au spus ca ar trebui sa mai astept 3 SAPTAMANI. ce vreau inainte sa ajung este dovada ca mi-a dat o serie de masina gresit intentionat ca sa platesc. mit motors ma poate ajuta, dar bineinteles e cam greu sa se intample asta.dealerul meu mi-a spus ca a primit seria gresita de la ei. ya right.cu dovada asta ma pot duce cu opc si altelele suplimentare.oricum e un caz similar la acelasi dealer ceea ce ajuta.chiar nu am de gand sa stau cu mainile in san si sa accept alarme..senzori si alte prostii pe care mi le baga ei pe gat ca sa tac.
LX BEST 1.4 SO RED

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”