Am ramas fara carnet !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

Radoo wrote:Omu' daca nu-i mustrat nu se invatza minte. Oricum majoritatea nu din rautate au spus ce au spus.
Te-ai exprimat gresit: NIMENI nu a spus ceva cu rautate.
Toti au povestit din experientele personale. Acesta este si scopul unui forum: sa invatam din greselile altora, nu din ale noastre.
membru al clubului SpiteColorate.ro

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by mihay »

oricum eu am impresia ca nu ne spui tu totul exact cum s-a intamplat. lipseste ceva. greu imi vine sa cred ca aia ti`au luat permisul doar dupa nr de inmatriculare si in Bucuresti unde sunt cat de cat corecti fata de altii. De ce te-a oprit ? care a fost motivul? erai singur in masina? acum daca ti-ai descarcat constiinta si ti`ai luat "premiul" de ce nu te tii de capul politistului care te-a jignit si ce zici tu ca ti`a mai facut. timp ai 90 de zile sa dai cu sumbsemnatul pe la BPR sau pe la Parchet...

LE: acelui martor oprit exact asa i se spune. v-am oprit pentru ca dl X a fost depistat conducand sub influenta bauturilor alcoolice si refuza sa semneze. El semneaza ca martor ASISTENT , nu ca martor OCULAR. ce-i drept poate fi chemat in instanta. el certifica intr`un fel faptul ca tu ai fost prezent acolo si ca ai refuzat sa iei la cunostinta sanctiunea.

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Am sa cer reducerea suspendarii la 30 zile. Nu am mai avut carnetul suspendat, nu am avut evenimente in trafic (in ullimii 6 ani de carnet), nu am puncte, voi sustine examenul de 15 intrebari. Dupa cate m-am informat am fost identificat doar dupa numarul de inmatriculare prin informatii oferite de serviciul 112, oricum politistul cu pricina ma cunoaste, probabil de acolo a stiut ca sunt si proprietarul masinii. Dupa cum ai spus si tu mihai, martorul a fost doar asistent la refuzul meu de a semna (oricum am semnat aseara). Mi-am dat seama ca nu merita nervii, timpul si banii stricati ca sa ii fac rau unui idiot cu 4 clase care chiar daca va fi sanctionat nu va intelege nimic. Cat tine de faptul ca nu va spun tot (daca erai atent observai ca sunt din ARAD) ... e treaba ta ce crezi, cum crezi si ce afirmatii aduci asupra persoanei mele. Toata stima.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Gerula »

Cu deosebit respect si simpatie pentru GeorgeC aradean, posesor de Cee'd cam de acelasi "leat" , nu cele 2 berule sunt problema, ci riscul de a fi implicat intr-un eveniment in urma caruia chiar daca nu ar fi fost vinovat de producerea lui, rezultatul pozitiv al etilotestului ii transfera intreaga responsabilitate, nemaivorbind de faptul ca nici nu mai poate fi vorba de vreo despagubire. Societatile de asigurari nu platesc daca rezultatul etilotest este pozitiv chiar si cu 0.001%.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Corect. Am stiut acest lucru cand m-am urcat la volan, mi-am asumat aceasta responsabilitate, cand am fost prins am acceptat masurile luate impotriva mea (in prima faza, cat discutam omeneste). Na...m-am gandit foarte gresit la faptul ca aveam de mers 400 m pana acasa si ce se poate intampla.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Si ca sa incheiem discutia intr-un ton vesel :

Politia rutiera la locul accidentului discutand despre importanta purtarii centurii de siguranta:
- Uitati-va la acest om care nu a purtat centura: cap rupt, mate pe parbriz, ochi in pomi, fara maini...
- In schimb, uitati-va la cel care a purtat centura... parca-i viu!
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by mihay »

pai esti din Arad? te-a oprit in Bucuresti sau in Arad? Deci clar te`a oprit ca nu aveai centura, tu nu ai avut actele, te`a cautat si de alcool si te`a prins. Cum adica te cunostea? in fine. succes in reducerea perioadei

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

what? . Aveam centura...de unde ai dedus tu ca nu aveam centura?
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

cmg_george

Re: Am ramas fara carnet !

Post by cmg_george »

Cum sa mergi in Ceed-ulica fara centura ca te face cu nervii :)

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by bobocaty »

Uite ca si eu am luat amenda pentru "nepurtare de centura" cu toate ca cidulik nu te lasa...politistul m-a oprit de fapt pentru ca am trecut pe rosu.Se intampla in seara de 1 martie in Grozavesti(Bucuresti).Se formase o coada interminabila de masini pentru ca nenea politistul statea la panda.Nestiind de prezenta dumnealui in intersectie si de faptul ca bosorogul din fata mea a oprit la galben,cu toate ca avea timp sa treaca,m-am enervat si l-am depasit si am intrat in intersectie pe culoarea rosie.Bucurie mare pentru mine care nu vazusem ca nenea era acolo.Coboara el din masina,ma opreste si imi ia actele.M-am rugat de el 10min sa ma lase,k e prima abatere(chiar era) si ca ma grabeam.A fost un baiat foarte de treaba si m-a lasat sa plec doar cu 2 pct de penalizare si amenda de 60lei.Mentionez ca nu l-am "atentionat" cu absolut nimik si mi-am asumat toata vina de a incalca regulamentul si stiu ca am fost un idiot,dar temperamentul indus in bucuresti nu prea ma bucura.De acum inainte o sa stau in banca mea si o sa astept potol randul meu.Am vazut ca nu merita sa risti viata pentru 5minute amarate.
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Dannyboy »

era mai bine daca nu postai chestia asta. Nu stii cine citeste si poate i-ai facut un rau politistului.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”