Accident in Bulgaria

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Accident in Bulgaria

Post by mr_wizard »

Un prieten de-al meu are o asemenea problema si m-a rugat pe mine sa-l ajut. Problema este:
s-a dus in concediu in Bulgaria, la Albena, si intr-o dimineata si-a gasit masina lovita. El sta la hotel. A reclamat incidentul la politia de acolo, din Albena, si politistii nu i-au dat niciun fel de dovada sau autorizatie de circulatie. I-au zis ca daca-l opreste cineva, sa sune la politia din Albena pentru confirmare. Sa presupunem ca scapa de bulgari si intra in Romania. Ce face daca-l opreste politia la noi? De unde ia dovada? El nu are nici CASCO, d-aia a apelat la mine si eu, la randul meu, va intreb pe dvs. poate aveti vreo idee.
Va multumesc frumos!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident in Bulgaria

Post by florin-adrian »

Din cate stiu, la orice service daca duci o masina si mai ales este busita iti trebuie dovada de la politie, altfel nu au voie sa-ti repare masina. Deoarece nimeni nu stie , poate a fost implicata intr-un accident sau alte chestii. Eu cred ca ar trebui sa insiste sa ia dovada si apoi poate sta linistit si o poate repara oriunde, mai ales ca nu are casco, daca este in garantie la service KIa, dar eu zic ca iti trebuie dovada neaparat.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Accident in Bulgaria

Post by mr_wizard »

Corect, asta i-am zis si eu, dar el zice ca bulgarii nu vor sa-i dea dovadă.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident in Bulgaria

Post by cash »

Bai fratilor...
Cand gasesti masina lovita, te duci la politie si le spui ca asa ai gasit-o in parcare la tine acasa! Atat. Cand? Ieri. Atat.
Ce dreaq e asa greu?
Dovada se elibereaza instant.

Succes!
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident in Bulgaria

Post by moonwalk »

are dreptate cash :)
asa se face si la accidente la care te "intelegi" cu celalalt :P
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Accident in Bulgaria

Post by mr_wizard »

Deci, daca aia nu-i dau dovada, cand intra in RO se duce la politie, declara, si-i dau ai nostri dovada aferenta. Eu asa as face, numai sa nu aiba probleme la granita. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”