CASCO - sfat va rog...

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

CASCO - sfat va rog...

Post by dbajan123 »

Date:

Proceed 1.4/109cp valoare 11565. Tre sa ajunga in 2 sapatamani [am deja seria]

Fapt:

Am cumparat masina pentru viitoarea mea sotie - care are carnet de conducere de aproximativ 1 an - si am fost sunat de un broker de asigurari [de la Generali recomandat de catre dealer, caruia tzin sa ii multumesc pe aceasta cale] care mi-a transmis ca asigurarea CASCO fara RCA ma costa 28 milione
Il intreb pe om de ce atata in conditiile in care un coleg de servici avand absolut aceeasi masina cumparata cu vre-o luna in urma a platit tot la ei [GENERALI] 18 milioane ????!!!???

Raspuns: "avem un punct la care, daca conducatorul auto are perrmis de mai putin de 3-4 ani plateste in plus". Am ramas socat si credetima ca mi se pare absolut ireal sa platesti apropae 10 MILIOANE [10 000 000 ROL/1000 RON] in plus numai pentru ca ai permis de mai putin de 3-4 ani

Ce va rog eu pe voi:
- sa imi spuneti cat ati platiti voi cei care aveti la Generali si cu o masina apropiata ca valoare de a mea?
- ca alt asigurator mai aveti si cat ati platit la el?
- dc unui alt "incepator" in ale condusului si care are CASCO i sa impus aceasta clauza?
- ce alti asiguratori sunt agreeati de servicurile KIA Bucuresti?

Va rog sa ma ajutati pentru ca vreau sa merg saptamana ce vine sa imi inchei asigurarea ca in momenul ce vine masina sa o am deja asigurata.

P.S. sunt sigur ca sunt si alte topicuri de genu asta dar asta al meu are ceva intrebari specifice asa ca sper sa nu fiu acuzat de spam al forumului .

VA MULTUMESC
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by Bonzai2 »

In principiu Casco se face la valoarea masinii,apoi se adauga diferite "optiuni" cum ar fi carnetul < 3-4 ani,etc... Eu am facut asigurarea la BCR unde la valoarea masinii de 17200 am platit 980 de euro pe un an,fara frannsiza. Cand am vorbit cu tipul de la BCR mi-a zis ca BCR are decontare directa cu oricine,inclusiv cu Kia. Daca te intereseaza sa vorbesti cu tipul de la BCR sa vezi oferta lui spune-mi si iti dau numarul lui de telefon.E super ok tipul.

Felicitari pentru masina.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by trutzydany »

salut!!
Eu tot la Generalli am casco +rca!!
dar am permisul de aproape 10 ani!!
Si am platit mult mai putin nu mai stiu exact cat!!
Dar sa sti ca toti asiguratorii au aceasta clauza peste tot in lume !!Eu am locuit o vreme in SUA si am avut de asemenea noroc ca am avut permisul din Romania cu mine si le-am putut dovedi ca am experienta si astfel am beneficiat de o reducere majora a politei de asigurare implicit a celei "RCA" de la ei (am uitat cu se numeste exact)!
Dar mai poti face o mica "jmecherie", daca tu ai permis de mai de multi ani poti face asigurarea pe numele tau si poti opta pe polita de asigurare Casco ,ca masina sa mai aiba inca un sofer!! Mai platesti cam 10 Euro in plus sau cam asa ceva !!! :D
Altfel nu stiu cum te pot ajuta ! Daca mai aflu ceva o sa-ti scriu !!!
Salut si drum bun tie si sotiei tale si sa va bucurati de masinuta voastra !!! :D
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by Bonzai2 »

trutzydany wrote: Dar mai poti face o mica "jmecherie", daca tu ai permis de mai de multi ani poti face asigurarea pe numele tau si poti opta pe polita de asigurare Casco ,ca masina sa mai aiba inca un sofer!! Mai platesti cam 10 Euro in plus sau cam asa ceva !!!
La BCR e asigurata masina indiferent de cine o conduce si nu am platit nimic in plus.

PS:Nu fac reclama la BCR(chiar nu ii suport) dar au avut cea mai buna oferta,inclusiv cea fara fransiza.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by dbajan123 »

trutzydany wrote: Dar mai poti face o mica "jmecherie", daca tu ai permis de mai de multi ani poti face asigurarea pe numele tau si poti opta pe polita de asigurare Casco ,ca masina sa mai aiba inca un sofer!! Mai platesti cam 10 Euro in plus sau cam asa ceva !!! :D
Altfel nu stiu cum te pot ajuta ! Daca mai aflu ceva o sa-ti scriu !!!
Salut si drum bun tie si sotiei tale si sa va bucurati de masinuta voastra !!! :D
merci pentru info dar as vrea sa fie pe numele ei. Legat de faza cu SUA asa e ai dreptate ...dar sunt sigur ca "neexperienta" in ale sofatului nu poate sa ajunga sa fie undeva la 30siceva% din valoarea unei polite
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

cysun_
Posts: 37
Joined: 14 Jul 2008, 16:53
Auto:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by cysun_ »

Eu zic sa mai intrebi si la alte firme, mi se pare cam mult. Si te sfatuiesc sa pastrezi tu masina, altfel o sa-ti para rau.
Cee'D Best 1.4 Kompass Blue

cmg_george

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by cmg_george »

Ti se pare absurd? sa vezi ce am patit eu tot la Generali (banca m-a obligat la ei... )... masina a fost 15700euro casco 1070 euro pe an(incus si asigurarea persoanelor din masina).
Cand am incheiat contrctul , era o rubrica la care scria vechimea permisului, le-am zis ca nu am... prin urmare au zis ca ma incadrez la 0-3 ani si se percepe un comision de risc sau asa ceva de ~10% :shock: le-am explicat ca nu am permis, deci riscul este 0 pentru ca eu nu conduc... in zadar ... le-am zis ca am sofer angajat cu experienta de 15ani... fix pix, nu conteaza, se presupune ca este masina mea si ca o sa-mi iau carnet deci comision de risc :shock: ... i love this country :)

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by dbajan123 »

deci dc ti-a zis ca acel comision e de 10% (+/-) inseamna ca: luand in calcul suma platita de colegu meu pe aceeasi masina ca a mea adica aprox 1900 ron + astia 10% inseamna undeva la 2200 ron deci aia in 600 ron care ia vrut de la mine unde se duc...

