PLATA INTEGRALA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

PLATA INTEGRALA

Post by Teleleu »

O nelamurire. care este cursul la care platim? am auzit mai multe variante BNR+ 2%, BNR+ 1.5% SI BNR + 1 % . CARE DINTRE CELE TREI E CORECTA? doi dintre forumisti , din pacate nu mai retin numele(sorry) aveau precontracte cu bnr +1%, celalalt cu bnr+ 1.5%
LX BEST 1.4 SO RED

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

eu am platit in lei la cursul hvb (unicredit mai nou) din ziua platii.
Last edited by mykep on 01 Aug 2007, 10:22, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

plata la mit baneasa se face in lei la cursul UNICREDIT TIRIAC din ziua platii, curs ce poate fi vazut la :
http://www.unicredit-tiriac.ro/exchp
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

atunci de ce unii au cursul bnr? nu ar trebui ca toti sa platim la fel? normal este bnr + un procent. de ce diferentele astea?
LX BEST 1.4 SO RED

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

mie normal mi s-ar parea sa platesc la cursul bnr, pentru ca dealerul vinde masini, nu euro...dar probabil ei schimba in euro la banca unde au cont si fac plata mai departe la Slovacia
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Nu dealerul face plata externa ci importatorul, Kia Romauto.
Ei cumpara valuta deci tu trebuie sa platesti la cursul de vanzare Unicredit.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

eu cand am dat avansul a fost curs HVB, sunt curios sa vad cand voi achita diferenta ce curs vor dori. Nu ca ar mai conta deoarece grosul l-am dat la inceput, si l-a un curs baban 3,35
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

sincer daca faci calculele sunt foarte mari diferente si intrebarea este : unde se duca banii? pentru ca vorbim de sume apreciabile si este treaba lor cand platesc la fabrica. noi nu platim banca pe care o folosesc ei. noi trebuie sa platim un curs exact universal valabil pentru toti cumparatorii kia
LX BEST 1.4 SO RED

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

daca ar fi un importator serios, atunci dealerii ar fi la fel, si ar avea o politica unitara in toate, dar asa....
Eu am facut greseala de a da avans maxim si in afara de a pierde bani nimic altceva...
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Ideea este ca eu am descoperit dupa plata integrala ca mi-au incarcat factura cu 500E.deci chiar nu e o gluma.
LX BEST 1.4 SO RED

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

deja vorbim discutii...care e cursul normal...cat ar trebui sa platim...
eu am pierdut circa 8 milioane din diferenta de curs, dar asta nu se negociaza;
haideti zic sa ne mentinem la info utile, evitand polemicile pe cat se poate
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

A intrebat cineva daca se poate plati direct in euro? Daca am euro in cont sau daca fac credit in euro ... ai sansa sa pierzi bani de 2 ori ... cand skimbi in lei si iar in euro ... ???? Cum e?

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

eu nu vorbesc de curs. vorbesc de incarcare factura.si daca faci un calcul simplu: incearca sa faci diferentele intre un curs bnr+2% si curs unicredit .plus ca daca nu stii exact, e foarte simplu sa-ti bage cat vori. ai vrea sa discutam numai despre vreme?
LX BEST 1.4 SO RED

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

nu inteleg unde este polemica, si daca noi am pierdut bani de ce sa piarda si altii? Din contra sa vada ce am patit noi ca sa stie la ce sa se astepte.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

razvan2002 wrote:A intrebat cineva daca se poate plati direct in euro? Daca am euro in cont sau daca fac credit in euro ... ai sansa sa pierzi bani de 2 ori ... cand skimbi in lei si iar in euro ... ???? Cum e?
aici am pierdut eu 800 ron pentru ca am luat credit in euro, dar scria clar de la inceput si pe precontract si pe proforma ca plata se face in lei la cursul hvb

ar fi logic sa putem plati in euro, eu recunosc nu am intrebat, dar nu cred ca e posibil
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”