BT sau FATA ?!?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...

Unde sa fac casco?

BT Asigurari
11
58%
Fata Asigurari
8
42%
 
Total votes: 19

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by Ajax26 »

Cred ca am mai explicat pe aici. Fata chiar face parte din grupul Generali - insa din Generali- Italia - fiind divizia lor pe asigurari agricole.
Generali Romania nu are nici o legatura cu Fata - ei apartin de Viena si mai nou s-au unit cu PPF Holding din Cehia.
Problema cu Fata este ca au vandut fara cap de vre-o doi ani si acum s-au trezit sa limiteze pierderile. Si-au schimbat si conducerea si acum sunt intr-o reorganizare. Asta nu inseamna insa ca nu platesc daunele.
Este adevarat si ca reziliaza politele cu daunalitate mare - eu stiu ca acest lucru se intampla dupa a 2-a dauna - deci 2 daune despagubesc dupa care reziliaza polita. Este trecut in conditii si este dreptul lor dar acest lucru le creeaza probleme mari de imagine dupa parerea mea.
Singurul lor avantaj in momentul acesta este ca vand fara fransiza si cu niste cote destul de ok
Ca si concluzie : daca ma intrebati acum cateva luni va recomandam Fata - acum insa ar fi de evitat datorita acestei politici de reziliere a politelor neperformante.

Bt-ul s-a unit cu Asiban si Otp sub GroupAma - teoretic asta le da stabilitate. Nu sunt chiar alegerea mea nr.1 insa sunt ok. Oricum nu te trezesti cu polita reziliata peste noapte.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by ady85btz »

Am facut azi polita la BT si m-a costat 560 euro,plata in 4 rate cu o singura fransiza de 100 euro la eventiment.A fost cea mai buna oferta raportata la seriozaitate/calitate/plata
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by valy »

Sfatul meu sa nu va faceti asigurare la FATA.. Am un prieten care are un Hyundai i 10 si e asigurat la FATA ,in ianuarie a avut ghinionul sa constate ca are parbrizul crapat probabil de ll o piatra .A trebuit sa astepte 3 luni ca sa ii dea acceptul de plata pentru un amarat de parbriz pt. o masina de 8 000 de euro si asta ca a dat zeci de telefoane si el si brokerul ...asta e F.A.T.A
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by Ogy »

Multumesc de confirmare ady. Se pare ca o sa imi reinoiesc polita tot la ei.....

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by bogdan_o »

Nici eu nu v-as recomanda FATA. De BT nu stiu asa ca nu ma pronunt. Am un prieten care a avut probleme cu ei (i-au decontat numai o parte din reparatie si asta la vreo 3 saptamani dupa ce masina a fost gata) si am citit si pe alte forum-uri impresii nu tocmai favorabile.

Un alt prieten isi facuse asigurare la (fosta) Interamerican si cand a avut accident (nu din vina lui, dar a ales sa-si repare masina pe Casco pentru ca cel care l-a lovit nu a mai venit la Politie si nu avea cum sa astepte sa se termine ancheta) cei la asigurari l-au pus pe el sa plateasca reparatia si apoi, ca tacamul sa fie complet, nu i-au decontat decat o parte.

Dai un ban dar stai in fata poate nu e cea mai fericita exprimare, mai degraba dai un ban dar stai linistit. Eu am la Allianz, frate-miu la Generali.

Oricum economia care o faci la prima de asigurare e nesemnificativa comparativ cu cat ar trebui sa platesti si sa alergi dupa in cazul in care ai probleme.
pai pe mentalitatea asta multi se bazeaza sa nu-si ia Kia... :lol:
Pe bune, cati dintre voi si-ar mai fi luat Kia daca ar fi avut bani sa-si cumpere o masina mai buna?

La masini poate e mai greu sa "dai un ban ca sa stai in fata" dar la asigurari sumele sunt mai mici si eu zic ca nu merita sa va zgarciti si sa alegeti o societate no-name decat daca aveti vreo pila ceva si in caz de Doamne fereste problema se rezolva usor.

Eu ma gandesc cum de e posibil ca o societate gen Fata sa ofere asigurari atat de ieftine in conditiile in care societatile renumite nu pot. Singura explicatie e ca o societate gen Fata va cauta sa plateasca cat mai putin in cazul unei pagube si aici inteleg ca te-ar putea trimite la un alt service cu care are decontare directa, service care s-ar putea sa nu fie agreat de producator, ca in loc sa-ti dea inlocuire pentru un reper lovit prefera sa-ti dea reparare etc.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by MihaiM »

Si eu era sa-mi fac CASCO la BT dar cand am auzit ca n-au vandalism am facut la FATA. Oricum e o loterie si depinde mult de persoana cu care ai de-aface. Ca si la service dealtfel :)

dinamovistull_yo
Posts: 5
Joined: 16 Apr 2009, 16:23
Auto:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by dinamovistull_yo »

trebuie sa imi reinnoiesc si eu casco si ...asavea de ales bt si fata generalli ..ce m-ati sfatui ... am avut casco la alintz dar mi s-a ..parut scump 30 mil + franciza de 5 mil .. ast un rrasp pls

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: BT sau FATA ?!?

Post by xp »

Si eu am avut la FATA imi expira pe 3 iulie .Mai am timp de meditatie .Am platit 420 lei la 3 luni si cu vandalism inclus .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”