Asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Asigurare CASCO

Post by touche »

Am fost ieri pe la cateva societati de asigurare.
Mai sunt 2 zile si expira CASCO pentru masinuta mea ceed 1.4 benezina

Dintre societati cea mai avatajoasa oferta mi se pare cea de la BCR (tot acolo aveam si pana acum) numai ca diferenta mare de pret dintre BCR si concurenta mi se pare cel putin suspecta.
La BCR e 420 Euro (cu fransiza )
Celelalte variante ar fi in jur de 600 Euro, iar la Tiriac as ajunge chiar la 860E fara nici o fransiza.

Nu am apucat sa vad care sunt EXACT clauzele din contract (la BCR), si daca cineva le cunoaste va rog sa postati aici.


Constatari:

La ASIROM CASCO casco ar fi aprox 600E si partea interesanta era faptul ca la primul eveniment fransiza era 100 E, la al 2'lea fransiza se majora la 200E iar la al trei-lea eveniment contractul nu mai era valabil. Adica nu mai erai despagubit. Ceva de genul asta. :shock:

O alta constatare interesanta la ASIBAN.
Beneficiez de reducere de 5% in cazul in care am sistem de alarma.
Beneficiez de reducere de 10% daca am si sistem GPS platit.

Daca am si alarma si GPS reducerea totala care mi se acorda este de fix 5% :mrgreen: =D> (asadar daca aveti si gps nu care cumva sa suflati o vorba despre alarma de la mashina)
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Asigurare CASCO

Post by akm »

Eu am asigurare la FATA Asigurari(Grup Generalli Asigurari) , inainte sa spui ca e dubioasa societatea de asigurari eu am testat din pacate deja seriozitatea ei pe pielea mea am avut un accident si baietii au fost foarte ok s-au miscat foarte repede au platit tot si nu au facut nazuri la schimbat de piese ce se puteau repara.
Asta e oferta de la broker ul de asigurari pe care am primit-o eu de la FATA.
3.Societate asiguratoare: FATA Asigurari (Grupul Generali)
Suma asigurata:11 583 eur ( determinata de pretul de nou al autoturismului, corectat cu uzura)
Prima de asiguare:469 eur/an plata in rate
446 eur/an integral
Fransiza 0%
Riscuri asigurate: avarii, accidente, furt.
Riscuri suplimentare incluse in asigurare: conducerea autoturismului de alte persoane, vandalismul.
Trebuie sa recunosc ca am avut mari emotii legate de asigurare cand mi-a pocnit individul masina dar m-am linistit repede cand am contactat societatea de asigurari si am vazut cum se misca treburile.
Ca sa ai termen de comparatie la Asiban a durat aprox luna pana mi-am vazut banul de la ei (am platit eu din buzunar reparatia , altfel ar fi stat masina in service asteptand acceptul de plata cam o saptamana din spusele service ului).
La astia de la FATA au dat acceptul in 2 zile decont direct cu IMG (am asteptat piesele 3 saptamani dar asta e alta poveste :)) )

A si de la BCR aveam :
Societate asiguratoare: BCR Asigurari
Suma asigurata:11 583 eur nou
Prima de asiguare:663 eur/an plata in rate
630 eur/an integral
Fransiza 100 eur/ eveniment la avarii partiale
Riscuri asigurate: avarii, accidente, furt.
Riscuri suplimentare incluse in asigurare: conducerea autoturismului de alte persoane, vandalismul.

2.Societate asiguratoare: BCR Asigurari
Suma asigurata:11 583 eur nou
Prima de asiguare:602 eur/an plata in rate
572 eur/an integral
Fransiza - 10% pentru riscul de furt total-in cazul furtului total societatea de asigurare va despagubi 90% din suma asigurata.
- 100 eur/eveniment la avarii partiale
Riscuri asigurate: avarii, accidente, furt.
Riscuri suplimentare incluse in asigurare: conducerea autoturismului de alte persoane, vandalismul.

bafta la alegere !
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Asigurare CASCO

Post by doringvd »

nu ai de ce sa-ti faci griji, probabil ai extindere la polita anterioara...si asa se explica.
eu platesc 620 euro/an-full casco fara fraciza la o valoare de 10600 sau pe acolo iar la poita precedenta am platit 617 la o valoare de 11996 euro,ambele platite in 4 rate) La FATA am avut cateva dubii ,nu asigura vandalismul si mai erau cateva chichite, de aceea am preferat sa prelungesc cu BCR.

ps: vi la intalnire :?:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Asigurare CASCO

Post by mrs »

arunca o privire si la credit europe eu acolo am si este 462 euro fransiza doar la furt total 10% si vandalism numai la evenimente sportive si mitinguri
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO

Post by xp »

doringvd wrote:nu ai de ce sa-ti faci griji, probabil ai extindere la polita anterioara...si asa se explica.
eu platesc 620 euro/an-full casco fara fraciza la o valoare de 10600 sau pe acolo iar la poita precedenta am platit 617 la o valoare de 11996 euro,ambele platite in 4 rate) La FATA am avut cateva dubii ,nu asigura vandalismul si mai erau cateva chichite, de aceea am preferat sa prelungesc cu BCR.

ps: vi la intalnire :?:
Eu am la FATA si am asigurat si vandalismul
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Asigurare CASCO

Post by akm »

FATA asigura si vandalismul in aceeasi bani!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Re: Asigurare CASCO

Post by sik81 »

atatea discutii cu vandalismul asta... sa imi demonstreze asiguratorul mie ca cine zgarie o masina cu cheia e rau voitor, si daca nu vrea sa despagubeasca ori ii dau in judecata ori ii bag un picior pe portiunea zgariata si o declar la politie ca am lovit-o eu de un stalp in timp ce incercam sa parchez
deci chestia cu vandalismul in ochii mei e zero... nu ca eu as avea inclus in casco vreo chichita de genul acesta...
iar la faza cu fransiza mi se pare cea mai mare aberatie... dle asigurator daca e de ce mai practici si malus la reinnoirea politei
si mai uitativa dupa o chichita in contractul de casco, unii asiguratori au obiceiul so faca ( la politele neachitate integral)
in cazul unei daune, daca valoarea reparatiei depaseste prima de asigurare anuala el are dreptul sa iti ceara sa achiti si restul de rate, altfel nu iti face plata

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Asigurare CASCO

Post by Bonzai2 »

sik81 wrote:deci chestia cu vandalismul in ochii mei e zero...
Am vazut la stiri acum vreo 2 saptamani cum pe 2 masini a fost aruncata vopsea,dar cu galeata nu asa...Politia a declarat ca a fost vandalism.Poate tu personal nu o sa patesti asa ceva,dar poate vine vreun idiot cu vreun spray cu o nuanta de roz si iti o dunga pe masina.Atunci cum o sa le mai explici celor de la asigurari/politie ca nu e vandalism? Si probabil ca mai sunt ceva exemple.Probabil intr-o tara mai civilizata unde daca nu platesti un loc de parcare inseamna ca intradevar nu este al tau, nu iti va trebui si aceasta clauza :D .Dar la noi eu cred ca merita din plin.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Asigurare CASCO

Post by touche »

doringvd wrote: ps: vi la intalnire :?:
Nu stiu..sper.


Cred ca trec azi pe la BCR sa fac asigurarea la ei.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”