Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by un_ceed_city »

Pentru posesorii "cu vechime" din Constanta care, din pacate, au avut la un moment dat tangente cu societatile de asigurari am si eu o intrebare. Care societati au decontare directa cu cele 2 service-uri (Raver/Bosh nu-stiu-cum)? Va intreb asta deoarece am auzit povesti cu masini ce au asteptat un acord de plata si saptamani...Mai este si aspectul acela cu reteaua de service-uri "agreate" de asiguratori...situatie nu tocmai de dorit (cine isi doreste sa fie indrumat spre cine stie ce garaj cu pretentie de service pt. o reparatie?!). In principiu m-as cam orienta spre BCR (am auzit lucruri bune in ultima vreme despre ei), dar si alte opinii sunt bine-venite, mai ales de la "patiti". Multumesc anticipat.
Cee'd City 1.4, Pewter beige

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by bubu »

in nici un caz sa nu faci casco la omniasig si asirom...sunt patit cu ambele societati...buni sunt cei de la tiriac...dai si ceva mai scumpi ca restul

doru
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2007, 13:06
Auto:

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by doru »

eu am casco la ASIBAN si am avut de vopsit partea dreapta am facuto la BOSH si nu am avut probleme cu acceptul de plata .

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by Billy »

Eu am de schimbat bara spate la Bosch Service. Asigurarea o am la Omniasiag. Inca nu am luat masina de la service. Te anunt cand termin cu formalitatile.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by radu84 »

Eu iti recomand GENERALI. Au decontare directa cu RAVER si BOSCH Car Service. S'au comportat exemplar in cazul meu - dauna totala. Eu eram deja pregatit de scandal (deh, Romania), dar spre surprinderea mea nu a fost cazul. :)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by un_ceed_city »

Multumesc pentru raspunsurile prompte si propun sa pastram acest topic "viu", completandu-l in timp cu pareri/opinii/experiente despre/cu societatile de asigurare "constantene".
Cee'd City 1.4, Pewter beige

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by Malte »

Eu,pt al doilea an am facut la BCR,433 euro pt o valoare asigurata de 10547 euro,fransiza 10% la furt total,100 euro fransiza de eveniment.Inainte am avut la Omniasig,la reinnoire imi cereau 590 euro.N-am folosit casco pana acum,desi am destule semne de "buna purtare".
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by Billy »

Am rezolvat cu bara spate. Dus masina luni, vineri m-au sunat sa ma duc s-o iau (Bosch Service). Oameni de treaba, imi dadeau masina si fara acceptul de plata (dar dupa plata fransiza de 100 euro).
Mers la Omniasig pt. accept de plata (a durat 5 zile), in rest nu au fost probleme nici cu ei nici cu Bosch.
Timp total masina stat in service = 10 zile.
Am intrebat la Bosch Service, cum colaboreaza cu soc de asigurari.
Cel mai bine cu BT Asigurari, Generali si Tiriac.
Unita si Omniasig cu mici intarzieri la accept plata, dar OK.
Restul nici nu au fost amintiti.

La anu' cred ca fac la BT Asigurari.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Asigurare CASCO- Constanta la ce soc.?

Post by Billy »

poate offtopic dar intreb.......

Stie cineva, piesa schimbata pe Casco (aia defecta), dupa inlocuire se poate recupera de proprietar.
Eu am avut bara spate putin lovita, in rest era buna.
Cei de la Bosch Service nu mi-au zis nimic atunci, am aflat de la un amic cum ca se poate recupera piesa.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”