Precontract rezervare Ceed

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply

Ce s-a semnat la lansarea comenzii?

Precontract de rezervare (fara data de livrarea, doar configuratia masinii si optionalele)
21
75%
Contract (cu date de livrare, penalitati pentru nerespecatera contractului si tot restul ce intra intr-un contract)
4
14%
O alta foaie, care nu continea nici macar configuratia
0
No votes
N-am semnat nimic
3
11%
 
Total votes: 28

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Precontract rezervare Ceed

Post by igor_tsr »

Dealer-ul numeste foaia A4 pe care scrie configuratia masinii comandate si toate optionalele "Precontract de rezervare". In baza acestui precontract leasing-ul mi-a facut dosarul. Cand a fost aprobat dosarul dealer-ul a emis o proforma si s-a facut plata a 15% din valoarea masinii. Fiind plata facuta, precontractul de rezervare a intrat in vigoare si a fost lansata comanda la fabrica.

Asta ce am reusit sa reconstruiesc eu pana acum. Intrebare catre ce-i care si-au primit masinile. Ati primit ceva aditional la acel precontract de rezervare cand a venit masina? Ati primit ceva act in plus cand ati facut plata?

O alta intrebare, daca exista vre-un economist/jurist pe forum. Cat de corect ca fluxul documentelor sa fie ala descris mai sus? Din cate stiu ca Skoda contractul din start este cu termen de livrarea, nu abureala de precontract de rezervare de la KIA.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Nici una din variantele de mai sus.
Am semnat Comanda nr...
Care conmtinea:tipul autoturismului, culoare si optionalele cu pret in dreptul fiecaruia, total valoare DDP.
Pe comanda era trecut si termenul de livrare de 60 zile, valoarea avansului de 10% suma pe care in cazul in care renunti sunt indreptatiti sa o retina si conturile Kia Romauto in care se va face plata la cursul HVB din ziua platii.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

La fel ca Gerula, dar la mine scrie : Precontract de rezervare -Comanda si are si termen de livrare 30.08.07. TAxa comanda 3.938.90 RON. Si mai scrie ceva: "TAXA SE RETURNEAZA LA DATA LIVRARII MASINII" .
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Se pare ca in Bucuresti, cei care au facut direct la importator au primit altfel de acte. Ce nu-i direct la importator ara altfel.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Eu am primit precontract de rezervare in care era trecut:
- versiunea autoturismului
- culoare
- optionale
- masina se achita integral
- perioada de livrare 25.07.2007

Deoarece am achitat integral, am mai primit si un precontract de leasing si factura fiscala.

Masina a venit in Constanta pe 25.07, ridicata de la dealer pe 27.07.2007
La ridicare am primit factura si proces verbal de receptie.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Precontract rezervare cu:
model
culoare
dotari optionale
pret
atasat, o foaie cu stampila si semnatura cu configuratia standard Base
fara termen de livrare

Dupa sosirea seriei, am primit proforma necesara la banca ptr creditul auto
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

DragosKIA

Post by DragosKIA »

Precontract rezervare cu:
model
culoare
dotari optionale nu ca e BASE
pret
termen livrare 1 luna
atasat, o foaie cu stampila si semnatura cu configuratia standard Base


Dealerul a emis proforma catre leasing, s-a aprobat dosaru, am achitat avansu la leasing, dealeru a emis factura catre leasing, pe care este trecuta seria masinii, leasingu a platit masina
Masina comandata era pe stoc, in curtea fabricii.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Am citit aseara mai exact scrie:

Precontract comanda
Termen:60 zile lucratoare
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

La mine nu scrie in precontract data de livrare. M-am luat in gura cu dealerul, dar ei ziceau ca depinde doar de importator nu de ei. Noroc ca imi place prea mult masina sa altfel ii salutam din mers.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Am facut CONTRACT.
Care contract e f. prost intocmit ... si daca eram baiat rau faceam un scandal. Dar avand in vedere ca dealerul a fost ok, si mashina (de fapt seria) a venit la termen (ba chiar inainte) am lasat'o asha.

1. In contract era prevazuta ca achitarea avansului se va face la cursul de cumparare EURO la banca UNICREDIT TIRIAC

Problema e ca acest curs e mai mic decat cursul de vanzare...iar diferenta e semnificativa:

Cursul de cumparare: 1E = 3.30
Cursul de vanzare: 1E = 3.40

Ceea ce inseamna ca la o valoare de 15.000 Euro diferenta dintre cursuri ar duce la suma de 1500 RON (care suma nu e chiar mica).

Si cand am achitat avansul si cand am achitat toata suma sa calculat luand in calcul cursul de vanzare. I'am atras atentia dealerului ca in contract e stipulat altceva dar el a incercat sa ma convinga ca de fapt prin "curs de cumparare" se intelege "curs de vanzare" :lol:
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”