PLATA INTEGRALA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

fii mai explicit
LX BEST 1.4 SO RED

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

te referi la fraza uin care scrie "expedierea s-a efectuat in prezenta noastra"?
LX BEST 1.4 SO RED

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

cred ca te intreaba daca este specificat cursul pe factura ( pa factura mea pt avans scrie cursul pt euro , atunci era de la HVB)
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Madalina wrote:ca sa va bag si mai mult in ceata referitor la plata pe facturile mele scrie la cursul HVB din ziua platii (intre factura de avans si cea pt diferenta de bani diferenta de curs valutar a dus la un castig pt mine de aprox 6 mil)
probibil curs hvb= bnr +1.5%
Aceasta e doar un castig virtual. Orice plata catre KiaRomania se face la cursul de vanzare Unicredit Tiriac pt. ca vanzatorul, adica KiaRomania cumpara valuta pt. plata la extern de la Unicredit care vinde si asta din cauza ca importatorul nu poate incasa si nu poate emite factura in euro.
Eu am vandut euro la cursul de cumparare al bancii de 3.12 si am platit factura la cursul lor de 3.21 adica am pierdut 1000 RoN
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Undeva, de obicei in partea de jos, sunt trecute niste chestii printre care si modul de plata. De ex., la mine, pe factura cu care am platit rezervarea scrie ceva de genul "plata se face in lei la cursul din ziua platii, in contul HVB ..." (citat din memorie)
O sa ma uit cind ajung acasa sa vad exact ce scrie.
cee'd EX+ 1.6 DSL

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Nu am afistat nici un curs .absolut nimic.eu nici acum nu stiu la ce curs este este calculata factura.am intrebat de zeci de ori care e cursul si nu mi-au zis. nu am platit personal factura. problema asta am vazut-o dupa.ca sa intelegeti mai bine. am factura finala suma 39.591pe 2 iulie. suma de plata 11853, 59. faceti calculul singuri.IN MOMENTUL DE FATA NU AM NICI MACAR O SERIE NOUA.
LX BEST 1.4 SO RED

alemalexra
Posts: 36
Joined: 16 Jul 2007, 11:31
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alemalexra »

primit factur? proforma in 31 iul cu restul de plata (10900) si achitata in data de 01 aug la cursul HVB din ziua platii (cursul spot de vanzare luat de pe pagina web HVB)
dacia alba 97 -00
tico alb 00 - 07 de însurat(okazie)
fabia alba 05 - 07
ceed 1.4 piston grey cu ceva optionale (seria din 09 07 07 luată de la MIT pe 30 08 07 in termen!!!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ca sa lamurim un pic treaba. Cursul HVB este acelasi cu cel Unicredit. Si din cate am inteles eu, este si acelasi cu BNR + 1.5%.
Singurul (din cate tin eu minte ca am vazut p'aici) care nu prea are legatura cu astea e cursul Banca Romaneasca

Iar plata trebuie sa se faca la cursul din ziua respectiva, indiferent ce zice dealer'ul
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Banuiesc ca importatorul are conturi la mai multe banci si probabil dealerul din Timisoara facea platile in contul de la Banca Romaneasca. De vreo 1-2 saptamini au trecut si ei la contul de la Unicredit.
cee'd EX+ 1.6 DSL

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by fara0nu1 »

Incasarile pers.jurid. pe teritoriul RO se face in RON, plata integrala a facturii se face prin retur avans (cu valoarea din factura de avans ) si facturarea valorii integrale (euro la curs BNR) din ziua facturarii totalului… ASA ESTE LEGAL !! Restul e SF. Merita abrasa atentia organelor de drept .
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Am si eu o intrebare pentru cei care deja au masina achitata integral.
In ziua in care dai avansul este un curs, cand platesti restul, altul, iar cand ei masina acasa si iti face factura, este alt curs. Deci la care din ele iti face factura finala?
Image

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Eu am achitat-o integral si drept urmare, masina comandata in luna mai a fost inprimul lot care a venit la sfarsitul lunii iulie

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Intreb pentru ca in ziua cand am dat avansul era euro mai ieftin, acum a crescut. Platesc restul la cursul de atunci sau de acum?
Image

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

la cursul din data in cares e face plata + 1% sau cum face dealerul tau

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cursul, indiferent ca e vb de avans sau plata integrala, este cel din ziua respectiva (curs BNR + 1.5%, din cate stiu eu)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”