Nu OTP Leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

Eu unul sunt nemultumit de OTP Leasing. Nu pot spune cum este la alta firma de leasing pentru ca este primul contract pe care l-am semnat. Dar faptul ca trebuie sa urmaresc facturile sa vad ce contin , sa sun la ei pentru a cere explicatii si sa-mi spuna ca este o greseala .....mi se pare jalnic. Mai mult cei de la OTP factureaza serviciul de curierat pentru facturile care ajung la mine cu suma de 7 euro + tva / plic(cca 30 lei) , mi se pare si mai jalnic. In conditiile in care Cargus-ul pentru un plic ia 12 lei (cu tva inclus), iar cu firmele mari au contracte incheiate unde un plic poate costa in jur de 9 lei.

Am facut un calcul si in conditiile in care platesc in avans trebuie sa platesc suma de cca 500 euro (5% taxa de plata in avans), daca stau la ei cu contractul de leasing platesc 48 de luni x 30lei = 1440 lei (cca 411 euro) taxe curierat....

Deci reziliere de contract , refinantare cu o noua dobanda....
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Mogg »

De acord cu tine.

Din fericire nu am semnat nici un contract cu ei.
Mi s-a facut o simulare de leasing la IMG. Parea ok. Am adus actele pentru leasing la OTP. Cand mi-au trimis factura de avans si anexa la contract cu ratele, am ramas dezamagit. Rata era mai mare decat cea simulata la IMG in softul lor, al OTP. Doua comisioane de 200 eur fara TVA, unul pentru acordare , celalalt pentru cheltuieli de inmatriculare. Casco si RCA trebuiau facute doar la cateva societati de asigurare agreate de ei. Imi tot bagau pe gat Omniasig, unde un RCA e vreo 6 mil pe an, pe persoana juridica iar Casco vreo 540 eur pe an daca platesti integral pe un an si semnezi contractul de CASCO pe toata perioada leasing-ului. Mai bine credit de nevoi personale, imi inmatriculez masina singur, imi aleg asiguratorul pentru CASCO si RCA.

Votez si eu asadar pentru NU OTP leasing.
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

As vrea sa cred ca problemele mele cu OTP Leasing sunt singulare , dar vad ca nu este asa.

Eu am avut probleme si la inmatriculare... mi-au tinut masina cca 2 saptamani pe tusa pana au fost documentele gata , asta dupa ce ma sun un domn de la ei si ma intreaba pe un ton derajant :
- ce facem domunle , inmatriculam si noi masina asta odata?
Dupa ce mi-au trimis documentatia incompleta si eu am depus la firma de inmatriculari exact ce ma rugasera ei....

La inceput totul a fost OK , repede , usor si frumos....dar dupa ce am semnat totul a luat o intorsatura....

In momentul acesta alta problema.... asigurarea o achit direct in contul asiguratorului la cursul euro din ziua platii. Acum doua luni am facut plata direct in euro , iar astazi ma trezesc cu o factura pe o diferenta de cca 50 lei ... Sun , intreb si-mi spun ca este o greseala si voi primi factura cu minus (storno) pe acea valoare. I-am rugat sa-mi trimita ceva scris ca se va intampla asa si-mi raspunde ca nu poate si trebuie sa astept sa-mi vina factura....
Daca nu-mi vine factura intru in penalizari si alte necazuri de aici... mai mult oare la factura cu minus transportul il platesc tot eu ? Abia astept sa vad...
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

florin_72
Posts: 1
Joined: 28 Oct 2008, 10:35
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by florin_72 »

Salut baieti! Are mare dreptate "nowebrand" cu OTP LEASING. Cea mai mare teapa de societate de leasing. Pe scurt, mi-au facturat posta in 6 luni cu 150 Ron, cu toate ca facturile ajungeau aproape de scadenta si eu de fapt le printam de pe site-ul lor ca sa le platesc. Apoi in iulie - august cand cursul Euro a mai scazut, mi-au mai refacturat inca o diferenta de curs de 270 RON, chiar daca cele doua facturi scazusera doar cu 30 ron. Cursul pe care ti-l calculeaza ei este mult peste cel al altor banci. Daca suni la ei cu o nelamurire, iti trebuie multa rabdare. Si altele....Asa ca nu va recomand aceasta societate de tepari!

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by expeditor »

Foarte adevarat, NU OTP LEASING! La 3 luni iti face recalculare curs functie de EUROBOR; tot timpul apar diferente de curs(indiferent daca cursul final e mai mare/mic fata de cel de calcul sau cel de plata,etc.);daca ai intirziat la plata imediat avertizare taxata cu 20 eur+penalizarile de rigoare.Si altele.
Mai am un leasing la Porche..jos palaria.Ce am semnat , aia taxeaza.Fara alte britz britzuri.De asemenea am mai avut pina anul trecut la BCR..si aia erau smecheri si pusi pe capatuiala da' parca nu ca OTP-ul.Deja ma interesez si eu de o refinantare.
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

florin_72 wrote: Pe scurt, mi-au facturat posta in 6 luni cu 150 Ron, cu toate ca facturile ajungeau aproape de scadenta si eu de fapt le printam de pe site-ul lor ca sa le platesc.
Eu am purtat o discutie cu ei si le-am spus ca sa-mi trimita plata curierului la mine ...dupa care nu mi s-a mai facturat "posta"...in plus, atata timp cat ei cer sa platesc transportul am dreptul de a-mi alege curierul..., dar mi se pare jalnic ca o firma mare sa factureze asa ceva...

