Credit auto Volksbank

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Credit auto Volksbank

Post by bogdan4ice »

A facut cineva de pe forum un credit auto la volksbank?
Imi puteti spune daca de cand s-a facut creditul pana in acest moment au aparut modificari ale dobanzii si comisioanelor?
In cat timp s-a aprobat creditul?
Daca exista alte comisioane decat cele afisate in simulatorul de pe site?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Dobanda se poate modifica si in timpul desfasurarii contractului, asa ca nu te baza doar pe cifrele cu care semnezi contractul ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

desi la momentul respectiv aveau cea mai buna oferta, acum regret alegerea volksbank, din motive pur personale:
1. procesarea imprumutului a fost greoaie.
in ziua un care am depus actele, mi-a expirat buletinul. desi toate informatiile bancare sunt pe baza de CNP, nu de serie si numar buletin, nu au facut absolut nimic pana nu am venit cu buletin nou. dupa cateva zile mi-au spus ca nu stiu ce hartie nu e buna. am adus hartia corectata, dupa care au mai trecut cateva zile si mi-au zis de alta hartie ca lipseste nu's ce virgula. gagicile de acolo au un sictir in ele....
2. nu pot sa am cont in lei si subcont in valuta, in asa fel incat sa fac transfer in lei care este ieftin, schimb valutar la cursul SPOT si plata ratei in valuta. mi-am facut internet banking la ei, dar este degeaba.
3. mi-au tras-o la polita CASCO. mi-au spus ca nu accepta decat tiriac si generali, mi-au dat o oferta buna la tiriac, dar nu mi-au spus ca rata este constata pe toti cei 5 ani. adica platesc 5 ani cate 700 euro, dar valoarea asigurata scade. brokerul cu care lucrasem pentru masina anterioara imi daduse undeva la 650 in aceleasi conditii si mi se paruse mult per total.
o sa ma intrebi de ce am ramas la ei de la primele probleme? raspunsul este de fraier.
de ce am facut totusi asigurarea la ei? pentru ca eram pe ultima suta de metri, si nu mai aveam ce face.
sfatul meu este ca in reclama aia de la tv: casca ochii la lucrurile de care te lovesti la fel de des ca si de plata dobanzii, ca bani iti imprumuta toti.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

si eu am la ei. pe scurt parerea mea e ca e o banca de rahat buna pentru spalat bani. singura persoana care mi-a lasat o impresie de competenta si bunavointa a fost fata care mi-a facut dosarul si s-a luptat cu toti desteptii de la ei din firma ca sa mi se aprobe. dupa ce am trecut de ea si am ajuns sa lucrez cu sucursala centrala am dat de naiba ca fetele de-acolo sunt ca la cooperativa.
pe partea financiara insa mi se pare cea mai buna oferta, desi dobanda mi s-a modificat deja o data dupa schimbarea dobanzii de interventie a bnr la 8% acum cateva luni si probabil o sa se mai modifice inca o data de cand bnr a marit iar dobanda la 10% ca sa descurajeze creditele.
la casco mi-au tras-o si mie la fel, cu prima constanta pe 5 ani si procent de devalorizare a masinii de vreo 18% pe an. e facut la omniasig.
internet banking nu vor sa-mi faca. cica ei fac conturile de credit in alta baza de date.
contul e cont curent de dobanda 0 si are comision la primire.
per total insa sper ca anul asta o sa inchid creditul, dupa maxim 1 an jumate mai ales din cauza casco. o sa ma mut probabil la ing.

in general impartasesc opinia altora ca romania nu are sistem bancar, asa ca nu ne ramane de facut decat sa alegem raul cel mai mic sau sa incercam obtinerea de credite de la banci din afara.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

si eu am mers tot pe combinatia: credit auto volksbank si casco la gerenarli. insa din cate stiu la anul prima va fi recalculata conform valorii actualizate la momentul respectiv.
singura nemultumire ar fi legata de faptul ca su agentii putine si care sunt inchise sambata, astfel achitarea ratelor poate reprezenta o problema. Oricum nu-mi bat capul co chestii de genu...modificarea ratei dobanzii si alte chestii... la o rata de 150 eur cat poate fluctua? pt cativa roni pe luna nu merita sa te stresezi. Evident ca si eu as prefera ca benzina sa nu ajunga la 5 ron, rata sa se injumatateasca daca se poate, mi-as fi dorit si eu ca in mom achizitionarii ceed-ului si fi fost ofertele de acum la C4 dar ce pot sa fac... n-are rost...fapta e consumata
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bogdan4ice »

Mersi pentru raspunsuri. Oricum BNR-ul nu va mai mari dobanda in urmatoarea perioada dar va modifica normele pentru credite sper sa nu am surprize cand va trebui sa imi fac creditul.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

PUIU
Posts: 20
Joined: 20 Jun 2008, 20:24
Auto:
Location: Iasi

credit

Post by PUIU »

la Iasi au fost foarte amabile! dosar aprobat ff.rapid in RON dobinda fixa sa vad continuarea!!!!

PUIU
Posts: 20
Joined: 20 Jun 2008, 20:24
Auto:
Location: Iasi

cee.d

Post by PUIU »

sa-ti traiasca viitoarea achizitie

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Post by Razor »

Am facut si eu credit auto pentru Kia Ceed la Volksbank, dar din fericire nu am intampinat neplacerile cu care v-ati intalnit voi. Femeile de acolo au fost foarte de treaba si au rezolvat totul in 3 zile de la depunerea dosarului.
In legatura cu CASCO, puteam sa fac doar la Generali si Omniasig. Si mi-au recomandat la Omniasig pentru ca este mai ieftin, desi ele erau agentii din aia de la Generali. Cand am fost sa imi aprobe creditul a trebuit sa platesc acea diferenta de curs valutar si nu ma asteptasem sa fie atat de mult si mi-au imprumutat de la ele din buzunar cu 50 RON :).
Nu stiu exact cat de bine este ca am facut la Omniasig, dar am iesit cu 150 euro mai ieftin.

Daca are vreo importanta am fost la agentia de pe Regina Maria, de la Unirii 2 statii cu tramvaiul 32.

PS : Nu vreau sa fac reclama. Am auzit ca si cei de la CEC Bank au oferte destul de acceptabile.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”