Nu OTP Leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by c.ciprian »

Platile le fac prin ING cu 2 zile inainte de scadenta (ca e mai bine sa faca dobanda la mine decat la ei :P), iar cheltuielile de curier sunt suportate de ei. Daca cineva poate sa imi demonstreze ca le-au inclus in factura, fara sa le evidentieze sau in rata, ii dau in judecata!
Deja mi-au facturat o diferenta de curs cu 213 lei si cand am facut scandal la ei, au zis ca de fapt erau doar 30 lei de platit si au stornat factura. Sunt de acord ca incearca sa faca chestii miselesti, dar trebuie sa fiti cu ochii in 4.

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by MosNicolae »

Pt C.Ciprian: Nu-i asa ca la sfarsitul anului ai primit factura pentru curierat pentru tot anul ? :lol: :lol: :lol:

Si eu ma inscriu pe lista celor care NU RECOMANDAM OTP LEASING. Au cel mai mare curs euro, iar relatia cu clientii este dezastruoasa. Emit facturi aiurea si nu sunt capabili sa gaseasca o modalitate de comunicare cu firma de leasing: cer lunar chitanta de la client pentru plata CASCO. Asa ca spuneti prietenilor sa spuna prietenilor ca OTP Leasing este o firma neserioasa, perfect adaptata sistemului bancar romanesc.

In schimb, daca aveti dusmani, recomandati-le OTP Leasing. O sa aiba ei grija de ei ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
membru al clubului SpiteColorate.ro

inverss
Posts: 1
Joined: 20 Jun 2009, 22:38
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by inverss »

OAMENILOR NU VA BAGATI LA OTP LEASING ca sunt niste HOTI. PE MINE M-AU FACUT DE MASINA IN 2 MISCARI. AM RAMAS RESTANT CU O SUMA DE 45 de milioane adica 4500 de RONI. AM achitat 3000 si in decurs de o luna dupa ce am achitat suma asta au venit direct sa imi ridice masina cu japca. Masina era afara in fata casei si fara sa ma intrebe mi-au luat numerele jos de pe masina pentru ca nu eram acasa. Puteau cel putin sa ma sune cineva dar poate ajung la costuri foarte mari daca mai fac si gesturi de genul. Eu nu am vrut atunci sa ma mai lupt cu ei pentru ca eram prins in alte probleme si nu aveam nici timp si nici chef. Ulterior am aflat ca nu au voie ssa faca asa ceva pentru ca masina nu le apartine in totalitate avand in vedere ca eu am achitat aproximativ 50% din ea. Deci asa ca un rezumat pentru o restanta de 1500 de roni au venit si mi-au luat masina cu japca din fata casei. NU ma sunat nimeni sa ma intrebe de sanatate. Am avut probleme intradevar cu banii la inceput de an asa cum are toataa lumea dar mi-am revenit asa cum era de asteptat. Am vorbit cu mai multe persoane si toti mi-au spus ca nu trebuia sa las asa lucrurile. Ma simt frustrat pentru ca nu a existat un pic de intelegere din partea lor. Am un prieten care a avut probleme asemanatoare si el avea contract cu BCR Leasing unde cei de acolo au fost foarte ok si intelegatori si l-au ajutat cum au putut si nu au venit repede sa-i ridice masina. Dupa ce mi-au ridicat masina i-am sunat sa le spun ca vreau sa imi faca un calcul pentru achitarea masinii integral. Am asteptat 2 saptamani dupa calcul si apoi am primit un mail unde am gasit o suma exorbitanta. NU APELATI LA SERVICIILE OTP LEASING NICI IN RUPTUL CAPULUI. LISTA DE chestii nasoale nu sa terminat aici. Sunt multe chestii inca pe care daca sunteti interesati pot sa vi le spun. OTP LEASING O FIRMA DE CAMATARI. AM SA SCRIU ANUNTURI IN ORICE FORUM GASESC

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by andreea »

Eu pana acum nu am avut probleme cu OTP-ul, nu m-au facturat in plus, si nu mi-au luat taxa de curierat... sper sa nu am nici mai departe... mai am 2 ani jumate de contrdact cu ei...
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

andreinica
Posts: 1
Joined: 12 Sep 2010, 12:40
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by andreinica »

NU APELATI SUB NICI O FORMA LA UNICREDIT LEASING. Eu am facut cu ei un contract in 2006 si acum, la sfarsitul contractului, au inventat un comision de inchidere dosar, accize si recalculare TVA la rata reziduala zero care era inclusa in rata (toate in valoare de 1300 lei). O sa ma judec cu ei si va tzin la curent.
Bafta!

