PLATA INTEGRALA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Teleleu wrote:sincer daca faci calculele sunt foarte mari diferente si intrebarea este : unde se duca banii? pentru ca vorbim de sume apreciabile si este treaba lor cand platesc la fabrica. noi nu platim banca pe care o folosesc ei. noi trebuie sa platim un curs exact universal valabil pentru toti cumparatorii kia
iete polemica

sunt total de acord sa dam info pe care le avem si care pot folosi altora, dar nu cred ca putem schimba noi pe forum cursul la care ni se cere sa platim masina.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La mine, pe precontract, respectivi pe proforma ptr diferenta, scria ca e vb de cursul BNR + 1.5%, respectiv de cursul HVB (probabil o fi tot aia)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Nu vreau sa va contrazic dar eu am platit suma in euro exact cat a iesit din configurare si in factura a fost trecut pretul in lei la nu stiu ce curs ca nu ma interesat.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Deci sa va zic eu cum am procedat. Am platit avans 15% si am vrut sa platesc integral...dar baietii au zis ca nu are rost ca tot asha imi ajunge mashina. Am zis ok asha sa fie.
Am primit seria de shasiu....si am si plecat sa platesc restul de 85% sa achit mashina sa vina cit mai "repede". Am avut euro normal...a trebuit sa schimb in lei ca sa ii depun in contul lor de la BRD (aici descriu cazul meu de la Timisoara).
Asha totul frumos pina sa vad factura de la ei...care nu era factura definitiva era suma restului de plata...si ce credeti ca vad...curs de 3.35(care a fost cursul HVB in data de 16.05.2007 ) in loc de 3.175 cit era la Banca Romaneasca in ziua platii....adica 13.07.2007. Factura era incarcata nici mai mult nici mai putin cu 1600RON. Am zis ca nu e corect si ii rog sa recalculeze...si am motivat de ce. Pentru ca eu vroiam sa platesc intreaga suma atunci nu ma interesa ce fac ei cu baniii atita timp cit am chitanta si factura cu suma intreaga. Nu au vrut atunci nici io nu vreau acu sa platesc mai mult. Au zis ca atunci atit a fost cursul ca mashina a fost deja achitata de aia de la Bucuresti si trebuie la cursul de atunci...ca nu se accepta euro...bla bla. Am zis ca nu e normal asha ceva si eu nu achit aceasta mashina....eu deja am pierdut la schimb 600RON si nu vreau sa mai pierd inca 1600RON. Si pina la urma am platit la cursul de 3.175 cursul in ziua de 13.07.2007. Dar trebuie insistat ca nu e adevarat ca mashina e deja platita de bucuresti...pai si atunci io de ce mai platesc restul de bani dupa ce a venit seria de shasiu? Ca sa ajunga mai repede? Ce? Mashina? Pai daca e platita deja nu e normal sa ajunga si fara sa platim noi restul de bani pina ce nu vedem marfa?
Trebuie sa fim atenti chiar daca acu ne bucuram ca au ajuns mashinile...pentru ca e vorba de bani nostrii. Cu aia 1600RON mai pun un pic si imi fac CASCO.
Daca era cursul mai mare plateam mai mult...asta e..dar tre sa fim corecti.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

am dat reply din greseala:) ideea e ca si la mine au facut acelasi lucru. la mine au incarcat factura cu 775 euro si calculati voi daca au facut asa fiecarui client ,cam despre cati bani vorbim.FOARTE MULTI. LEGEA E CLARA SE PLATESTE LA CURSUL ZILE IN CARE E FACUTA FACTURA FINALA.
LX BEST 1.4 SO RED

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

gcristi wrote:Nu vreau sa va contrazic dar eu am platit suma in euro exact cat a iesit din configurare si in factura a fost trecut pretul in lei la nu stiu ce curs ca nu ma interesat.
Unde ai platit direct in Euro? La ce banca?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

ideea e ca si la mine au facut acelasi lucru. la mine au incarcat factura cu 775 euro si calculati voi daca au facut asa fiecarui client ,cam despre cati bani vorbim.FOARTE MULTI. LEGEA E CLARA SE PLATESTE LA CURSUL ZILE IN CARE E FACUTA FACTURA FINALA.
LX BEST 1.4 SO RED

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

andrei0241 wrote:Unde ai platit direct in Euro? La ce banca?
Direct la dealerul din Bacau.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

cine ar putea sa ne spuna cat este cursul exact ( oficial ) la care se calculeaza plata integrala? pentru ca asa ma fac si eu dealer imi pun curs de 40.000 si sa vezi ce bani frumosi imi fac doar din diferenta de curs si dealer kia o sa fie cea mai profitabila afacere din romania pe spinarea clientilor naivi ( ca sa nu fiu mai drastic) .adica NOI
LX BEST 1.4 SO RED

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Mai am mult pina la plata integrala, dar ar trebui sa fie la cursul Unicredit din ziua platii ...
cee'd EX+ 1.6 DSL

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Vezi pogo ca au cursul acum de la Banca Romaneasca...cel putin eu am platit de la cursul ala. Aici ma refer la cei din Timisoara. Si banii au fost livrati intr-un cont de la BRD si am mai platit si acolo comision de depunere 190 de lei:( pentru ca firma n u are conventie cu BRD ca sa nu ia acel comision.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Cred ca au renuntat la Banca Romaneasca. De ea mi-au zis si mie cu o saptamina inainte sa platesc rezervarea.
cee'd EX+ 1.6 DSL

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

pana la urma isi schimba bancile in fiecare saptamana ? deja sincer nu mai inteleg nimic. tot nu am aflat la ce curs,daca e in euro sau lei, daca se plateste la cursul avansului, sau al platii finale..
LX BEST 1.4 SO RED

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Eu am intrebat daca pot sa platesc in euro si mi-a zis ca nu se poate. A trebuit sa fac un transfer de lei de la brd din contul meu in contul lor de la raiffeisen . Asta pentru avans de 15 %.
Image

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

@Teleleu, dupa putinele mele cunostinte juridice, o persoana juridica din Romania nu poate incasa Euro (sunt citeva exceptii: agenti de turism, asigurari, etc.). Iar plata se face la cursul bancii la care are cont importatorul (banuiesc ca unicredit - fostra hvb) din ziua in care este emisa factura. Dealer-ul poate avea cont la alta banca, dar asta nu influenteaza datele problemei. Deci raspuns final: taxa de rezervare o platesti in lei la cursul din ziua in care ai facut rezervarea (emis factura), plata finala (tot in lei) la cursul din ziua in care ti-au emis factura pentru restul de plata.

In cazul meu, am platit rezervarea intr-un cont BRD (contul dealerului) la cursul Unicredit din ziua respectiva.
cee'd EX+ 1.6 DSL

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”