Nu OTP Leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by zaboss »

Art. 208. (2)Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane.
Problema ta va fi să demonstrezi "deţinerea legitimă". Ceea ce conform contractului de leasing înseamnă plata la zi ;) Plus că în mod sigur ai primit cel puţin o notificare că vehicolul va fi reposedat, ceea ce oricum anulează temeiul acuzaţiei de furt. Nu ştiu ce iluzii îţi vând avocaţii tăi, dar ar fi bine să mai consulţi şi alţii ;)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »

Nu am primit nici o notificare:) Vezi despre asta vorbeam cand spuneam ca nu stii situatia. Si sunt si multe altele. Nu stiu de ce esti asa vehement in a demonstra contrariu, faci parte din grupul Otp Leasing :lol: Glumesc, una peste alta crede-ma ca stiu ce zic si in plus de avocati am nevoie doar sa ma pot prezenta in instanta, nu sa-mi vanda gogosi nu prea le inghit:)

Raluca
Posts: 12
Joined: 24 Oct 2010, 21:37
Auto:

Re: Nu OTP Leasing

Post by Raluca »

Am uitat sa mentionez facturi platite si neinregistrate din erori ale sistemului, penalitati la acestea sa continuii. In plus chiar daca sunt chirias ei sunt obligati cf OUG 51 sa-mi asigure o intrebuintare a bunului linistita si reposesia se face atunci cand incetarea contractului se face strict din culpa utilizator. Ei ce zic? Sa continui? :wink:

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

Membru din: 10 Ian 2013, 11:16
Mesaje: 1
Auto: B89EMH




salut tuturor,vreau sa va spun ca am avut un contract cu otp. care sa incheiat la sfarsitul anului anticipat.nu am avut mari probleme cu ei dea lungul a celor 4 ani ,doar ca acum cand le-am dat toti banii care mi-au spus ei inclusiv acel comision de 100 euro+tva. pentru transfer de propietate (nu stiu ce fac ei de banii astia)mu vor sa-mi dea actele pe motiv ca nu a iesit certificatul fiscal si ca nu depinde de ei ci de financiar ,ma tot duc cu vorba fara ala nu pot imatricula masina,deci eu am dat toti banii dar tot masina lor este.mai vorbim.oricum nu este normal.

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

Sper sa-ti fie de ajutor... eu nu am avut probleme cu transferul de proprietate ... ce-i drept mi l-au dat dupa 25 ale lunii ...

Codul de procedura fiscala :
Art. 113 Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale
(1) Certificatul de atestare fiscală se emite de organul fiscal competent al autorității administrației publice locale, la solicitarea contribuabilului.

(2) Certificatul de atestare fiscală se eliberează pe baza datelor cuprinse în evidența pe plătitor a organului fiscal competent și cuprinde creanțele fiscale exigibile, existente în sold în prima zi a lunii următoare depunerii cererii.

(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării și poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Certificatul de atestare fiscală emis în intervalul cuprins între data de 25 a lunii și finele lunii este valabil pe toată perioada lunii următoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

(4) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor și a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2), inclusiv sumele reprezentând amenzi existente în evidența organului fiscal. Pentru bunul care se înstrăinează, impozitul datorat este cel recalculat pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică persoanei care înstrăinează, potrivit Codului fiscal.

(5) Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor alin. (4), sunt nule de drept.

(6) Prevederile alin. (4) și (5) nu sunt aplicabile în cazul procedurii de executare silită, procedurii insolvenței și procedurilor de lichidare.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7 ... z2HZ1vLN5L
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

Multumesc mult pt.informatii,tot la otp ai avut leazingul? si dupa cate zile ti-au dat certificatul fiscal?

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

Tot la OTP am avut...Pe 11.05 am achitat ultima rata , iar pe 14.05 am fost sa ridic documentele... factura, semnatura pe certificat d einstrainare a masinii, cartea in original si certificatul fiscal... de fapt certificatul este o copie pe care scrie "conform cu originalul". Acest certificat dovedeste ca OTP Leasing nu are datorii catre stat ... si i se emite unul singur ptr luna in curs care este multiplicat si dat la toate persoanele care termina contractul cu ei....
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

nu stiu ce sa zic ,ameu am achitat pe 27 decembrie anul trecut toti banii,si a ramas sa ma sune ei pt. ridicarea actelor si iata ca suntem in 11.01.13.si nu ma sunat nimeni,am sa le fac azi o vizita sa vad ce spun.poate au ei datorii la fisc si din cauza asta nul elibereza.

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

Posibil.... poti trimite si mail.. asta ca sa ai ceva scris de la ei.
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by panzer »

Eu nu am avut nici o problema cu OTP Leasing si am avut destule schimbari. Am inceput pe firma, a venit forfetarul, am schimbat pe PF. E drept ca la schimbare au adaugat vreo 7 euro la rata, dar in rest nimic a ma plange.

Spre sfarsit (2011 am terminat eu leasing-ul) erau foarte putini angajati in sediu la ei si probabil foarte aglomerati. Cat am stat eu acolo se discuta doar de amanari, posibilitatea de a plati doar dobanda si amarea principalului.

Eu am platit ultima rata in aprilie si masina a ajuns la pe numele meu abia pe la sf lui mai. Explicatia este de fapt ca asteapta niste bani de la Omniasig. Cu totii banuiam ca rata aceea FLAT pe 3 ani de leasing e doar o modalitatea de a adauga costuri la leasing. Ca dovada in anul 4 fara nici o dauna Omniasig mi-a oferit CASCO la 55% fata de anul 3, basca si fara francisa.

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

am fost astazi la ei la sediu,si mi-au dat toate actele mai putin certificatul fiscal care nu a iesit din cauza ca (pana la urma a recunoscut domnul de la logistica)ca au ceva datorii catre fisc si nu se poate elibera ,spera insa sa se rezolve in cel mai scurt timp,acum o sa vedem altceva in afara de asteptare nu stiu ce as putea face.

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

A! si am uitat sa va spun ca nu mi-au dat factura originala a masinii cea in baza caruia sa cumparat masina de la mit motors.nu stiu daca-mi este necesara la imatriculare,poate i-mi spuneti voi.ms.

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nu OTP Leasing

Post by nowebrand »

eu am primit factura pe care este specificat ca este ultima rata, seria de sasiu si contract incheiat la termen (in cazul meu).
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

asta am primito si eu, ma refeream la factura in baza careia au achizitionat ei masina aceea de 12000 euro cat a fost a mea de exemplu.

stangaciu
Posts: 29
Joined: 10 Jan 2013, 11:16
Auto: B89EMH
Location: Bucuresti

Re: Nu OTP Leasing

Post by stangaciu »

ti-au dat si o fisa de imatriculare cu stampila otp? cu care ai mers la circa financiara sa-ti puna o stampila inainte de a merge la politie? si inseamna ca mai trebuie sa-mi dea certificatul fiscal cand sor rezolva ei problemele cu fiscul.astept si eu sa vad cand!!!

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”