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

andreinica wrote:NU APELATI SUB NICI O FORMA LA UNICREDIT LEASING. Eu am facut cu ei un contract in 2006 si acum, la sfarsitul contractului, au inventat un comision de inchidere dosar, accize si recalculare TVA la rata reziduala zero care era inclusa in rata (toate in valoare de 1300 lei). O sa ma judec cu ei si va tzin la curent.
Bafta!
asteptam detalii...
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by barabus »

Eu am leasing la OTP de aproape trei ani si pot spune ca nu am avut probleme cu ei. In afara de mici altercatii verbale pe motive minore chiar nu am ce sa le reprosez. Corespondez cu ei via email pentru ca pe telefon este aproape imposibil sa dai de ei dar raspund la email suficient de repede (e vorba de ore). Nu am platit niciodata curierul, primesc informatii despre emiterea facturilor prin SMS si email acum au si un sistem online unde poti urmari evolutia contractului si de unde se pot tipari facturile imediat ce au fost emise. La inmatriculare mi-am dorit numerele pe care le aveam de la masina veche si m-au invatat cum sa procedez ca sa beneficiez de ele. Inmatricularea a decurs suficient de rapid si m-au anuntat telefonic cand si unde sa merg pentru acte atunci cand ele au fost gata. Procurile pentru plecarea peste granita in tari UE le optin online fara bataie de cap, pentru Turcia mi-au recomandat ei un notariat care s-a ocupat de toate actele cu avizele ambasadei cu tot, la un pret mai mult decat decent fata de ce am vazut eu pe anumite forumuri si ca timp, rezolvate ultra rapid. A existat o problema de evidentiere a platilor probabil din cauza sistemului lor, asta pe la inceput acum este rezolvata, am fost notificat ca nu am platit facturile desi eu le platisem si-au cerut scuze si mi-au propus trei variante pentru a intra ei in posesia dovezii ca respectivele facturi au fost achitate, prezentare personala la sediu, mail sau fax. Au avut probleme cu facturile ca nu ajungeau la timp chiar si prin curierat intarziau, acum este rezolvata problema prin sistemul online. De fiecare data cand s-a modificat dobanda, fie ca a scazut sau a crescut, am primit un nou desfasurator si un document explicativ. Mentionez ca nu am mai avut un alt contract de leasing astfel ca nu pot face o comparatie dar de felul in care a decurs contractul cu cei de la OTP ma declar multumit si nu ca nu mai este loc de imbunatatiri dar nici nu sunt groaznici.
Sorento AT/170Cp

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

In acest moment este adevarat ce spui tu. Dar stau si ma intreb care era criteriu de selectie a clientilor care trebuia sa plateasca transportul facturilor... Acele "mici altercatii verbale pe motive minore" pot sa supere foarte tare pe unii dintre clienti. Faptul ca o firma ca OTP Leasing nu este capabila sa raspunda la telefon pentru ca sa ofere o informatie mi se pare .......

@barabus - ai semnat noul act aditional? Sunt curios care sunt modificarile aduse.
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »

Buna seara,

Ma numesc Raluca si sunt membra a Forum Hyundai, pentru cei care ne-au cunoscut perechea Raluca - Sorin. De curand cei de la OTP LeasRaluca ne-au saltat masina intr-un mod destul de ciudat si abuziv. Mai pe inteles a fost furt calificat, drept pentru care ii vom actiona in judecata. Am facut apel la voi dupa ce am cautat pe net persoane nemultumite de aceasta firma de leasing si de abuzurile pe care le fac.
Vis-a-vis de ce s-a intamplat in cateva cuvinte au venit fara sa anunte, m-au anuntat vecinii. Am coborat in fata blocului m-am certat cu ei si am chemat politia, dar ei au fugit in mai putin de jumatate de minut cu masina tractata de un carlig si tarata pe strada, masina fiind cu frana de mana trasa. Nu tu proces verbal de inventariere a bunurilor personale din masina, nu tu sigiliu, nu tu executor judecatoresc si nici macar o hartie cum ca au luat masina.
In instanta vreau sa dovedesc ca este o practica a celor de la Otp Leasing sa umfle facturi, sa fac ilegalitati si ca nu sunt eu un caz izolat. De aceea pe aceasta cale rog pe cei care au curajul si vir sa faca ceva sa ma contacteze.

