Surpriza neplacuta la casco generali

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
flendurica
Posts: 34
Joined: 21 Jan 2008, 13:36
Auto:

Surpriza neplacuta la casco generali

Post by flendurica »

Azi am prelungit polita casco cu inca un an. Findca am avut un eveniment, conform contractului semnat(bonus malus) urma sa-mi creasca polita cu 15%, insa surpriza, aceasta a crescut cu 30%. Explicatia brokeru-lui a fost ca au un program instalat care calculeaza automat suma de plata, fara sa mai tina cont de contractul semnat de ambele parti! Pentru mine a fost destul de neplacut momentul, nu pentru diferenta de bani cit pentru seriozitatea celor ce administreaza societatea.
KIA CEE'D, Mars Red, 1.4 GSL LX BEST, 2008

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by ida01ro »

...si de ce nu ai apelat la alte oferte CASCO? asta a fost cea mai buna, chiar si cu 30% in plus ?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

flendurica
Posts: 34
Joined: 21 Jan 2008, 13:36
Auto:

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by flendurica »

In urma cu un an aveau preturile cele mai mici, acum nu am mai studiat piata.
KIA CEE'D, Mars Red, 1.4 GSL LX BEST, 2008

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by Edu »

Trebuia sa le dai cu contractul in cap, deaia ai semnat contract, ca sa se respecte. Parerea mea e ca tu esti de vina, stii cum e: nu e prost cine cere...
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by bobbo1981 »

Nu e ceva de dorit dar intradevar 99% din vina iti apartine pentru ca ai semnat un astfel de contract.

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by c.ciprian »

Contractul este legea partilor! Daca este vorba de o asigurare pentru persoana fizica, te poti adresa ANPC. Daca e persoana juridica... nu ai alta solutie decat sa ii dai in judecata.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by cmihai »

pai cine te obliga sa ramii in continuare la ei
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Surpriza neplacuta la casco generali

Post by shpid3r »

Malusul aplicat politei nu este fix, este drept ca este un procent, dar acel procent depinde de clasa de dauna (sunt niste trepte). - informatia asta o am de la un broker de asigurari, prieten de familie.

Totusi, 30% este foarte mult.
Mai toti dealerii au implementat un program ce calculeaza automat politele si brokerii nu mai pot interveni (tocmai pentru ca firmele de asigurari pierdeau destul de mult cu bonusurile oferite ad hoc de agenti). Omul nu prea are cu ce sa te ajute si din cate cunosc eu despre piata de asigurari nu te-a furat (cel putin nu el).

Daca nu ai semnat, solutia ar fi sa te adresezi altor companii de asigurari (vezi ce suma iti cer ei si cere calculatii si la altii).
Inca mai poti sa faci asta, vreo 2-3 ani, pana vor incepe sa tina o evidenta comuna, ceva ca Biroul de Credite.

Tine seama de faptul ca valoarea masinii (pentru asigurator) scade cu 10% / an (adica dupa primul an, BESTul, initial de valoare 11.854 E, va valora pentru asigurator 10668.6 E). Eu fac asigurare CASCO de 6 ani si in 5 din ei au incercat sa nu tina cont de acest aspect.

Daca ai semnat... incearca sa nu-ti faci sange rau prea mult... si daca ai un eveniment, fie si minor, nu te sfii sa repari tot ce se poate pe polita... Macar la anul incerci alta companie.

Drum intins!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”