Daca am dreptul de a-mi alege firma de asigurare, service-ul in care sa-mi repar masina .....eu cred ca lucrul acesta este reglementat de lege... :roll:
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Nu OTP Leasing

Post by kempes64 »

Buna ziua,

Dupa semnarea contractului si achitarea masinii catre furnizor, in luna in care s-a efectuat plata integrala a masinii nu se va emite o rata, dar se vor calcula costurile de prefinantare pentru a acoperi zilele ramase din luna respectiva si diferentele de curs generate de plata la furnizor calculate ca diferenta intre cursul furnizorului si cursul BNR din ziua platii, aplicat la valoarea finantata. In aceeasi perioada veti mai avea de plata catre asigurator polita RCA. In luna urmatoare se va emite prima rata de leasing si CASCO si taxa pe poluare. Incepand cu a doua rata veti mai plati doar rata de leasing si CASCO.
Refacturarea diferentelor de curs apare o singura data pe toata perioada contractului de leasing si se raporteaza la momentul platii catre furnizor.

Inchiderea anticipata a contractului este posibila dupa 12 luni, iar rambursarea anticipata de capital este posibila in orice moment.



.....asta e mesajul primit de la ei cand am intrebat ce taxe se platesc, si de cate ori se recalculeaza diferenta de curs.....

Probleme mari nu am deocamdata cu OTP-ul in afara de costurile generate de plata la furnizor (cam maricele)...a inca nu mi-a venit factura pentru curierat...probabil plata la destinatie e cea mai buna idee.
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

kempes64 wrote:
Inchiderea anticipata a contractului este posibila dupa 12 luni, iar rambursarea anticipata de capital este posibila in orice moment.
Intreaba si ce comision se percepe pentru plata in avans....in rest foarte adevarat ceea ce spui tu, dar aici discutam despre politica pe care o are o firma de leasing fata de clientii ei . Asta dupa ce semnezi contractul cu ei ...si ma refer la facturare curier , inmatriculare...etc..

In momentul in care apelezi la o firma de leasing speri ca toate lucrurile sa fie mai simple, dar se pare ca te legi la cap fara sa te doara
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by malybe »

fa cerere sa nu iti mai trimita prin posta sau curier factura, descarc-o direct de pe net si asta e scutesti niste costuri! Si mai important, pastreaza toate facturile si chitantele!
Cand accepti un contract de leasing scapi si de drumuri si cozi pt inmatriculare si tot ce mai trebuie facut, e drept ca te costa dar sunt si alte companii cu preturi mai mici. e bine de intrebat de toate costurile de la inc de contract, nu sa te trezesti cand platatesti avansul ca defapt nu iti ajung banii din cauza costurilor suplimentare.
kia cee'd best black

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

malybe wrote:fa cerere sa nu iti mai trimita prin posta sau curier factura, descarc-o direct de pe net si asta e scutesti niste costuri! Si mai important, pastreaza toate facturile si chitantele!
Ai avut probleme confirmarea platilor? E clar ca trebuie sa pastrez documentele de plata ....
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

kyky
Posts: 51
Joined: 09 Nov 2007, 23:34
Auto:
Location: iasi

Re: Nu OTP Leasing

Post by kyky »

Si eu am acum primul hop cu ei... mi-au refacturat rata de casco din septembrie luna asta ( eu am platit decontul pe sept pe data de 23.09 !!!- am chitante, am tot) .Am sunat la ei si mi-au spus ca ma contacteaza ei in citeva minute dupa ce se lamuresc. Au trecut deja 2 zile si nu m-a sunat nimeni. Eu am platit deja rata pe septembrie, oct , urmeaza sa o platesc pe cea pe noiembrie. Ce ma sfatuiti sa fac?
1,4 best MARS RED
comanda 12 oct 2007
ridicata 20.12.2007

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

kyky wrote:Si eu am acum primul hop cu ei... mi-au refacturat rata de casco din septembrie luna asta ( eu am platit decontul pe sept pe data de 23.09 !!!- am chitante, am tot) .Am sunat la ei si mi-au spus ca ma contacteaza ei in citeva minute dupa ce se lamuresc. Au trecut deja 2 zile si nu m-a sunat nimeni. Eu am platit deja rata pe septembrie, oct , urmeaza sa o platesc pe cea pe noiembrie. Ce ma sfatuiti sa fac?
Probabil ca nu ai pus pe fax copia ...asta daca ai platit direct la asigurator. Mai suna inca odata si trimite si un mail la unul sau chiar la toti cei din departamentul de asigurati cu toate datele chitantei (serie, data si valoare). Dar daca tu ai achitat si banii s-au dus unde trebuie
stai linistit, dar solicita sa-ti dea factura pe minus (storno ) la factura . In momentul in care suni la ei incearca sa retii numele persoanei cu care ai vorbit.
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by malybe »

nowebrand wrote:
malybe wrote:fa cerere sa nu iti mai trimita prin posta sau curier factura, descarc-o direct de pe net si asta e scutesti niste costuri! Si mai important, pastreaza toate facturile si chitantele!
Ai avut probleme confirmarea platilor? E clar ca trebuie sa pastrez documentele de plata ....
Eu am la unicredit si nici ei nu sunt super. dar e bine sa pastrezichitantele sau dovada platii pentru ca lor le pot intra banii mai tarziu si iti calculeaza penalitati ....asa ca le dai cu dovada in cap ca ai platit la timp!
kia cee'd best black

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by c.ciprian »

eu nu trimit niciodata copii dupa op si nici nu mi se factureaza curierul care imi aduce toate hartiile pe care le solicit de la ei, nu numai facturile.

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

c.ciprian wrote:eu nu trimit niciodata copii dupa op si nici nu mi se factureaza curierul care imi aduce toate hartiile pe care le solicit de la ei, nu numai facturile.
Ai contract cu OTP-ul? Daca da, spune-ne cum faci...
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”