Multumesc

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »


mimiloi
Posts: 1
Joined: 07 Dec 2010, 13:20
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by mimiloi »

Am aceeasi problema ca si voi cu cei de la OTP leasing. Mi-am ridicat masina in mai putin de 10 minute fara nicio explicatie. Nu am stiut nimic. Plecam la servici si cand am coborat ei o ancorau de rotile din spate. De o luna de zile ma mint ca or sa ma anunte daca se poate face ceva. Eu m-am dus dupa cateva zile sa-mi iau masina inapoi si au zis ca nu se mai poate ca trebuie sa astepte niste formulare de la BNR. Numai minciuni dar au tinut sa-mi spuna ca stationarea masinii costa 0,15 euro/zi. Am platit mai mult de jumatate din acea masina. Nu am incheiat niciun proces verbal de ridicare a masinii bunurile mele inca sunt in masina.
As vrea sa i-au legatura urgent cu cei care au astfel de probleme. Si eu vreau sa-i actionez in judecata dar daca sunte mai multi poate, poate.........
Vreau sa iau legatura cu tine Raluca.

Multumesc

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by zaboss »

@Raluca & Mimiloi
Scuze, dar nu înţeleg ceva. Voi nu v-aţi achitat ratele cel puţin 3 luni de zile, deşi din câte ştiu eu ridicarea se face la restanţe mai mari. Bănuiesc că în acest interval aţi primit notificări că urmează să vă fie ridicate maşinile dacă nu achitaţi restanţele. Deci? La ce vă aşteptaţi? Că v-au luat prin surprindere? Păi, cum altfel? Voiaţi să vă anunţe că în data de ... la ora ... vor ridica maşina? În cazul ăsta o mai lăsaţi în ziua aia în faţa casei?
Concret, ce aşteptări aveaţi voi din moment ce nu aţi plătit ratele? Să vă lase să vă plimbaţi în continuare cu maşina lor? Nu ştiaţi că maşina este proprietatea lor şi voi sunteţi doar chiriaşi?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »

Zaboss,

Cu tot respectul dar emiti o opinie fara a cunoaste situatia, Eu una nu aveam restante de 3 luni:). Si in plus legislatie e facuta pentru toata lumea, nu numai pentru astia mici. Pe munca mea si banii mei nu o sa permit sa fiu calcata in picioare. E adevarat ca mi-a luat ceva timp sa demonstrez politiei si altor autoritati ca s-a comis o ilegalitate dar.........surpriza am reusit. Ma bucur ca mai exista cineva care are ceva de spus. Va astept daca ati avut probleme sa discutam sa demonstram ca este o practica si nu un caz izolat, asta pentru cei care au curaj, ceilalti cu parere de rau sunt liberi sa-si accepte soarta. O executare silita nu se face asa.

Multumesc,
Raluca

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by zaboss »

Raluca, situaţia ta e cunoscută pentru oricine dă pe google după OTP Leasing ;)
Raluca said
am October 24 2010 @ 10:09 pm
Buna ziua,
Eu saptamana ce vine intentionez sa deschid proces impotriva lor au mers la incarcare de facturi pe care nu mai puteam sa le duc si au venit si au furat masina din fata casei. Au plangere la politie,urmeaza Anpc, BNR, si alte institutii financiare si pentru cei 2 ani munciti si platiti am de gand sa-mi iau masina inapoi. Pe aceasta cale am rugamintea catre cei care au luat teapa intr-un fel sau altul si care doresc sa li se faca dreptate sa ma contacteze pe adresa de mail *****@yahoo.com pentru ca in instanta voi pune si problema lor ca sa arat ca este o practica a Otp Leasing de a face abuzuri si nu un caz izolat.
Va multumesc
Sincer, chiar nu este problema mea dacă ai avut una-două sau cincizeci de rate restanţă. Din punct de vedere juridic, contractul de leasing este un contract de închiriere. Proprietarul bunului închiriat este compania de leasing. Aşa că ipoteza furtului e ridicolă. Nu văd nici un motiv pentru care compania de leasing să-ţi fi ridicat maşina fără un motiv întemeiat, căci pe ei îi interesează banii tăi, nu maşina cu care nici nu prea au ce face pe criza asta. Ai tot dreptul de a lupta contra OTP Leasing (dar e bine să ai alături un avocat serios ;)) iar eu am tot dreptul să mă îndoiesc de succesul şi temeiurile demersurilor tale.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »

:) ma bucur ca atrag atentia. Clar ai toate drepturile sa te indoiesti sa faci cam ce vrei, ca doar e democratie. Am nu unul ci doi avocati si crede-ma ca sunt seriosi, cat despre partea cu furtul si cu propietari...........Cod penal art. 208-209. Nu stiu de ce ai astfel de opinii, dar toate contractele sunt supuse legislatiei, asa ca eu nu o sa fac decat ceea ce imi permite aceasta.

Multumesc,

Raluca

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”