Cod rutier - depasire

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Micutzul007
Posts: 33
Joined: 11 Mar 2009, 19:41
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Cod rutier - depasire

Post by Micutzul007 »

Buna ziua. Azi mi s-a luat permisul pentru ca am terminat depasirea pe linie continua, desi am inceput depasirea pe cea discontinua. Ziceti-mi si mie un link exact cu legea, pentru ca, din cate stiu eu, daca am inceput depasirea pe linia discontinua nu au de ce sa-mi ia permisul. Nici macar nu am fost inregistrat de radar. Astept un raspuns urgent. Ms frumos.
Mic si rau!

cmg_george

Re: Cod rutier - depasire

Post by cmg_george »

Daca ai calcat linia continua are tot dreptul sa-ti dea amenda/ridicat carnet :)

Micutzul007
Posts: 33
Joined: 11 Mar 2009, 19:41
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by Micutzul007 »

Pe mine ma intereseaza articolul din codul rutier. Cand am inceput depasirea era linie discontinua, adica intrerupta. Ma intereseaza legea in care spune ca, daca termin depasirea pe linie continua imi ia permisul. Ideea e ca el a scris cu mana lui la obiectii ca am inceput depasirea pe linie discontinua.
Mic si rau!

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by Pasareyo »

daca nu era nicio inregistrare video sau foto trebuia sa contesti pe procesul verbal si era cuvantul tau impotriva cuvantului lui. aduceai un martor k ai depasit p linie intrerupta si la revedere.
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

cmg_george

Re: Cod rutier - depasire

Post by cmg_george »

@Pasareyo nu cred ca este valabil daca erau doi politisti (asa cum este normal)

Articolul nu-l am dar eu stiu ca o depasire este corect efectuata daca este facuta fara a incarca indicatoarele/marcajele rutiere. Simplu nu?

Micutzul007
Posts: 33
Joined: 11 Mar 2009, 19:41
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by Micutzul007 »

cmg_george wrote:@Pasareyo nu cred ca este valabil daca erau doi politisti (asa cum este normal)

Articolul nu-l am dar eu stiu ca o depasire este corect efectuata daca este facuta fara a incarca indicatoarele/marcajele rutiere. Simplu nu?
Pe mine articolul ma intereseaza sa vad ce scrie exact acolo !
Mic si rau!

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Cod rutier - depasire

Post by gguramulta »

incercati sa va uitati aici http://www.legislatiarutiera.ro/indexm/ ... onala.html

sunt mai multe cauze :

uitati-va in josul paginii la punctul d) 6 puncte penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
si acolo gasiti punctul 9. sschimbarea directiei de mers prin viraj spre stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie;

apoi ar mai fi contraventie si se sanctioneaza cu retinerea permisului de conducere pe o perioada de 30 de zile:
1) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu cale ferata.

poate exemplele care ti le-am dat nu sunt cazul tau..dar acceseaza site-ul care l-am scris mai sus si citeste, daca consideri ca ti s-a facut o nedreptate , nu uita sa faci contestatie in maxim 15 zile lucratoare.(parca asa era cu, contestatia)
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

MikkiDuda
Posts: 5
Joined: 12 May 2008, 13:03
Auto:
Location: Brasov

Re: Cod rutier - depasire

Post by MikkiDuda »

Conform art.120 alin.1,2, din OUG nr.195/2002 modificata si completata prin OUG nr 63/2006, se interzice depasirea vehiculelor:
a) in intersectii cu circulatia nedirijata;
b) in apropierea varfurilor de rampa, cand vizibilitatea este redusa sub 50 m;
c) in curbe si in orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;
d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite in aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m;
e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;
f) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m inainte de acestea;
g) in dreptul statiei pentru tramvai, atunci cand acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni;
h) in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";
i) cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;
j) cand din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitare a coliziunii;
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

