Intrebare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Intrebare CASCO

Post by eugenflorinmanea »

Salutari la toata lumea!
Proceedul meu vine in Oct , asa ca deocamdata ma chinui cu un Logan.
Am o intrebare la voi ,daca ma poate ajuta cineva.

Eu am CASCO la Asiban- full casco fara franciza. Pana acum am avut un singur incident, si acela nu din vina mea.
A intrat unul in mine la un sens giratoriu. Am fost la politie, s-a facut proces verbal prin care se arata ca el era vinovat, copie de pe asigurarea lui, certificat inmatriculare, conform cu originalul pe ele (apropo aveti grija! daca masina e inregistrata afara neaparat sa puna politistul 'conform cu originalul' altfel va intoarce de la Adsigurare).
Avand in vedere ca am CASCO si fiidnu-mi teama sa nu pierd prea mult timp pe la biroul ala al lor de asigurari internationale, care e unu' in tot Bucurestiul, am decis sa imi fac masina pe CASCO urmand ca ASIBAN sa isi recupereze banii de la Allianz Ungaria.

Zilele astea, vrand vand Loganu, m-am dus la CASCO pentru mici zgarieturi inerente aparute pe masina, ca sa o predau in stare cat mai buna.
Si constat cu stupoare ca cei de la ASIBAN imi cer 250 RON- reintregire a politei.
Chiar sunt foarte suparat. Asigurarea am incheiat-o printr-un broker, asa ca nu am contractul propriu-zis- am doar polita pe care scrie FRANCIZA 0!!
Chiar nu inteleg...Nu am franciza...dar imi cer reintregire a politei.
Si asta in conditiile in care ei si-au recuperat toti banii!!!!
E legal ceea ce fac ei??? Ce pot sa fac in cazul asta??

Oricum nu va recomand in nici un caz ASIBAN-ul.. Sunt varza.. umbal cu tot felul de marlanii gen 'nu am dat drumul la bani ca nu am primit factura de la Service' . Vreau sa zic ca si dupa ce am trimis eu personal factura..tot incerca sa ma duca de nas fetisoara aia... Ca nu stim daca am primit-o..ca nu stiu ce. Si ii zic' Ba da Domnisoara ati primit-o ..chiar eu v-am trimis-o si am in fata mea confirmarea de primire'.
Bataie de joc!!!
SAAB 9-5

traiangm
Cee'd rider
Posts: 108
Joined: 28 May 2007, 22:57
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Re: Intrebare CASCO

Post by traiangm »

Nu esti obligat sa reintregesti polita. Suma asigurata iti este diminuata cu valoarea daunelor. Numai in situatia in care doresti ca suma asigurata sa fie din nou cea initiala este necesara neintregirea politei.

Ex. Suma asigurata = 10.000 euro
Daune = 1.000 euro
--------------------------------------
Suma asig. fara reintreg= 9.000 euro
KIA cee'd 1.4 LX BEST piston grey
KIA Sportage 1.6 T-GDI MHEV Style Deluxe White

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”