Unde fac leasing pentru un Ceed ?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Unde fac leasing pentru un Ceed ?

Post by Mogg »

Salut,

Vreau sa iau si eu un Ceed, de la IMG, si am optat pentru leasing. Cei de la IMG mi-au recomandat OTP Leasing. Am trimis actele si azi m-au sunat cei de la OTP sa vin luni sa semnez contractul. Fiind oarecum nemultumit ca rata din calculatia lor e un pic mai mare decat cea pe care mi-a spus-o dealer-ul, plus ca pe prima factura, pe langa comisionul de management de 210 eur mai am si unul de logistica/inregistrare de vreo 220 eur ( care habar nu am ce inseamna), am zis sa ma informez mai bine, inainte sa fac pasul.

Am vazut ca mai multa lume de pe forum a optat pentru BCR Leasing, desi mie cei de la IMG mi-au spus ca nu fac leasing decat cu OTP, Unicredit si MotorActive. BCR Leasing mi-ar surade pentru ca momentan inca mai am un leasing la un Logan facut la ei, si sunt foarte multumit de cum a decurs colaborarea.

Cei care ati facut leasing, puteti sa imi faceti cateva recomandari si sa imi dati cateva sume? Ce comisioane ati platit la inceput, la acordare? Ce dobanda aveti la leasing ? Fixa sau nu? Cat v-a ajuns RCA si Casco?

Multumesc pentru ajutor
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

La Alpha Bank credit auto
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

La OTP nu e fixa dobinda!Atentie! E functie EUROBOR!
De asemenea are si penalizari mai mari ca alte banci...comisioanele de...de...sunt identice peste tot.Cu diferente minore.
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Unde fac leasing pentru un Ceed ?

Post by nowebrand »

Eu unul sunt nemultumit de OTP Leasing. Nu pot spune cum este la alta firma de leasing pentru ca este primul contract pe care l-am semnat. Dar faptul ca trebuie sa urmaresc facturile sa vad ce contin , sa sun la ei pentru a cere explicatii si sa-mi spuna ca este o greseala .....mi se pare jalnic. Mai mult cei de la OTP factureaza serviciul de curierat pentru facturile care ajung la mine cu suma de 7 euro + tva / plic(cca 30 lei) , mi se pare si mai jalnic. In conditiile in care Cargus-ul pentru un plic ia 12 lei (cu tva inclus), iar cu firmele mari au contracte incheiate unde un plic poate costa in jur de 9 lei.

Am facut un calcul si in conditiile in care platesc in avans trebuie sa platesc suma de cca 500 euro (5% taxa de plata in avans), daca stau la ei cu contractul de leasing platesc 48 de luni x 30lei = 1440 lei (cca 411 euro) taxe curierat....

Deci reziliere de contract , refinantare cu o noua dobanda....
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”