Pasi cumparare autoturism SH

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Pasi cumparare autoturism SH

Post by andrei0241 »

M'ar interesa, daca stie cineva, ce pasi trebuie sa urmeze cumparatorul unul autoturism la mana a doua.
Masina este inmatriculata in acelasi oras (numerele se pastreaza), ITP'ul este valabil.

Unde trebuie mers mai intai? La Politie (pentru adnotare/preschimbare CIV/talon) sau la Financiar? Si daca stie cineva si ce anume se face in fiecare parte, mi'ar fi de mare ajutor.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Salut!
Prima data se face actul de v-c (contractul v-c in 3 exemplare),se merge la un birou de copiat acte ptr. dactilografierea...fisei de inmatriculare+xerocopii de pe CIV,C.I.,chitanta cu plata30 ron=taxa talon platit la CEC,chit.plata inmatriculare 52 ron +impozitul pana la sf.anului pe masina la taxe&impozite.Dupa ce ai achitat toate astea se aplica stampila triunghiulara pe fisa de inmatriculare si poti merge la politie sa treci masina pe numele tau.Era sa uit la politie iti trbuie si RCA-ul +xerocopie pe numele tau.Dupa ce ai inmatriculat masina sa treci din nou pe la taxe&impozite(termenul maxim este de 30 zile) in caz contrar te poti alege cu o amenda.
Sper sa nu fi omis ceva...
Bafta si multa rabdare!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Multumesc pentru raspuns, teddy! As mai avea cateva nelamuriri, insa :D

30 ron e taxa ptr talon, ok
atunci taxa 52 ron ptr ce e, de fapt? CIV'ul?
Am inteles ca trebuie achitata si o taxa de 30 ron daca pastrez numerele de inmatriculare (taxa de rezervare, parca)

La RAR cand tre sa merg?

Dupa ce am inmatriculat masina, pentru ce anume trebuie sa revin la taxe&impozite?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

52ron =cotravaloarea certificatului de inmatriculare...asa o sa scrie pe chitanta...
Dupa ce a radiat vechiul propietar masina tu ai de urmat pasii ce ti-am descris eu.La RAR trebuie sa mergi inainte de a depune dosarul la politie,ei iti verifica masina sa corespund ,vad daca este in baza lor de date,ai fac si poze in cazul in care nu i-au facut la ITP,iti dau un act care se ataseaza la dosar,si verifica foliade secretizare.
Daca pastrezi nr .normal nu trebuie sa platesti nimic...cei 30 ron se platesc daca ai tu numerele.
La impozite&taxe te intorci si mai completezi o hartie,o duci la registratura,dupa aia iar la ghiseu....birocratie mare...faza cu intorsul nici eu nu am stiut-o...dar asa a fost sa fie sa trec sa platesc impozitul si o cunostinta mi-a spus....
Sper sa-ti fie de folos informatiile :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sigur or sa'mi fie de folos. Oricum, tare mi'e mie ca, desi am adunat cam toate informatiile, pe parcurs o sa intervina macar o chestie care sa ma intoarca din drum ... :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

update:
De la biroul de inmatriculare/radiere trebuie sa primesti un act cum ca a fost inmatriculat/radiat autovehicolul cu nr. de dosar,data...pentru circa financiara de care apartii...cei de la birou o sa spuna ca trimit ei datele(sistem implementat iunie/iulie anul trecut)dar daca lasi dupa ei o sa ai o surpriza uriasa :twisted: ...

P.S. Eu am radiat o masina ...si dupa 7 luni inca nu primisera cei de la financiar confirmarea...si ca sa fie si "cireasa de pe tort" nici pe al 3-lea formular din actul de v-c(cel verde)nu era trecuta radierea...asa ca m-am intors pentru actele lipsa...am pierdut niste bani(Casco si RCA-ul ptr.6 luni)...in schimb mi-a calculat impozitul si diferenta a trecut-o ptr anul viitor.
Bafta si drum bun!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

SABINUT
Posts: 3
Joined: 11 Nov 2008, 14:22
Auto:

Re: Pasi cumparare autoturism SH

Post by SABINUT »

salutare

1. acum ceva timp(3luni) mi-au spart masina si mi-au furat actele (portofel cu permis, talon).
ce trebuie sa fac ptr a scoate alte acte ?

2. am cumparat o masina de la un prieten(kia ceed 1.4 best :D ).
am facut contract de v-c .care sunt pasii pa care trebuie sa-i urmez pt inscriere ?

as vrea sa le rezolv pe toate odata(lipsa timp si zile concediu)
pls raspuns punctual
multumesc anticipat
sabin

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Pasi cumparare autoturism SH

Post by iulian2007 »

eu cred ca primul drume la un birou de intermedieri/incheieri acte auto
cei de acolo iti vor spune toti pasii
eu unul asa am procedat
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”