Ce oameni de nimik ...nush de ce dar am impresia ca era sa fiu pacalit
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

cmg_george

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by cmg_george »

nu este vorba de pacalit este vorba de politica lor tampita din punctul meu de vedere... este drept ca la incepatori exista un risc mai mare sa loveasca masina... dar este absurd sa te puna sa platesti in plus chiar daca nu ai carnet...

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by shpid3r »

@djbajan
Este descurajant cand vezi asa mare diferenta de preturi, insa asa este absolut la toti asiguratorii.
Eu am avut de ales intre mai multi asiguratori. Avand o ruda in domeniul asigurarilor, mi-a spus ca
- Tiriac ar fi nr 1 la noi la promptitudine de plata, insa si cel mai scump
- Generali este urmatorul pe piata, cu preturi o idee mai mici
Mi-a spus in niciun caz sa nu imi fac asigurare la Astra, Omniasig, Unita (si mi-a mai insirat cativa de care nu auzisem) pentru ca de cand bagi masina in service si pana iti dau banii dureaza si pana la 2 luni, si ai de ales ori ai 2 luni masina lipsa ori platesti din buzunarul tau si iti recuperezi banii candva in viitorul apropiat.
- Am intrebat de BCR Asigurari (am card de salariu la ei si sediul bancii aproape) si mi-a spus ca au scazut anul acesta preturile si au multi asigurati, pentru ca pe piata asigurarilor s-a introdus faza cu fransiza, multi au fugit de la asiguratorii scumpi (allianz si generali) si practic ceilalti au multe dosare de rezolvat si timpul de rezolvare a lor creste.

Nota: fransiza = partea din costul reparatiei pe care-l suporta asiguratul.

Acum, ce te doare pe tine: eu am permis de 2 ani si 11 luni, deci ma incadrez in grupa 1 de risc.
Daca faceam asigurarea pe numele meu, aveam 3400 ron la Tiriac, 2900 la Generali, 2800 la BCR Asigurari.
Daca faceam pe numele tatalui meu(avand permis de 16 ani), pentru ca puteam sa cumpar masina si pe numele lui, aveam 2100 ron la Tziriac, 1900 la Generali, 1750 la BCR. Asta in conditiile in care nu schimbam nimic altceva in polita.

Ideea este ca si RCAul scade pe acelasi principiu al vechimii, dar diferenta este de vreo 50 ron / an.
Asadar, daca nu e o asa mare problema sa fie pe numele tau (daca doamna ta nu este sensibila la acest aspect) scoti o economisire de undeva la 1000 ron/an). Daca este insa un subiect sensibil pentru voi, ia in calcul ca majoritatea asiguratorilor iti vor impune o fransiza (la start) obligatorie, intre 100 si 150 euro, si ca valoarea politei va fi mare pentru urmatorii 3-4-5 ani, chiar si daca n-ai incidente.

Va doresc sa considerati ca aruncati banii de casco pe geam si sa n-aveti nevoie de polita!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by MARS »

sunt de acord cu spider, am si eu un prieten care se ocupa de asigurari in bucuresti(e borker de asigurari) si el ma sfatuit ce sa fac, cel mai bine e sa cauti ceva care iti permiti si sa intre in categoria firmelor respectate(ominasig, bcr asigurari, allianz s.a.m.d).Din cate stiu eu, nu toti fac diferenta asta in ceea ce priveste vechimea permisului.
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by florin-adrian »

Eu mi-am facut CASCO la BCR Asigurari 623 euro platibili in 4 rate + RCA 260 LEI/an . La polita casco, am fransiza de 10 la suta pentru furt total, in rest le-am scos pe toate. Am inteles ca ar fi o promotie la cei de la BCR, sa ia cati mai multi, pormotia ar fi pana pe 15 septembrie, poate sa se prelungeasca pana la sfarsitul lunii. Succes. Eu le-am analizat pe toate, Generali, Unita, Omniasig si ca bani/oferta cel mai bine a iesit BCR.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by smotocel »

CASCO la Generalli, permis > 13 ani, fransiza 370 RON, ceed BEST, 11854 EUR = 1800 RON/an.

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by ionutz »

ARDAF - fara franciza,am facut la ei si RCA-ul ,mi-a facut o reducere(nu stiu cat e),valoare asigurata 11854 eur - suma 598euro/an
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: CASCO - sfat va rog...

Post by ciprianeagu »

Eu am Casco de 7 ani numaila Astra Pitesti...mi s-a schimbat ORICE, fara nici un comentariu, dosarul de dauna fiind gata mereu in aceeasi zi cand am dus-o la pozat...si am avut vreo 4 masini (inclusiv cea de acum) in acesti ani...Tiriac?!?...hmm, ma faceti sa rad cu promptitudinea lor! pai astept eu de 2 sapt un accept de plata, ca m-a lovit unu' care avea la ei...noroc ca a fost intelegator cel de la service si mi-a dat masina sa o pot folosi...
Se vede ce am in semnatura...52 eur / luna x 10 luni = 520 euro / an. Fransiza 400 ron. Astra.
Casco se face pe numele proprietarului.
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”