Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by un_ceed_city »

E posibil ca pana la sfarsitul saptamanii in curs sa-mi livreze si mie un mult asteptat Cee'd City. La momentul actual am seria de sasiu si masina-i achitata integral. As dori sa aflu de la "patiti" care-i procedura de intocmire a celor 2 polite de asigurare: cea obligatorie si cea facultativa (cu raportare in timp la data livrarii masinii). Am dat un amplu "search" pe forum, dar nu prea m-am lamurit; am citit printre randuri ca sunt proprietari care si-au ridicat masina de la reprezentante avand CASCO deja incheiat. Eu la fosta masina am incheait CASCO dupa ce "m-am ars" cu un eveniment rutier, autoturismul fiind deja inmatriculat (RCA a fost incheiat in momentul livrarii, la sediul dealer-ului).
Cee'd City 1.4, Pewter beige

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by iulian2007 »

avand seria de sasiu (celelalte date le cunosti, cilindree, an fab,etc), deja poti merge sa-ti inchei asigurarea casco si RCA (la asta urmand sa revii la asigurator pt completarea unor date. eu unul asa am procedat
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by sik81 »

casco se face doar pe baza facturii, aceasta poate fi si o proforma din care sa reiasa pretul si seria de sasiu...
RCA-ul cauta sa til faci tu si te duci cu el cand ridici masina, insa va mai dura circa 1 ora pana sa iei masina pentru ati da numere si autorizatie provizorie; asta datorita diferentelor f mari de preturi la rca sa nu te trezesti cu vreo surpriza...
deocamdata cel mai ieftin rca se incheie la euroins (fost asitrans)
PS datele tehnice pentru incheoerea rcaului cerele de la dealer...

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by shpid3r »

daca faci asigurarea obligatorie si cea optionala la acelasi asigurator, majoritatea iti vor oferi cartea verde gratis (extinderea asigurarii pentru strainatate). Si diferenta de pret la RCA de la un asigurator la altul nu e asa de mare... eu cred ca poti sa mai dai 30-40 ron si sa beneficiezi si de cartea verde.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by Ogy »

RCA poti sa-l faci la dealer (prin telefon e si mai simplu), diferenta nu este mare decat sa stai sa umbli pe strazi.
Casco daca ai o cunostinta ceva, vorbesti dinainte sa iti vina masina, sa iti "rezerve" o polita casco incepand cu data livrarii.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by dbajan123 »

eu unu l-am rugat pe dealer sa imi zica o data aproximativa la care va sosi masina ...am mers inainte cu 2 zile la BCR unde mi-am facut casco si Rca pe baza facturi proforme si a seriei de sasiu.

iti recomand sa nu pleci cu masina fara casco mai ales in traficu asta din bucuresti
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by un_ceed_city »

Multumesc pentru raspunsuri.
Cee'd City 1.4, Pewter beige

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by sik81 »

ar fi bine sa fie vorba doar de ordinul zecilor dar sunt diferente si de ordinul sutelor
iar cu extinderea de casco eu am negociat cu asiguratorul si mi-a inclus-o in polita casco in aceeasi bani

baloo
Posts: 92
Joined: 02 Oct 2007, 14:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by baloo »

Salutare,
acelasi lucru se intampla si cand o iei pe credit auto si este cesionata polita casco in favoarea bancii .
Polita casco trebuie sa o inchei in momentul semnarii actelor de credit asa ca o proforma este okay si cred ca orice asigurator iti va face polita casco bazata pe proforma .
Iar RCA-ul cum spunea cineva mai sus il poti face la aceeasi companie si astfel vei avea extinderea teritoriala a politei casco.

O zi buna,
Kia Cee'd 1.4 SW Start culoare Piston Grey- jante tip C, AC, tetiere active,scrumiera,ESP,consola DLX,cheie briceag,scaune incalzite,pachet piele,proiectoare,pachet electric,USB,lampa lectura
B-18-DAJ
ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.ro/jilavudan/Shrekuletzul
ODO 61200KM :)

Acum si cu GPL :)
Up and running
Consum 9%

radumc
Posts: 34
Joined: 22 Sep 2007, 09:48
Auto:
Location: craiova
Contact:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by radumc »

rca nu conteaza foarte mult unde il faci , risti in cel mai rau caz ,atunci cand alegi o varianta no name sa fi dat in judecata in cazul in care lovesti pe cineva si compania la care ai facut rca nu plateste dauna(exista precedente).
in cazul asig casco trebuie sa vb intai cu cei de la service cu ce companii de asig au conventie, ei iti vor da 4-5 nume iar de acolo tu iti poti alege ce-ti convine in functie de pret-franciza-vandalism acoperit....
bafta

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Nelamurire-CASCO(+RCA) inainte de livrare?

Post by patton »

daca inchei si rca si casco la aceeasi companie poti negocia unele reduceri la rca, sau cum spunea shpid3r, extinderea asigurarii pentru strainatate -gratis. oricum, se poate negocia. poti merge la asigurator ca la piata, nu ai nimic de pierdut.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”