Cred ca mai este valabil chiar daca este din 2006.
Hyundai i30 - 1.6 benzina

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by Pasareyo »

eu pana acum am ajuns la performanta de a contesta 5 amenzi si mi s-a acordat castig de cauza la toate 5.
2 cu parcare in loc nepermis. neavand poza am contestat si am castigat.
1 pt viteza. faza stupida, politistul nu avea radar pe masina dar circula in spatele meu cu viteza identica cu a mea....cca 100 in oras si m-a oprit. neavand inregistrare video am avut castig de cauza chiar daca erau 2 politisti in masina.
1 pt depasire pe linie dubla continua, vroia sa-mi ia permisul. nu am semnat procesul verbal, am contestat si din nou fara inregistrare video am avut castig de cauza.
1 pt k am dat flash-uri pe drum national cum ca ar fi radar. IDEM fara inregistrare video contestatia mi-a dat castig de cauza.

sa mai zic si de felicitarile multiple de la politie venite prin posta si neridicate? :))

ori sunt norocos ori ghinionist....ca de fiecare data cand calc pedala ma prinde....desi in rest circul cat se poate de corect. in general circul cu 60 in oras.
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

Micutzul007
Posts: 33
Joined: 11 Mar 2009, 19:41
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by Micutzul007 »

M-am interesat si, in regulament, nu zice nimic despre inceperea depasirii sau nu. Ai calcat linia, esti bun de plata. Deci invatati traseele pe de rost. Invatati unde incepe si unde se termina linia continua.
Mic si rau!

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by crispisu »

Mi se pare un pic aiurea...pai pe un drum pe care nu il cunosc...de unde stiu eu cand incepe linia? daca depasesc un tir, am toate sansele ca la repliere sa fie linie continua...ma rog..asta e.
eu circul zilnic pe centura. in dreptul unei benzinarii au facut linie continua si nu era...pai eu ca eu, ca trec zilnic si acum stiu...dar altii care nu stiu...

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by ida01ro »

Micutzul007 wrote:M-am interesat si, in regulament, nu zice nimic despre inceperea depasirii sau nu. Ai calcat linia, esti bun de plata. Deci invatati traseele pe de rost. Invatati unde incepe si unde se termina linia continua.

hai ca este stupid !! adica trebuia sa mearga pe sensul opus pana se termina linia continua ca sa poata reveni pe sensul de mers? :lol:

in mod normal ar fi trebuit sa fie sageti de presemnalizare ca se termina linia intrerupta pt a te avertiza si a reveni pe sensul de mers, inainte de a incepe linia continua !! Cred ca ai sanse sa castigi in instanta, daca motivezi bine. Daca ai depus plangerea, poti sa iti recuperezi permisul pana la judecata.. :)

exact faza de mai sus am patit-o si eu, (eram intr-un sat si a aparut o intersectie cu un drum secundar ascuns de case - dunga continua deci) dar am reusit sa il lamuresc pe individ... :mrgreen:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Morgenstern
Posts: 38
Joined: 16 May 2008, 11:09
Auto:
Location: Galati

Re: Cod rutier - depasire

Post by Morgenstern »

Din cate stiu eu, daca nu au proba video sau martori(care trebuie sa fie trecuti pe procesul verbal)depui contestatie si mai mult ca sigur o sa ai castig de cauza. Te duci la un avocat sa iti faca o plangere ca la carte si gata. Hell, poti sa zici ca depasirea s-a petrecut doar in imaginatia politistului. :lol:
btw:Sanctiuni and stuff

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cod rutier - depasire

Post by crispisu »

Ida are dreptate...s-ar putea sa castigi motivand cu lipsa marcajelor

cmg_george

Re: Cod rutier - depasire

Post by cmg_george »

Depasirea se face acolo unde este permina si dupa ce te asiguri ca o efectuzi legal si in siguranta, asta include si ca se efectueaza in pe sectoare de drum marcate cu banda discontinua, daca nu vezi linia continua nu este doar problema... daca aceasta este stearsa atunci este alta poveste... plus ca marcajul cu linie continua se cam poate deduce unde urmaza sa apara nu?

@ida01ro in intersectiile semnalizate este permisa depasirea... deci poate era linie intrerupta :)

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”