Prelungirea valabilitatii nr rosii de la 30 la 90 de zile

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Prelungirea valabilitatii nr rosii de la 30 la 90 de zile

Post by shpid3r »

Am gasit o informatie care cred ca e de interes pentru mai multi utilizatori, in special cei care au avut livrare in august pe final si septembrie... insa aveti grija sa nu o patiti:

Este oficială informaţia potrivit căreia "numerele roşii" vor fi valabile trei luni. Valabilitatea numerelor provizorii de înmatriculare pentru autovehicule a fost prelungită de la 30 la 90 de zile. Măsura a fost luată la solicitarea Registrului Auto Romîn, deoarece numărul de înmatriculări a crescut semnificativ în ultima perioadă.

Potrivit unui comunicat trimis de Registrul Auto Romîn, în primul semestru au fost înmatriculate lunar cîte 20.000 de maşini. Însă, în luna iulie, după introducerea noii taxe, numărul de maşini înmatriculate s-a dublat. Numărul maxim a fost atins în luna august cînd s-a ajuns la 50.000 de autovehicule înmatriculate.

O mare parte dintre autovehiculele care au fost aduse pentru înmatriculare sunt maşini vechi care nu au mai circulat de foarte mult timp şi care prezintă defecţiuni la sistemul de frînare.

În perioada martie-august au fost înmatriculate pentru prima oarã 146.386 de vehicule, din care 15.831, care reprezintă 10,81% din numãrul total, au fost respinse la prima înmatriculare. În acelaşi interval au mai fost înmatriculate 796.938 de maşini care nu se aflau la prima operaţie de acest gen, se mai aratã în comunicatul RAR.

Antena3.ro


Aceasta se intampla in cazul in care atunci cand te duci la RAR, perioada de asteptare depaseste 30 de zile. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile, stand la cozi cu dosarul ... de fapt in lege exista stipulat undeva ca prelungirea maxima se face la 90 de zile, tot cu pas de 30, dar in conditii speciale. Acum, mai noi, la conditii speciale intra si chestia cu asteptarea mai lunga de 30 de zile.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Prelungirea valabilitatii nr rosii de la 30 la 90 de zile

Post by Akbhar »

Deci in loc ca RAR-ul sa-si miste curu' si sa scada timpii de asteptare si sa proceseze mai multe masini mai repede, prefera sa lase toate cazanele in circulatie provizorie mai multe zile. Bravos!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Jucarieee
Posts: 138
Joined: 15 Jun 2008, 16:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prelungirea valabilitatii nr rosii de la 30 la 90 de zile

Post by Jucarieee »

Potrivit carei legi ? sau carei Hotarari sau carei ordonante?

trebuie sa fie scris undeva in MO despre asta.

eu nu cred asa ceva ... poate ma insel dar nu cred k ca se v-a intampla asa ceva deoarece toti dealeri de masini vor trimite cartile masinilor catre clienti sau catre banci sau catre societatile de leasing peste o luna

pe langa asta numerele provizorii sunt probabil valabile doar daca programarea la RAR depaseste 30 de zile (asta pt SH-uri cred)

si in plus tot trebuie sa te duci sa-ti elibereze alte numere provizorii deoarece expira autorizatia de circulatie provizorie...
I`m just a toy so ...don`t play with me !

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prelungirea valabilitatii nr rosii de la 30 la 90 de zile

Post by shpid3r »

pai nu este o lege, ci o masura temporara. Tocmai pentru faptul ca tot ai de mers din 30 in 30 de zile la eliberare de autorizatii, am scris si eu aici... ca a inceput sa apara prin mass media stirea asta si prima senzatie a fost sa zic "perfect,o inmatriculez la anul!"
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”